Apple, uygulamaları Rusya’nın en büyük sosyal medya şirketinden kaldırıyor • The Register


Rus sosyal medya sağlayıcısı VK Company Ltd, uygulamalarının Apple App Store’dan kaldırıldığını onayladı.

“Bazı VK uygulamaları artık Apple tarafından engelleniyor, bu nedenle App Store’da indirilemez veya güncellenemezler” söz konusu (Rusçadan çevrilmiştir) eskiden VKontakte olarak bilinen şirket.

VK, yüklü uygulamaların çalışmaya devam edeceği konusunda kullanıcılara güvence verdi, ancak son zamanlarda yayınlanan temel güncellemelerin şirketi ayakta tutacağına rağmen, bildirimlerin ve ödemelerin zorlaşabileceğini söyledi.

En popüler ürünü olan Facebook analog VKontakte kullanıcılarının sitenin mobil veya masaüstü sürümünü kullanmalarını önerdi.

Şirket, “VK, iOS uygulamalarını geliştirmeye ve desteklemeye devam edecek” dedi. Uygulamalar Google Play Store’da kullanılabilir durumda kalır.

Göre devlete ait haber ajansı TASSRusya Dijital İşler Bakanlığı, Apple’ın silinmesinin arkasındaki nedenleri öğrenmek için temasa geçti ve şirketin müteakip bir “eylem planı” alacağını söyledi.

TASS ayrıca rapor edildi Şirketin oyun bölümünü Salı günü 642 milyon dolara işadamı Alexander Chachava’ya sattığını söyledi. Bölüm, mevcut yönetim tarafından yürütülmeye devam edecek. Yaptırımlar sayesinde şu anda Rusya’da diğer birçok oyun sistemi engelleniyor.

VK’nın hisse fiyatı bu hafta Rus borsasında sallandı devlet destekli medya RTPazartesi günü yüzde 20’nin üzerinde düşüş ve Salı günü yüzde 7,5’lik iyileşme.

VKontakte’nin kurucuları Pavel ve Nikolai Durov kardeşler, aynı zamanda mesajlaşma uygulaması Telegram’ın da kurucularıdır.

Pavel Durov, Ukraynalı protestocu verilerini teslim etmeyi veya Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin VK sayfasını engellemeyi reddettikten sonra CEO olarak VK’dan ayrıldı. Daha sonra kendisini sürgüne gönderdi ve sonunda Saint Kitts ve Nevis, Fransız ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığı aldı.

Milyarderin hobileri arasında Instagram’da gömleksiz fotoğraflar yayınlamak ve trolling Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/09/28/vk_removed_from_apple_app_store/

Yorum yapın