Apple yakında iPhone’unuza daha fazla reklam getirebilir


Apple, sonunda iPhone’unuza ve Haritalar, Kitaplar ve Podcast’ler dahil diğer Apple cihazlarınıza önceden yüklenmiş olarak gelen daha fazla uygulamaya reklam getirebilir. Göre gelen bir rapor BloombergMark GurmanApple, Haritalar’da restoran, mağaza veya yakındaki diğer işletmeleri aradığınızda öneriler gösterebilecek dahili olarak test edilmiş arama ağı reklamlarına sahiptir.

Geliştiriciler, “bulmaca oyunları” veya “fotoğraf düzenleyici” gibi belirli bir sorgu için uygulamalarının bir arama sayfasında tanıtılması için ödeme yapabildiğinden Apple, App Store’da benzer bir reklamcılık modelini zaten uyguluyor. Gurman’ın belirttiği gibi, Haritalar’daki reklamlar, kullanıcılar belirli arama terimlerini girdiğinde arama sonuçlarının en üstünde görünmek için ödeme yapan işletmelerle aynı şekilde çalışabilir.

Gurman, Apple’ın yerel Podcast’lerine ve Kitap uygulamalarına da reklam sunabileceğine inanıyor. Bu, potansiyel olarak yayıncıların her uygulamanın içindeki alanlara reklam yerleştirmesine veya içeriklerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için ödeme yapmasına olanak sağlayabilir. Tıpkı Haritalar gibi, Podcast’ler ve Kitaplar da şu anda reklamsızdır.

App Store’un Arama sekmesinde zaten reklamları olsa da Gurman, Apple’ın reklamları Bugün sekmesine ve uygulama indirme sayfalarına genişletmesini bekliyor. 9to5Mac, elma içeriğive MacSöylentiler. Göre 9to5GoogleBugün sekmesindeki reklamlar, uygulamanın adının altında “Reklam” kelimesi bulunan daha büyük kartlar olarak görünürken, tek tek uygulama sayfalarındaki reklamlar “Beğenebilirsiniz” bölümünde mavi renkle vurgulanmış olarak görünür.

Gurman, Apple TV Plus’ta reklam verme potansiyelinden de bahsediyor ve şirketin, hem Netflix hem de Disney Plus’ın bu yılın sonuna kadar yapmayı planladığı daha düşük fiyatlı reklam destekli bir katman oluşturmayı tercih edebileceğini söylüyor. Şu anda, Apple TV Plus, ayda yalnızca 4,99 ABD doları reklamsız abonelik planı sunuyor (ancak Cuma Gecesi Beyzbolu canlı yayınlarında reklam göstermeye başladı).

Apple, ilk olarak 2016’da App Store’da reklamları tanıttı ve aynı zamanda Hisse Senetleri ve Haber uygulamalarında uygulamaları görüntüler. Geçtiğimiz Eylül ayında şirket, sosyal platformlara milyarlarca dolara mal olan kendi Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) politikasına uygun olarak kullanıcılara bu uygulamalarda görünen Kişiselleştirilmiş Reklamları etkinleştirmek isteyip istemediklerini sormaya başladı.

ATT, kullanıcılara, reklamverenlerin hedeflenen reklamları görüntülemek için kullandıkları izleme araçlarını devre dışı bırakma seçeneği sunar. Bıraktığı gibi Apple’ın reklam sektörünün genel büyümesine katkıda bulunmuş olabilir. reklam stratejilerini yeniden gözden geçirmek için çabalayan işletmeler. Verilere göre içeriden öğrenen şuradan alındı araştırma firması OmdiaApple’ın reklamcılık işi 2021’de yüzde 238 büyüyerek 3,7 milyar dolara ulaştı.

Apple’ın App Store’da ve potansiyel olarak Haritalar, Podcast’ler ve Kitaplar’da daha fazla reklam alanı açma hamlesi, Apple’ın reklamcılık işini daha da genişletmek istediğinin sinyalini verebilir. Mayıs ayında bir rapor içeriden öğrenen Apple’ın hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue’nun, Apple’ın hizmetler işini akış ve reklamcılığa daha fazla dikkat çekmek için yeniden yapılandırmayı planladığı bildiriliyor. Apple’ın reklamları ve çeşitli aboneliklerini içeren hizmetler kolu, geçen çeyrekte yüzde 12’lik bir gelir artışı gördü.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/14/23305200/iphone-more-ads-advertising-apple-maps-podcasts-books-mark-gurman-rumors

Yorum yapın