Arama teknolojilerini neden modernize etmelisiniz?


Yazılım geliştirme becerilerimin çoğunu, müşteriye yönelik arama uygulamalarını tasarlama, oluşturma ve destekleme konularında kazandım. Yıllar boyunca birçok farklı arama teknolojisi kullandım ve hepsinin benzer gelişim kalıpları vardı. Altyapıyı kurmanız, verileri yüklemeniz, arama dizinlerini yapılandırmanız ve arama deneyimleri geliştirmeniz gerekiyordu.

Verileri yükleme, arama algoritmalarını yapılandırma ve uygulama geliştirme çalışmaları sadece bir başlangıçtı. Alaka düzeyini ayarlamak, buluşsal yöntemler hakkında farklı görüşlere ve gereksinimlere sahip paydaşlar arasında bir çekişmeydi. Her yeni kural genellikle içeriğin nasıl etiketlendiğini, zenginleştirildiğini veya dizine eklendiğini yeniden gözden geçirmeyi gerektiriyordu. Büyümeyi ve yeni kullanıcı karakterlerini desteklemek için altyapıyı ölçeklendirmek, yeni veri kaynakları eklemek ve arama arayüzlerini yeniden yapılandırmak için ek çalışmalarımız vardı.

Bu birinci nesil arama teknolojilerinden bu yana çok şey değişti ve gelişti ve bugünün modernleştirilmiş arama platformları altyapıyı oluşturmayı, içerik kaynaklarıyla bütünleştirmeyi ve alaka düzeyini artırmayı kolaylaştırır. Ayrıca, müşteri ve çalışan desteğini iyileştirmek için arama platformlarını modernize etmek için güçlü bir iş gerekçesi var.

Yine de birçok geliştirme ve veri bilimi ekibinin veri çabalarının çoğunu veri işlemlerine, makine öğrenimine ve yapılandırılmış veri kaynaklarındaki veri görselleştirmelerine odakladığını görüyorum. İş belgeleri, web siteleri, XML depoları veya diğer metinsel veri alanları gibi yapılandırılmamış verileri aramak, bunları iyi aramak için gereken ek teknoloji ve beceriler nedeniyle genellikle geri planda kalır.

Bu gönderi için BT, dijital deneyim ve veri ekiplerinin neden arama teknolojilerini modernleştirmeyi düşünmeleri gerektiği konusunda üç uzmana danıştım.

Deneyimleri, geliştirme araçlarını ve sistem yönetimini basitleştirin

Coveo’da ürün ve pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mark Floisand, günümüzde daha kolay çözülebilen eski arama uygulamalarıyla ilgili sorunlardan birini paylaşıyor. “Kurumsal arama teknolojisi, genellikle bölümler içinde satın alınır veya oluşturulur, bir araya getirilir ve yalnızca bireysel departman hedefleri göz önünde bulundurulur. Bunun yerine, tek bir birleşik platform kullanarak kurumsal arama, web sitesi araması ve uygulama içi arama sunabilirsiniz” diyor.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3666808/why-you-should-modernize-search-technologies.html#tk.rss_all

Yorum yapın