Apple’ın size bahsetmediği tüm kullanışlı iOS 16 özellikleri – Teknolojik Haberler


Apple, iOS 16 duyurularında kilit ekranının yenilenmesi, Fotoğraflar güncellemeleri ve iyileştirilmiş Mail uygulaması deneyimi dahil olmak üzere çok sayıda büyük başarı elde etti.

Bunun dışında, şirketin kısaca gözden kaçırdığı veya hiç bahsetmediği tonlarca şey vardı.

Daha fazla kişi iOS 16 geliştirici betasını test ederken, her gün bazı küçük ama şık özellikler keşfediliyor. İşte bu kullanışlı özelliklerden bazılarının bir özeti.

 • Bir programa, konuma veya belirli bir uygulamayı açtığınızda Odak modunu açabileceksiniz.
Artık Odak modu için farklı tetikleyiciler ayarlayabilirsiniz

Artık Odak modu için farklı tetikleyiciler ayarlayabilirsiniz

 • iOS 16, Focus altında bildirimler için ayrı izin verilen ve sessiz listelere sahiptir. Şimdiye kadar yalnızca izin verilenler listesine uygulamaları dahil edebiliyordunuz.

Apple, bu yılki güncellemeyle Focus’a gerçekten odaklandı ve kullanıcıları ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir profiller oluşturmaya çağırdı. Yeni tetikleyiciler, ofisinize girerken veya sabah yürüyüşünüze başlarken olduğu gibi durumlar için belirli bir ayarı etkinleştirmek için çok kullanışlıdır.

 • Face ID, yatay modda çalışır, ancak yalnızca bazı iPhone’lar için. Desteklenen modeller hakkında resmi bir bilgi yok. Ama dayalı bazı tweetleryalnızca iPhone 13 ve sonraki modeller için mevcut olabilir.
 • Yeni Canlı Metin güncellemesiyle, web sayfalarına gömülü görüntüleri kolayca çevirebileceksiniz.
 • Şirket, işitme engelli kullanıcılar için iOS 16’da canlı altyazılar sunuyor ve bu, FaceTime ile de çalışıyor.
 • Altında yeni bir geçiş Erişilebilirlik > Dokunma kilit tuşuna basarak aramaları bitirmenizi sağlar. Bu, elleriniz kirliyse ve ekranınıza dokunmak istemiyorsanız oldukça kullanışlıdır.
Bu çok havalı

Bu çok havalı

 • Apple, iOS 16 ile Notes’ta gerçek zamanlı bir birim konuşma özelliği içerecektir. Birim dönüşümlerini görmek için 1000g yazabilir, bitti üzerine dokunabilir ve sayıya tekrar dokunabilirsiniz. İlk testlerimizde ağırlık, para birimi ve sıvı hacmi ölçümleri için çalışır. Bu özellik varsayılan olarak açıktır.
Umarım, daha fazla uygulama bu dönüştürme özelliğini içerecektir

Umarım, daha fazla uygulama bu dönüştürme özelliğini içerecektir

 • Hızlı not seçeneği, paylaşım menüsünde görünecek, böylece bir makale veya resim gibi herhangi bir şey hakkında hızlı bir şekilde not alabilirsiniz.
Paylaşım menüsündeki yeni hızlı not seçeneği

Paylaşım menüsündeki yeni hızlı not seçeneği

 • Yaklaşan iOS güncellemesi, gönderme ve düzenlemeyi geri alma gibi şık iMessage özelliklerine sahiptir. Ayrıca, 30 güne kadar silinen mesajları kurtarabileceksiniz.
 • Mesajlar uygulamasında özel bir okunmamış mesajlar bölümü bulunur.

 • Apple, iOS kullanıcılarına sürüm güncellemelerinden ayrı olarak otomatik güvenlik güncellemeleri yayınlayacaktır. iOS 16 herkesin kullanımına sunulduğunda, bu özellik otomatik olarak etkinleştirilecek ve bir güncelleme indirme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.
 • Sonunda kayıtlı ağınızın Wi-Fi şifrelerini görebilecek ve kopyalayabileceksiniz.
Wi-Fi şifrenize kolayca bakın ve kopyalayın

Wi-Fi şifrenize kolayca bakın ve kopyalayın

 • iOS 16, varsayılan olarak Gizli Fotoğraflar ve Silinmiş Fotoğraflar klasörlerini kilitler. Face ID, Touch ID veya şifre kullanarak bunların kilidini açmanız gerekecek. Bu, hassas fotoğraflarınızı üçüncü taraf bir uygulama kullanmadan gizlemek için yerleşik bir araç sağlar.
 • Parola bölümünün altında Apple, iCloud Anahtar Zinciri ve Google Authenticator dahil olmak üzere doğrulama kodları için varsayılan bir uygulama seçmenize izin verecektir.
 • Çalışma alanı, bir uygulamadan diğerine bir şey kopyaladığınızda izin isteyecektir. Bu, bir uygulamanın çalışma alanınıza erişimi olduğunu size bildirmekten bir adım ötededir.

