Archer’ın kurucu ortağı, çok amaçlı bir insansı robotu önyükliyor • Teknolojik Haberler


Mükemmel insansı robotu inşa etme arayışı kızışıyor. Figür — şu anda gizli olarak faaliyet gösteren bir girişim — çok amaçlı iki ayaklı bir “bot” geliştiriyor ve 2024’te pilotluk yapmayı planlıyor. Anonimlik koşuluyla konuşan şirkete yakın bir kaynak, kısa süre önce girişimin operasyonlarını, finansmanını, yüksek profilli işe alımlarını doğruladı. ve genel yol haritasının parçaları.

Teknolojik Haberler ayrıca, geliştirmek için çalıştığı robotun görüntülerine bir bakış da dahil olmak üzere, Figürün planları hakkında daha fazla ayrıntı veren bir sunum platformu gördü. Şu anda Bay Area girişiminin çabaları, Tesla’nın yakında çıkacak olan Optimus ‘botu ile Elon Musk tarafından detaylandırılanlarla en yakından aynı hizada. El emeğinden yaşlı bakımına kadar birçok günlük görevi yerine getirebilen insansı bir robot olan robotistler arasında etkili bir şekilde bir tür kutsal kase. Aynı zamanda neredeyse imkansız bir hedefti.

Bir tür olarak, bize benzeyen şeylere yönelme eğilimindeyiz. İki ayaklı robotlara kendimizi yansıtmak çok daha kolay – bu kadar çok bilim kurguya hükmetmelerinin büyük bir nedeni bu. Bununla birlikte, tarihsel olarak, çoğu robotik, amaca yönelik robotların en az dirençli yol olduğunu belirlemiştir. Belirli bir iş için en iyi form faktörü, temel kuraldır ve çoğu zaman insan formunun tamamını yeniden yaratmayı içermez. Bu – diğer faktörlerin yanı sıra ($$$) – bir hokey diski şeklindeki vakumun bugüne kadarki en popüler tüketici robotu olmasının nedeni budur.

Peki neden bu kadar çok insan 2022’de mükemmel insansı robotu yapmaya çalışıyor? Boston Dynamics, Atlas’ın parkur hareketlerini birkaç yıldır sergiliyor. Xiaomi, Toyota gibi şirketlerin ayak izlerini takip ederek yakın zamanda düzenlenen bir etkinlikte CyberOne adlı iki ayaklı bir robotu sahneye çıkardı. Belki de son zamanlardaki en dikkat çekici olanı Tesla’nın Optimus’udur – ki Spandex’e uygun bir sahte çıkıştan sonra, bu ayın sonunda halka açılacak.

Birkaç yıl önce NASA’nın insansı robotunun arkasındaki ekiple konuştuğumda, basit bir önerme önerdiler. Binalarımızı ve şehirlerimizi insanlar için inşa ettik, bu yüzden bizim gibi görünen ve hareket eden bir şeyin onu yönlendirmek için en iyi donanıma sahip olacağını takip ediyor.

Bu, işe alım pazarı Vettery’nin kurucusu Brett Adcock’un ve son olarak Archer’ın buluşu olan Figure’yi yönlendiren felsefedir. İlki, 2018’de İsviçreli personel şirketi The Adecco Group tarafından 100 milyon dolara satın alındı. İkincisi bir eVTOL inşa ediyor. Birleşmiş Havayolları son zamanlarda 10 milyon dolarlık bir depozito düşürdü 100 uçan taksi satın almak.

Ancak Figure, sayısız son derece iyi finanse edilmiş ve akıllı insanın yetersiz kaldığı yerlerde başarılı olmayı umuyor. Adcock, CEO rolünü üstlenmenin yanı sıra, Bay Area merkezli firmaya işleri yerden kaldırmak için 100 milyon dolarlık fon sağlıyor.

Bu para kısmen, CTO olarak araştırma bilimcisi Jerry Pratt, eski Boston Dynamics/Apple/Arrival mühendisi Michael Rose ve baş bilim adamı olarak Google/Boston Dynamics robotisti Gabe Nelson dahil olmak üzere bazı önemli isimleri işe almaya gitti. Apple, Tesla, Google X ve Toyota Araştırma Enstitüsü’nden ek işe alımlar yaklaşık 30 kişilik bir kadroyu dolduruyor (daha fazla işe alım yolda).

Teknolojik Haberler, robotun erken bir versiyonunun görüntülerini inceledi. Sistem, Boston Dynamics’in devasa Atlas’ından ziyade Telsa’nın geliştirmekte olduğu robotla daha uyumlu görünüyor. Daha küçük, daha ince çerçeve (insan boyutunda, ancak daha kısa tarafta), diğer robotik sistemlere güç sağlayan hidrolikten ziyade elektrikli olacaktır. Bu iddialı bir proje ve bu yılın başlarında kurulmuş bir firmadan yola çıkması muhtemelen birkaç yıl alacak. Kuşkusuz, Figure, genç bir robotik başlangıcından gördüğüm en zorlu personel kadrolarından birine ve aynı zamanda işleri başlatmak için finansmana sahip.

Bununla birlikte, ürünün kapsamı göz önüne alındığında, şirket ek tohum finansmanı sağladı. Figure, kurum içinde donanım ve yazılım geliştirmeye yönelik mümkün olduğunca tam kapsamlı bir yaklaşım benimsemeye çalışıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bir dizi patent başvurusuyla birlikte gelmesi muhtemel bir çalışma.

Pil ve SLAM navigasyonu da dahil olmak üzere çalışmanın belirli yönleri, otonom araç kategorisinden aktarılabilir, bu nedenle Lucid ve Tesla’nın robotik olmayan bölümünden işe alınır. Firmanın ayrıca AI ekibini önemli ölçüde büyütmesi bekleniyor.

Figure, 2023’te bir prototipin ortaya çıkarılmasını hedefliyor olacak (bunun, bu yılın sonlarında veya önümüzdeki yılın başlarında gizlilikten çıkacağını tahmin ediyorum), ertesi yıl sınırlı miktarlarda pilotaj başlayacak. Bu uygulamalar, depo işleri, perakende satış ve benzerleri etrafında dönecektir. Ürünün ilk yinelemelerinin 100.000 ABD Doları’na kadar çıkması muhtemel görünse de, ürünü ölçeklendirmek bunu yaklaşık üçte birine indirebilir. Bu hala dik bir rakam (özellikle endüstriyel olmayan kullanım için) – bu nedenle, şirketin robotun potansiyel on yılı boyunca sistemi daha erişilebilir hale getirmek için bir hizmet olarak robotik (RaaS) kiralama modelini benimseyecek gibi görünüyor. uzun yaşam.

Şirket yakın zamanda kayıt oldu şekil.aiŞu anda uzayda yüzen ve gözlerinden lazerler çıkaran bir kedinin gözlüklü, bedensiz kafasına sahip. Oraya gitmek için çok fazla değil.

Figür, robot veya kedi hakkında yorumda bulunmadı. Daha fazlasını öğrendikçe hikayeyi güncellemeye devam edeceğimizden emin olacağız.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/figure-humanoid-robot-archer/

Yorum yapın