Apple’ın Yeni M2’si Intel, x86’da Ciddi Çekimler YapıyorApple, dün ikinci nesil Apple Silicon’u CPU mimarisi ve bu yıl piyasaya çıktığında tüketicilerin ne beklemesi gerektiği hakkında bazı yeni ayrıntılarla duyurdu. Apple M2, TSMC’nin 5nm sürecinin geliştirilmiş bir yinelemesi üzerine inşa edilmiştir ve mevcut CPU çekirdeklerinin rafine versiyonlarını içerir. Apple, CPU tasarımları hakkında hiçbir zaman çok fazla bilgi ifşa etmez, ancak şirket bize birkaç iyileştirme önermek için yeterli bilgi verdi.

Apple, temel M2 için M1’dekiyle aynı sekiz çekirdekli yapılandırmayı koruyor, ancak paylaşılan L2 önbelleği daha büyük – 12 MB yerine 16 MB. Apple, M2’nin verimlilik çekirdeklerinin M1’e kıyasla çok daha iyi olduğunu iddia ediyor, ancak L1/L2 önbelleği için aktardığı yüksek seviyeli istatistikler her iki tasarım arasında da aynı.

Apple’ın M sınıfı silikonunun belirleyici özelliklerinden biri, çok yüksek bellek bant genişliğidir. M1, 2020’de 68 GB/sn bellek bant genişliği ile piyasaya çıktığında zaten tam donanımlıydı. M2, LPDDR4X-4266 yerine bir LPDDR5-6400 bellek arabirimi ve 24 GB’a kadar birleşik bellek sayesinde bunu iki katına çıkararak 100 GB/sn’ye çıkaracaktır. Kombine bant genişliği artışı ve toplam RAM yükseltmesi, M2’nin büyük bellek ihtiyaçlarını bile oldukça iyi karşılamasını sağlamalıdır.

Apple, aynı güç aralığında M2’nin M1’den 1.18 kat daha hızlı olacağını iddia ediyor. Bu, aynı süreç düğümünün ne anlama geldiği konusunda tek nesil için çok sağlam bir gelişme. Yaklaşık 18 ayda yüzde 18’lik bir iyileşme de makul. Apple, net güç tüketiminde herhangi bir artış olmadan bu kazanımları sağlayabileceğini iddia ediyor. AMD ve Intel, yeni çekirdekler piyasaya sürdüklerinde de bu tür iddialarda bulunmaktan hoşlanırlar, ancak x86 üreticilerinin doğruluğu, hangi spesifik ürün neslinin dikkate alındığına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Apple, aynı güçte önemli miktarda performans artışı talep ediyor.

Alternatif olarak, açıklamadığı “endüstriyi temsil eden kıyaslamalarda” Core i7-1255U ile aynı performansı sunabilir.

Core i7-1260P’ye karşı Apple, güç zarfının bir kısmında performansın %87’sini talep ediyor.

Aynı performans seviyesinde Apple, 1/4 oranında daha fazla güç kullandığını iddia ediyor.

Apple, ikisi Core i7-1255U için ve ikisi Core i7-1260P için olmak üzere dört performans ve güç tüketimi karşılaştırma grafiği sunar. Buradaki nokta, M2’nin (Apple’a göre) 10 çekirdekli bir dizüstü bilgisayarın performansının 1.9 katını veya 1/4 güçte eşit performansı nasıl sunabileceğini göstermektir. 12 çekirdekli Core i7-1260P’ye karşı Apple, yalnızca 1/4 güçle bu CPU’nun maksimum performansının yüzde 87’sini vaat ediyor.

Apple’ın burada farklı konumlandırmasının nedeni, Core i7-1255U ve Core i7-1260P’nin çok farklı mikroişlemci türleri olmasıdır. Core i7-1255U, yalnızca iki performans çekirdeğine ve sekiz adede kadar verimlilik çekirdeğine sahiptir. Bu karşılaştırmada Apple, M2’nin çok daha yüksek ham performans sunduğunu vurguluyor. Core i7-1260P, dört performans çekirdeği ve sekiz verimlilik çekirdeği sunar ve mutlak anlamda M2’den daha hızlıdır. Ayrıca maksimumda çok daha fazla güç çeker ve 65W’a kadar yükselir. Buna karşılık, 1255U’nun 30W’da durduğunu görüyoruz.

Apple’ın bu slaytlarla tartıştığı şey, x86’nın zayıflığı üzerinde üçgen oluşturabilmesidir. Bir x86 CPU, M1’i yenebilir, ancak yalnızca çok daha fazla güç kullanarak.