Güvenlik odaklı güncellemeler, Apple’ın hassas içeriği korumak için uygulama izinleri ve araçları üzerinde ayrıntılı kontrol sağlayarak tüketiciler için güvenliği “kolaylaştırmak” istediğini gösteriyor. Ayrıca, güncellemeleri manuel olarak yükleme yükünü alıyor

 • iOS 16’daki yeni Fotoğraflar uygulaması, resimler arasında stilleri kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanır. Bu, bir görüntüye bazı filtreler ve efektler uygulayabileceğiniz ve onu diğer görüntülere kopyalayabileceğiniz anlamına gelir.
 • YApple Music’te favori sanatçıları seçebilecek ve yeni albümleri için bildirimler alabileceksiniz. Bu, Spotify’ın Yenilikler beslemesi kadar iyi değil, ama hiç yoktan iyidir.
Yeni yayınları hakkında uyarı almak için favori sanatçıları mı arıyorsunuz? beni kaydet

Yeni yayınları hakkında uyarı almak için favori sanatçıları mı arıyorsunuz? beni kaydet

 • iOS 16 ile Apple Music, çalma listelerini başlığa, sanatçıya, albüme, çıkış tarihine ve en önemlisi çalma listesi sırasına göre sıralamanıza olanak tanır. Böylece listeye eklenen son şarkı ile dinlemeye başlayabilirsiniz.
Çok fazla sıralama seçeneği

Çok fazla sıralama seçeneği

Bu kullanışlı özelliklerin her ikisi de, müzik keşfinden çalma listesi oluşturmaya kadar Müzik uygulamasını kullanan birini hedefler.

 • iOS 16, bunları kilit ekranınızda farklı tarzlarda görüntülemenize olanak tanıyan yeni bir bildirim ayarına sahiptir.

Bunlar, sonbaharda iOS 16 ile birlikte gelmesi beklenen tüketiciye yönelik güncellemelerden bazıları. Ayrıca Apple, bu yeni sürümle uygulamalar için harika özelliklere dönüşebilecek bazı ilginç geliştirici API’leri yayınladı.

 • Bir kaç yeni API’ler Google Chromecast, Amazon Echo ve Sonos gibi üçüncü taraf cihazlara medya yayınlama desteği olabileceğini belirtin. iPhone’unuzdan Chromecast’i destekleyen TV’nize medya yayınlamak harika olurdu.
 • Elmalar Oda Planı API’si geliştiricilerin, odanın ve içindeki nesnelerin AR tabanlı bir haritasını oluşturmasına izin verecek.
 • Apple, web sitelerinin iOS 16’da anında iletme bildirimleri göndermesine izin verecek. Bu, bir tercih özelliği olacak, bu nedenle bildirim spam’i konusunda endişelenmenize gerek yok.
 • Şirket, geliştiricilerin AirTags ve Find My’ı destekleyen Nearby Interaction Framework’ünü kullanarak bir nesneyi bulmak için ekranda okla yön verme gibi gerçek yaşam eylemlerini tetiklemelerini sağlayacak.
 • Apple’ın tanıtımı iOS 16 ile Geliştirici Modu kullanıcıların “yanlışlıkla potansiyel olarak zararlı yazılımları cihazlarına yüklemesini” önlemek için. Bu, yan yükleme uygulamalarını daha hantal hale getirdiği anlamına gelir. Apple, tüm düzenleyici veya yasal savaşlarında yan yüklemeye karşı güçlü bir şekilde savunmuştur. Bu geçiş, özelliği yalnızca belirli teknik bilgiye sahip kişiler için etkinleştirerek bu inancı temsil eder.
 • Geliştiriciler, kilit ekranında taksi yolculuğu takibi ve spor maçlarının puan kartı gibi deneyimleri etkinleştirmek için yeni Canlı Etkinlikler API’sini kullanabilecek.
Canlı Etkinlikler, kilit ekranında gerçek zamanlı güncelleme deneyimlerini etkinleştirecek

Canlı Etkinlikler, kilit ekranında gerçek zamanlı güncelleme deneyimlerini etkinleştirecek

Bu, hiçbir şekilde iOS 16’nın köşelerinde ve köşelerinde bulunan kapsamlı bir özellik listesi değildir. Daha fazlasını tespit ettikçe gönderiyi güncelleyeceğimizden emin olacağız.

Teknolojik Haberler'ta WWDC 2022 hakkında daha fazla bilgi edinin

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/all-the-handy-ios-16-features-apple-didnt-tell-you-about/

Yorum yapın