Apple’ın M2 Max-Powered 16-Inch MacBook Pro’su, 27 Saatlik Çarpıcı Pil Ömrü SunuyorApple’ın güncellenmiş M2 silikonlu en yeni MacBook Pro’su için incelemeler yayınlandı. Beklendiği gibi, yeni makineler, önceki M1 modelleriyle karşılaştırıldığında, panodaki kriterleri alt üst ediyor. Daha da etkileyici olanı, Apple’ın verimlilikte de büyük kazanımlar elde etmiş olması. PCMag’deki meslektaşlarımız, M1 Max SoC ile 16 inç Pro’yu test tezgahında bir tur attı ve neredeyse 27 saatte şaşırtıcı miktarda pil ömrü sağladı. PCMag o kadar etkilendi ki, ona yalnızca Editörün Seçimi ödülünü vermekle kalmadı, aynı zamanda mükemmel bir beş yıldızlı derecelendirme de verdi.

Test ettiği makine maalesef oldukça pahalıydı. Apple kukla değil, bu nedenle meslektaşlarımıza depolama kapasitesinin yanı sıra olası her yükseltme ile tam yüklü sürümü gönderdi. Buna 12 CPU çekirdeği ve 38 GPU çekirdeği ile birinci sınıf M1 Max SoC dahildir. Ayrıca, aynı CPU’ya sahip ancak 19’luk GPU çekirdeğinin yalnızca yarısına sahip olan M1 Pro ile de mevcuttur. Aynı zamanda 4 TB’lık bir SSD’ye sahiptir, ancak Apple ayrıca yalnızca 2.200 $ karşılığında 8 TB’a yükseltmenize izin verir. Maksimum miktar olan 96 GB belleğe sahiptir. Bu, hemen hemen iş istasyonu düzeyinde bir makinedir. 4,8 pound ağırlığında ve 5,299 dolara mal oluyor.

(Resim: Brian Westover)

testinde, PCMag, onu önceki M1 tabanlı Mac’lerin yanı sıra birkaç Windows PC ile karşılaştırdı. Windows PC’ler, hem Intel hem de AMD için üst düzey mobil CPU’lar kullanıyordu. Buna Ryen 9 5900HX, Core i9-12700H ve 11. Nesil Core i9-11950H dahildir. Ne Intel ne de AMD, mevcut mimarilerinin mobil sürümlerini yayınlamadı, ancak her ikisi de muhtemelen Apple’a saf beygir gücüyle parasının karşılığını verecek.

Verimlilik kıyaslamalarında, M2 tabanlı MacBook Pro, tüm Windows makinelerini geçti; bu, ondan önceki M1 ile gördüklerimize bakıldığında büyük bir sürpriz değil. Bir örnek olarak, Handbrake 1.4’te dönüştürme süresi, içinde 12. nesil Intel CPU bulunan Dell XPS 17’nin yarısı kadardı. Bununla birlikte, bu düzeyde bir performans sunmasına rağmen, kıyaslama ekibini gerçekten şaşırtan şey pil ömrü testiydi.

 

!function(e,i,n,s){var t=”InfogramEmbeds”,d=e.getElementsByTagName(“script”)[0];eğer(pencere[t]&&pencere[t].başlatılmış)pencere[t].işlem&&pencere[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(“script”);o.async=1,o.id=n,o.src=”https:// e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js”,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,”infogram-async”);

Pil ömrü testleri, ekran parlaklığı %50’ye ayarlanmış ve maksimum ses seviyesinde 720p video oynatmayı içerir. Apple’ın 22 saat pil ömrü sunma taahhüdüne rağmen, test makinesi bunun çok ötesine geçti. Sonunda 26 saat 51 dakika sonra işi bıraktı. Bu, eski M1 tabanlı Mac’ler de dahil olmak üzere laboratuvardaki diğer tüm makinelerden geniş bir farkla daha uzun süre dayanmasını sağladı. Windows makineleri, gün boyu iyi performanslar sergiledi, ancak 26 saate yakın bir performans bile göstermedi. Bu puan, önceki model M1 Max SoC ile 16 inç Pro’dan neredeyse yedi saat daha uzun.

Apple’ın M2 ile yaptığı şey oldukça etkileyici. Ancak yine de pazarın gerçekte nasıl göründüğünü görmek için Intel ve AMD’nin en son mobil işlemcilerini piyasaya sürmesini beklememiz gerekiyor. Şimdiye kadar yalnızca sızıntılar gördük, ancak her iki şirket de 2023’te mobil pazara çok fazla ateş gücü getiriyor. Intel’in 13. nesil HX, HK ve H CPU’ları var. AMD ise aylardır ateş püskürten Dragon Range CPU’larıyla dalga geçiyor. Her iki şirketin de Apple’a katıksız kas ve çekirdek sayıları açısından parasının karşılığını vereceğinden şüphemiz yok, ancak benzer pil ömrü sunarken bunu yapıp yapamayacaklarını göreceğiz. Yeni MacBook Pro’yu pruvadan ilk atış olarak kabul edin.

Şimdi Oku:

  • Apple, M2 Silikonlu MacBook Pro Mini’yi Güncelliyor
  • Tim Cook, Apple’ın New Arizona Fab’dan ABD Yapımı Cips Kullanacağını Onayladı
  • Apple’ın 50.000 Dolarlık Mac Pro’su Apple’a Satılırsa 1000 Dolardan Az DeğerdedirKaynak : https://www.extremetech.com/computing/342521-apple-m2-max-16-inch-macbook-pro-27-hours-battery-life

Yorum yapın