Apple, GPU’su ile ilgili benzer bir dizi iddiada bulunmaya devam ediyor – yani, modern Apple sistemlerinde GPU’dan önemli ölçüde daha güçlü:

Bu doğru olabilir, ancak Apple’ın CPU silikonunun etkisinden daha küçük bir değerlendirme. Hiç kimse Intel’i birinci sınıf GPU performansıyla ilişkilendirmez. Intel’in CPU performansına saldırmak, aksine, şirkete zarar verdiği yerden vurur. Her zamanki uyarılar burada oldukça sıralı: Apple’ın “endüstri standardı karşılaştırmalı değerlendirmeler” üzerindeki performansıyla ilgili sözünü, hangi karşılaştırma ölçütleri veya hangi ayarlar hakkında açıklama yapmadan alıyoruz. Şeffaf karşılaştırmalar böyle yapılmaz.

Aynı zamanda, konuştuğum birkaç kişi Apple’ın Zoom gibi yerel olmayan uygulamalarda performans ve güç verimliliğinden daha fazla sattığını hissetse de, M1’i benimseyenlerden duyduğum geri bildirimler neredeyse tamamen olumluydu. Bazı kullanıcılar için M1 serisinin, insanların alışık olduğundan daha iyi pil ömrü ve daha sessiz sistem çalışması ile dönüştürücü olduğu açıktır.

M1 ve M2’nin x86 ekosistemine sunduğu tehdit her zaman gerçek ama dolaylı olmuştur. Risk, Apple’ın mevcut tüm PC endüstrisini yutması ve yutması değil, diğer üreticilerin Apple’ın mevcut x86 üreticilerine karşı getirdiği avantajları görmeleri ve kendilerinin bir parçasını hak ettiklerine karar vermeleridir. Diğer bir olasılık ise AMD ve Intel’in kendi istekleriyle x86’dan uzaklaşmayı tercih etmeleri.

Bunların hiçbiri kısa vadede olmayacak ama çılgın fikirler olarak da görülmemeli. AMD ve Intel’in her ikisinin de ARM lisansları var ve AMD, Ryzen ve x86 ile her şeyi yerine getirmeden önce 2010’ların başında ARM’ye dönme konusunda flört etti. Qualcomm, birkaç yıl önce satın aldığı ARM odaklı bir CPU geliştiricisi olan Nuvia’nın yaptığı çalışmalara dayanarak çipleri pazara sunmaya hazırlanıyor. Ampere gibi üreticiler kendi ARM tabanlı ürünlerini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyor.

x86’nın Windows ekosisteminde oynayan şirketlerle doğrudan rekabete girmemesi, kısa vadeli bir konu dışıdır. Yarı iletken endüstrisi uzun zaman çizelgeleri üzerinde hareket ediyor. Intel, 2017-2019’da meydana gelen hatalar ve ürün kaymaları nedeniyle 2022’de işletmesinde oluşan zararı gidermeye devam ediyor. AMD, 2012’de Ryzen geliştirmeye başladı, çipi 2017’de piyasaya sürdü ve 2019’a ve Zen 2’nin Intel’in önüne geçmesine kadar sürdü. AMD ve Intel’in tasarladığı çipler bugün 2-4 yıl sonra bu mücadelenin merkezinde yer alacak çipler.

x86’nın bu zorluğun üstesinden gelebileceği ortaya çıkabilir. SPARC, Alpha ve PowerPC’nin nihai yükselişiyle ilgili pek çok cesur tahminin boşa çıktığı 25 yıl önceydi. Ancak tüm zorluklar tek bir ürün döngüsünde veya bir düğüm geçişinde ortadan kaldırılmaz. Qualcomm şu anda Nuvia ürünlerini 2023’te piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu yongaların x86 ile etkin bir şekilde rekabet edebileceğini kanıtlarsa, Intel ve AMD’nin tarihsel olarak sunucu, HPC, masaüstü ve dizüstü bilgisayar bilgi işlemden keyif aldığı ikiliyi izleyen daha fazla şirket göreceğiz. ve kendileri için bir parça alıp alamayacaklarını merak ediyorlardı.

Şimdi Oku:

  • Apple M1 Ultra, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Performansında Intel’i Eziyor
  • Apple’ın Yeni M1 Ultra’sı Devrimci Bir GPU Paketi İçeriyor
  • RISC ve CISC, Modern x86, ARM CPU’ları Karşılaştırmak İçin Yanlış Objektif mi?Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/336788-apples-new-m2-takes-serious-shots-at-intel-x86

Yorum yapın