Apple’ın yeni kuralları, uygulamaların abonelik fiyatlarını otomatik olarak yükseltmesine izin veriyor – Teknolojik Haberler


Elbette, bu suistimal edilmeyecek mi? Apple, iOS 15.5 güncellemesinin lansmanının yanı sıra tanıtıldı App Store’da otomatik olarak yenilenen abonelikleri yönetmek için yeni bir kurallar dizisi. Artık geliştiriciler, kullanıcılardan herhangi bir abonelik fiyatı artışını kabul etmelerini istemek yerine, kullanıcının açık rızasıyla bir fiyat artışı gerçekleştirebilecek. Bu özellik, geliştiricilerin müşterilere daha fazla ücretlendirileceklerini bildirmelerini sağladığından, müşterinin daha yüksek fiyatlandırmayı seçmesini gerektirmediğinden, biraz tüketici karşıtı hissettiriyor.

Teknolojik Haberler, Apple’ın geçen ay bu programı pilot olarak test ettiği haberini ilk kez verdi, Disney+ aboneliği müşterilerine basitçe fiyatlarının arttığı söylendi, ancak onayları istenmedi. Apple daha sonra bunun yakında başlatmayı planladığı ve “hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için harika” olacağını söylediği “yeni ticaret özelliğinin” sonucu olduğunu doğruladı.

Geliştiriciler için kesinlikle harika! Kullanıcılar için, belki de çok değil.

Apple’ın konuyla ilgili konumu, tüketicileri, fiyat artışına katılmalarını isteyen bildirimi veya e-postayı görmedikleri için aboneliklerini otomatik olarak iptal etme zahmetinden kurtarabileceği yönünde.

Şirket, “Bu, bazı hizmetlerin kullanıcılar için istemeden kesintiye uğramasına neden oldu ve uygulama içinde, iPhone ve iPad’deki Ayarlar’dan veya Mac’teki App Store’dan yeniden abone olmak için adımlar atmaları gerekiyor” dedi. açıkladı Pazartesi günü yaptığı duyuruda.

Bununla birlikte, bu argümanın diğer tarafı, izin bildirimini kaçırmış olan aynı müşterilerin, aboneliklerinin fiyatlarının artacağını bildiren bildirimi kaçıracak olan müşterilerle muhtemelen aynı olacağıdır.

Bunlar, gelen kutularını yakından takip etmeyen ve Apple’ın e-postalarını kaçırma eğiliminde olan müşterileri; iOS bildirimlerini sessiz tutan veya Apple’ın kendi bildirim yönetimi araçlarını kullanarak özetler halinde toplayanlar; belirli bir abonelik tabanlı uygulamayı o kadar seyrek kullananların yanı sıra, otomatik olarak daha fazla ödemeye dahil olmaktansa aboneliklerinin sona ermesini tercih edeceklerdir.

Burada ayrıca, bu değişikliğin vicdansız geliştiricilerin ve dolandırıcıların kurbanlarından daha iyi yararlanmalarını sağlayabileceğine dair bir argüman var. Apple, inceleme sürecinin bir parçası olarak uygulamaları App Store politikalarına uygunluk açısından incelemesine rağmen, yıllardır mücadele etti abonelik dolandırıcılıklarında hüküm sürmek için. App Store’da, kullanıcıları paralarından mahrum bırakmak için uygulamalarına iyi karşılanmış izlenimi vermek için sahte incelemelerden yararlanan hala çok sayıda uygulama var.

Geçen yılki bir antitröst duruşmasında Kongre, Apple’a sahte uygulamaları ve dolandırıcılıkları “tanımlanması çok kolay” olduğu için neden bulamadığını sorguladı. Bunun yerine, daha geniş halk dolandırıcılığı yalnızca “açık kaynak raporlama ve gazeteciler” aracılığıyla öğreniyordu, o sırada Georgia Senatörü Jon Ossoff’a dikkat çekti. Apple itiraz etti ve App Store’un güvenliğini güçlendirmek için milyonlarca yatırım yaptığı konusunda ısrar etti.

Ancak bugün, abonelik dolandırıcılıkları devam ediyor. Ve ne yazık ki, bu yeni politika değişikliği, bu kötü aktörlerin verdiği zararı artırabilir.

Apple, en azından, yeni programa birkaç koruma ekledi, böylece özellik korkunç bir şekilde kötüye kullanılamaz. Geliştiricilerin fiyatları yılda bir defadan fazla artıramayacaklarını söylüyor. Artış ayrıca abonelik fiyatının %50’sini aşamaz ve fiyat farkı, yıllık olmayan abonelikler için dönem başına 5 USD’yi veya yıllık abonelikler için 50 USD’yi aşamaz. Ayrıca yerel yasalarca izin verilmelidir.

Şirket ayrıca, kullanıcıların e-posta, anında iletme bildirimi ve uygulama içindeki bir mesaj yoluyla fiyat artışı konusunda uyarılacağını da söylüyor. Apple, daha fazla ödeme yapmak istemiyorlarsa, kullanıcıları abonelikleri nasıl görüntüleyebilecekleri, yönetecekleri ve iptal edecekleri konusunda bilgilendirecek. Apple’ın dolandırıcıların fiyatları izin verilenden daha sık veya aksi takdirde izin gerektirecek daha yüksek oranlarda artırmamasını sağlamak için bu programı nasıl denetleyeceği belirsiz. Umarım, Apple bu seçeneği benimseyen uygulamalara sıkı bir şekilde göz kulak olur.

Apple, Apple’ın kendi uygulama içi satın alma sistemini kullanmak zorunda kalmadan abonelik ödemelerini tahsil etmelerini sağlayacak yeni düzenlemeler için baskı yapan daha büyük uygulama geliştiricilerine daha iyi hizmet vermek için politikayı yürürlüğe koymayı seçmiş olabilir; bu da teknoloji ile bir gelir paylaşımı gerektirir. devasa. Bu şirketler, kendi müşteri ilişkilerini kontrol etmek ve kendi ödemelerini yönetmek isterler; bu kontrol, her seferinde tüm abonelik tabanlarının onayını yeniden kazanmak zorunda kalmadan ara sıra yapılan fiyat artışlarını ödemeyi içerebilir.

Bazı geliştiriciler, daha küçük fiyat değişiklikleri için onay alma zahmetinden kendilerini kurtarmak için Apple’ın son değişikliğini memnuniyetle karşılayabilirken, diğerleri muhtemelen kötüye kullanım potansiyeli konusunda endişelidir – özellikle bu kötüye kullanımın tüketicilerin abone olma istekleri üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceğinden ilk etapta uygulamalara.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/psa-apples-new-rules-let-apps-raise-subscription-prices-automatically/

Yorum yapın