Araştırmacılar Genetik Bozuklukları İncelemek İçin Avatar’ın Hareket Yakalama Teknolojisini Kullanıyor(Resim: Gabriela Cybulska/Wikimedia Commons)James Cameron’ın orijinali avatarı ve yeni devam filmi, sadece gişede değil, aynı zamanda laboratuvarda da yardımcı oluyor. Araştırmacılar, her ikisi de zaman içinde hastaların hareketliliğini azaltan iki genetik bozukluğun başlangıcını izlemek için efsanede kullanılan hareket yakalama teknolojisini kullanmaya başladılar.

Günümüzün hareket yakalama teknolojisi, bir oyuncunun hareketini izlemek için giyilebilir sensörler ve bazen de boyalı noktalar kullanır. Cameron ilk filmi çekmeye başladığında avatarı Flick, oyuncuların karmaşık yüz ifadelerini ekrandaki Na’vi’ninkine çevirmenin bir yolunu istiyordu. Bu, Yeni Zelanda merkezli FX stüdyosu Wētā FX’i harekete geçirdi. yinelemek mevcut hareket yakalama yeteneklerini kullanarak, daha doğru bir yüz kamerası teçhizatı oluştururken oyuncuların gözlerini izlemek için yepyeni bir optik çözücü yaratıyor. Cameron’ın ve Wētā’nun hareket yakalama teknolojisi, diğer filmlerde kullanılan sistemlerden çok daha fazla ayrıntıyı yakalama yeteneğine sahipti.

Bu ayrıntı derecesinin, zaman içindeki hareketlilik bozukluğunu izlemek için yararlı olduğu ortaya çıktı. Frataxin geninin bir varyantının neden olduğu bir bozukluk olan Friedreich ataksisi (FA), hastaların kardiyak ve nörolojik fonksiyonlarını ilerleyici olarak azaltır. Duchenne Kas Distrofisi (DMD) benzer şekilde kademeli bir şekilde çalışır ve uzuvları, kalbi ve solunum kaslarını zayıflatmaya başlamadan önce proksimal kas gücünü etkiler. Her iki bozukluk da yavaş ilerlediğinden, hastaların semptomlarının olabildiğince erken değerlendirilmesi hayati önem taşır; ancak bundan sonra doktorlar bir tedavi planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

(Resim: Alan Calvert/Unsplash)

Birleşik Krallık’taki genetikçiler ve nörologlar, FA ve DMD ile ilgili bozukluğu izlemek için Cameron ve Wētā’nun son derece ayrıntılı hareket yakalama teknolojisini uyarladılar. İçinde kağıt Geçen hafta dergide yayınlanan Doğa Tıbbı, Araştırmacılar, semptomların ilerleyişini tahmin ederken bu bozuklukların ciddiyetini yakalamak için giyilebilir sensörler ve yapay zeka kullanmayı açıklıyor.

Doktorlar normalde bir hastanın FA veya DMD ilerlemesini, hasta bir dizi standartlaştırılmış görevi tamamlarken görsel olarak değerlendirmek zorundadır. Tahmin edilebileceği gibi, bu biraz hataya yer bırakıyor. Aynı zamanda inanılmaz derecede yavaş: Birden fazla değerlendirmeden uzun vadeli bir projeksiyon oluşturmak yaklaşık iki yıl sürüyor, bu da normalde tedaviye harcanabilecek bir zaman. Araştırmacılar, FA hastalarının vücutlarına hareket yakalama sensörleri takarak ve bu sensörleri yapay zeka ile eşleştirerek, bu zaman diliminin yarıya indirilebileceğini keşfettiler. DMD’li çocukları içeren bir çalışmada araştırmacılar, hareket yakalama-AI sisteminin bir doktordan daha yüksek doğrulukla sadece altı ayda bir semptom projeksiyonu üretebileceğini buldular.

Deneylerinin başarısı göz önüne alındığında, araştırmacılar şimdi hareket yakalama sistemlerinin FA ve DMD ilaç denemelerinde kullanılması için onay arıyorlar. Onaylanırsa, teknoloji klinik araştırma sürelerini ve maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir ve ilaç şirketlerini FA ve DMD tedavilerini daha kapsamlı araştırmaya teşvik edebilir.

Şimdi Oku:

  • Genetik ‘Kalem’, Bilim Adamlarının Bazı Kalp Hastalıklarını Düzenlemesine İzin Veriyor
  • İlaç Firmalarının İlaçları Hayvanlar Üzerinde Test Etmesi Gerekmiyor
  • Bilim İnsanları Farelerde Yaşlanmayı Başarıyla Tersine ÇevirdiKaynak : https://www.extremetech.com/extreme/342518-researchers-use-avatars-motion-capture-tech-to-study-genetic-disorders

Yorum yapın