Araştırmacılar Yeni Kuantum Dolaşıklık Mesafe Rekoru Kırdı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Bilim adamları onlarca yıldır kuantum dolaşıklığının tuhaflığıyla boğuşuyorlar ve 2022’de, Einstein’ın 1947’de ünlü fenomeni “uzaktan ürkütücü eylem” olarak adlandırdığı zamanki kadar gizemli. Almanya’da yeni bir dolaşıklık mesafesi rekoru kıran bir deney – fotonlar yerine atomlarla – evrenin bu tuhaflığına biraz ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Dolanıklık ilk olarak 20. yüzyılın başlarında kuantum mekaniğinin bir sonucu olarak önerildi, ancak zamanın birçok bilim adamı, hatta Einstein’ın kendisi bile bunun imkansız olduğunu düşündü. Bununla birlikte, kuantum mekaniğinin mantık dışı tahminlerinin çoğu, dolaşma dahil, yıllar içinde doğrulandı. Çok sayıda deneyde gördüğümüz gibi, parçacıkların konum, momentum, dönüş ve polarizasyon gibi özelliklerin aralarında paylaşılabileceği şekilde “dolaşması” mümkündür. Birindeki değişiklik hemen ikizine yansır.

Bilim adamları, dolaşıklığın, bugün kullandığımızdan daha hızlı ve daha güvenli olan gelecekteki iletişim sistemlerinin temelini oluşturabileceğine inanıyor – dolaşık bir ortağın durumunu ölçerseniz, diğerinin durumunu otomatik olarak bilirsiniz ve bu, veri iletmek için kullanılabilir. . Yararlı hale getirmek için dolaşmış çifti ayırmanız yeterlidir. Ludwig-Maximilians-Üniversite Münih (LMU) ve Saarland Üniversitesi, yeni deneyde bu aralığı çok daha ileriye taşıdı.

Fotonların binlerce kilometreye kadar mesafelerde dolaşık kalabildiği gösterilmiş olsa da, atomlarda durum böyle değil. Yeni araştırmanın amacı, bir çift rubidyum atomunu dolaştırmaktı. İki atom, bir optik kablo üzerinden 700 m mesafede başladı. Ekip, atomları, her bir atomla dolaşmış fotonlar üreten bir lazer darbesiyle heyecanlandırdı. Kabloyu ortak bir ölçüme tabi tutuldukları bir alıcı istasyona götürdüler, böylece onları birbirine dolaştırdılar. Bu, orijinal atomların birbirine dolanmasına neden oldu.

Ludwig-Maximilians-University Münih’te deneysel bir kurulum.

Ekip daha sonra daha fazla fiber optik kabloyu açarak dolaşmış atomlar arasındaki mesafeyi genişletti ve sonunda 33 kilometreye (20,5 mil) ulaştı. Bu atılımın anahtarı, doğal frekansı 780 nm olan fotonların dalga boyunu değiştirmekti. Bu dalga boyu, cam fiberlerden birkaç kilometre geçtikten sonra dağılma eğilimindedir, ancak frekansı 1517 nm’ye kaydırmak çok daha iyi bir güvenilirlik sağlamıştır. Bu, ISP’lerin sinyal kaybını azaltmak için kullandığı 1550 nm telekom standardına yakındır.

Göre dergideki çalışma Doğa, bu kuantum iletişimini pratik hale getirmeye yönelik önemli bir adımdır. Yeni altyapı inşa etmek yerine, mevcut fiber optik ağları dolaşıklık tabanlı sistemlerle kullanmak mümkün olabilir.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337851-researchers-set-new-quantum-entanglement-distance-record

Yorum yapın