Apple’ın iOS 16 ile Android’den aldığı 6 özellik


Apple iOS 16 resmi ekranları

Apple’ın bu haftaki yıllık WWDC etkinliğinde yapacağı çeşitli duyurular vardı ve iOS 16 daha öne çıkanlardan biri oldu. iPhone işletim sisteminin en son sürümü, kilit ekranı duvar kağıtları için görüntü segmentasyonu, makine öğrenimini kullanarak resimlerdeki konuları kesme yeteneği ve kilit ekranında gerçek zamanlı bildirimler gibi bir dizi şık özellik getiriyor.

Ancak, Android kullanıcılarına tanıdık gelebilecek birkaç iOS 16 eklemesi var. Apple’ın kendi mobil platformu için Android ve Android OEM’lerinden kaydırdığı bazı özelliklere bir göz atıyoruz.

1. Canlı Altyazılar

piksel 6 canlı altyazı

Ryan Haines / Android Otoritesi

Belki de Android’den alınan en belirgin iOS 16 özelliği, Apple’ın konuşmalar, ses ve videolar için gerçek zamanlı dökümleri duyurduğu Canlı Altyazılar. Bu, cihazda çalan herhangi bir sesi kopyalamak için cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanan Google’ın Canlı Altyazı işleviyle (ilk çıkış 2019’da) aynıdır.

Açıklama: Canlı Altyazı Android’de şu şekilde çalışır

Apple ayrıca iOS 16’nın Facetime aramaları için Canlı Altyazıları desteklediğini duyurdu. Değeri ne olursa olsun, Google’ın çözümü genel olarak telefon görüşmelerini, görüntülü aramaları ve sesli mesajları zaten desteklemektedir. Her iki durumda da, her iki platformun da artık bu kullanışlı erişilebilirlik özelliğini sunduğunu görmekten memnunuz.

2. Kilit ekranı widget’ları

samsung galaxy s22 kilit ekranı widget'ları

Ryan Haines / Android Otoritesi

Apple tarafından lanse edilen büyük iOS 16 özelliklerinden biri, kilitli ekranınızdan hava durumu, olaylar, saat dilimleri ve alarm gibi bilgileri görmenizi sağlayan kilit ekranı widget’larının eklenmesiydi. Farklı Focus profillerine bağlı birden fazla kilit ekranınız bile olabilir. Kulağa hoş geliyor, ancak teknik olarak önce Android’e gelen başka bir özellik.

Aslında, kilit ekranı widget’ları 2012’de Android 4.2’nin gelmesiyle Android’de çıkış yaptı. Bu gerçekten de kilit ekranına bir saat, takvim ve diğer öğeleri eklemenize izin verdi. Ne yazık ki, Android 5.0 bu özelliği neredeyse tamamen kaldırdı. Bununla birlikte, Samsung’un One UI’sinin beğenileri, yukarıda görüldüğü gibi, önceden belirlenmiş bir widget seçimi sunar.

3. Paylaşılan fotoğraf kitaplığı

Google Fotoğraflar, uzun zamandır paylaşılan fotoğraf işlevi sunarak, albümleri sevdiklerinizle paylaşmanıza ve onların kendi fotoğraflarını koleksiyona eklemelerine olanak tanıyor. Google’ın hizmeti ayrıca bir albüme yüz yüze fotoğraf eklemenize izin verir, böylece isterseniz büyükannenizin tüm fotoğraflarını otomatik olarak bir albüme ekleyebilirsiniz. Hatta fotoğraftaki kişilere göre paylaşım için kişileri önerir.

Kılavuz: Google Fotoğraflar’da fotoğraflar nasıl paylaşılır?

Bu, Apple’ın iOS 16 ile Google’dan aldığı başka bir kavramdır, ancak birkaç ince ayar ile. iCloud’un paylaşılan fotoğraf kitaplığı işlevi artık fotoğraf ve video kitaplığınızı en fazla beş kişiyle paylaşmanıza olanak tanır. Ancak bu kullanıcıların kitaplığa kendi içeriklerini eklemelerine izin vererek Google Fotoğraflar’ı da takip ediyor. Ayrıca bir kitaplığa ne ekleyeceğinizi bir başlangıç ​​tarihine veya enstantanelerde öne çıkan kişilere göre seçebilirsiniz – oldukça havalı.

4. Kamerayı çevir

Elinde kameralı Google Çeviri'yi gösteren telefon

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Apple, makine öğrenimini çeşitli şekillerde benimsedi ve iOS 16, teknolojinin başka bir düzgün kullanımını da gösteriyor. Apple’ın cihazları artık birinci taraf Çeviri uygulamasındaki çeviri kamerası işlevine erişebilir ve çevirileri almak için kameranızı metne yöneltmenize olanak tanır.

Android cihazlar, Google Translate uygulaması aracılığıyla yıllardır bu özelliğe sahiptir ve canlı vizöre yerleştirilmiş bir çeviri elde etmek için telefon kameranızı metne doğrultmanıza olanak tanır. Apple’ın çekimi biraz daha sınırlıdır, çünkü esasen bir fotoğraf çeker ve ardından yakalanan görüntüdeki metnin üzerine bir çeviri bindirir.

5. Yeniden boyutlandırılabilir uygulama pencereleri

Samsung Galaxy Tab S8 Plus DeX ana ekranı

Eric Zeman / Android Otoritesi

Bu aslında bir iOS 16 özelliği değil, bir iPad OS 16 özelliğidir. Yine de, iPad’in yeniden boyutlandırılabilir uygulama pencerelerini çalıştırma konusundaki yeni yeteneği, birkaç yıldır birçok Samsung tabletinin sunduğu şeyin bir kopyası.

Daha fazla okuma: Samsung Dex hakkında bilmeniz gereken her şey

Samsung, özellikle Dex modunu tabletin kendisinde veya harici bir ekran aracılığıyla kullanırken, tabletlerinde uzun süredir yeniden boyutlandırılabilir, örtüşen uygulama pencereleri sunuyor. Bunu söylerken, bu özellik yayınlandıktan sonra bir süre Dex Labs ayarları altında gizlendi, ancak bazı uygulamalar gerçekten yeniden boyutlandırılamıyor.

6. E-posta gönderimini geri alma/planlama

gmail göndermeyi geri al

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Apple ayrıca, bir e-postanın gönderilmesini planlama yeteneğinin yanı sıra, Posta uygulamasında e-postaların gönderilmesini geri alma özelliğini de duyurdu. İlki, özellikle bir yazım hatası yaptığınızı veya postayı yanlış kişiye gönderdiğinizi fark ederseniz kullanışlıdır.

Her iki özellik de bir süre önce Gmail’de ortaya çıktı. Aslında, göndermeyi geri al ilk duyuruldu 2009’da deneysel bir özellik olarak sunuldu. Her iki durumda da, bu işlevler Android, PC’ler ve iOS için Gmail’de kullanılabilir.

Bir sonraki: Apple’ın WWDC’de duyurduğu ve Android’de olmasını istediğimiz 9 şey


Bunlar, daha önce Google destekli cihazlarda gördüğümüz tek iOS 16 özelliği değil. Önceden yüklenmiş klavye için dokunsal geri bildirim ve çok duraklı navigasyon gibi özellikler, Android ve ilgili Google uygulamalarında bir süredir kullanılıyor. İlk önce Android veya Google platformlarında bulunan başka iOS 16 özellikleri var mı? Yorumlarda bize bildirin.Kaynak : https://www.androidauthority.com/apple-ios-16-features-android-3174281/

Yorum yapın