Araştırmacılar, ölümden bir saat sonra hasarlı domuz organlarındaki hücreleri onardı


Daha sonra OrganEx’in etkinliğini, bununla tedavi edilen domuzları, hastanelerin, ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) adı verilen bir işlemi, dolaşımlarını geri yükleyerek ağır kalp ve akciğer rahatsızlıkları olan hastaların hayatlarını kurtarmak için kullandıkları daha geleneksel bir makineye bağlı domuzlarla karşılaştırarak test ettiler.

OrganEx ile tedavi edilen organlarda ECMO ile tedavi edilenlere göre daha az kanama, hücre hasarı veya doku şişmesi belirtileri olduğu bulundu. Araştırmacılar, bunun sistemin, aksi halde ölecek olan çok sayıda hayati organdaki hücrelerdeki bazı işlevleri onarabileceğini gösterdiğini söyledi. Örneğin, araştırmacılar OrganEx domuzlarından toplanan kalp hücrelerinin nasıl büzüldüğünü gözlemlediler, ancak ECMO grubundan alınan örneklerde aynı kasılmayı görmediler.

Profesör Nenad Sestan, “Bu hücreler, çalışmamaları gerektiğinden saatler sonra çalışıyorlar ve bu bize hücrelerin ölümünün durdurulabileceğini ve işlevlerinin ölümden bir saat sonra bile birçok hayati organda yeniden sağlanabileceğini söylüyor.” Yale Tıp Fakültesi’ndeki nörobiyoloji, bir brifing çağrısı üzerine gazetecilere verdiği demeçte. Ancak bu organların nakledilebilir olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Araştırma, aynı ekip tarafından geliştirilen önceki bir makineye dayanıyordu. Domuzların beyinlerini ölümden saatler sonra kısmen canlandırmak için kullanılan BrainEx, ilk olarak 2018’de MIT Technology Review tarafından rapor edildi. Aynı zamanda, doğal kan dolaşımının ritmini taklit etmek için bir dizi pompa ve filtre kullandı ve benzer bir kimyasal karışımı kan damarlarından pompaladı. hayvanın ölümünden altı saat sonrasına kadar organa oksijen akışını yeniden sağlamak için bir domuzun beyninde. Ekip, beynin bilincini yeniden kazandığını düşündürecek herhangi bir elektriksel beyin aktivitesi tespit etmese de, beyindeki birçok hücreyi bir günden fazla canlı ve çalışır durumda tuttu.

Bir memelinin kan akışı, felç veya kalp krizi sonrasında olduğu gibi kısıtlandığında, hücreler, kanın taşıdığı oksijen ve besin eksikliğinden ölür; bu sonuçta doku ve organ ölümüyle sonuçlanır. Kalp atmayı bıraktıktan sonra organlar şişmeye, kan damarlarını daraltmaya ve dolaşımı engellemeye başlar. OrganEx perfüzat sıvısı, pıhtılaşamadığı için bunu engeller. Yale School of Medicine’de çalışma üzerinde çalışan ortak bir araştırma nörobilimci olan Zvonimir Vrselja, OrganEx’i “steroidler üzerinde ECMO”ya benzetti.

Bulguların, hücrelerin sandığımız kadar çabuk ölmediğini gösterdiğini ve bu da müdahalelerin etkin bir şekilde “onlara ölmemelerini söyleme” olasılığını açtığını söyledi.

“Büyük kalıcı hücre yetmezliğine doğru bu ilerlemenin, önlenemeyecek veya muhtemelen düzeltilemeyecek kadar hızlı olmadığını gösterdik” diye ekledi.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/03/1056664/repair-cells-damaged-pig-organs-death-ethics-heart-brain/

Yorum yapın