Apple, tedarikçilere etiketlerde ‘Tayvan, Çin’ kullanmalarını söylüyor • Kayıt


İfade özgürlüğü ve insan haklarına olan bağlılığını kutlayan Apple’ın, Tayvan’daki tedarikçilerine bileşenlerini etiketlemelerini ve böylece Tayvan’ı Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) bir eyaleti olarak tanımlamalarını söylediği bildiriliyor.

Japon finans yayını Nikkei’ye göre, Apple Cuma günü tedarikçilerini uyardı Çin’in uzun süredir devam eden “Tayvan yapımı parça ve bileşenlerin ‘Tayvan, Çin’ veya ‘Çin Taipei’nde üretiliyor olarak etiketlenmesi gerektiğine’ dair uzun süredir devam eden bir ithalat kuralının uygulanmasını hızlandırdığını söyledi.

Kayıt Apple’dan bu rapor hakkında yorum yapmasını istedi ve iGiant hiçbir şey söylememek için özgür ifadesini kullandı. Apple yanıt verse, muhtemelen “İş yaptığımız ülkelerde yasalara uyuyoruz” veya “yalnızca emirlere uyuyorduk” gibi bir şey söyleyecekti.

Tayvan, BM Genel Kurulunun Çin Cumhuriyeti’ni (Tayvan) devirmek ve ÇHC’yi (anakara Çin) kabul etmek için oy kullandığı 1949’dan 1971’e kadar Birleşmiş Milletler tarafından egemen bir ülke olarak tanındı. O zamandan beri ABD, “tek Çin politikasıÇin’in resmi olarak bir bölge olan Tayvan üzerindeki egemenlik iddialarını kabul etmeden ÇHC’yi Çin’in tek meşru hükümeti olarak tanıyan.

Bununla birlikte, ABD, Tayvan’a silah sağlıyor ve onu önemli bir ticaret ortağı olarak görüyor – Amerika ve dünyanın geri kalanı için tonlarca çip üreten Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi’nin (TSMC) ekonomik ve stratejik önemi göz önüne alındığında, her zamankinden daha fazla.

Çin ve ABD, açık savaştan kaçınmak için Tayvan’ın statüsünün belirsiz kalmasına izin verirken, bu hafta Temsilciler Meclisi Demokratik Başkanı Nancy Pelosi’nin uyarıldıktan sonra Tayvan’ı ziyaret etmesi durumunda olduğu gibi, huzursuz barış sıklıkla test ediliyor. Çin hükümeti tarafından uzaklaştırıldı.

ABD ve Tayvan, Çin'e karşı ittifak kurdu

ABD, Tayvan çiplerine erişimi kaybetmenin ekonomiyi kırabileceği konusunda uyardı

DEVAMINI OKU

Pelosi’nin ziyaret etmek Tehdit edici askeri tatbikatlar düzenleyerek karşılık veren ÇKP’yi çileden çıkardı ve karşı önlemlerin duyurulmasıÇin ve ABD arasındaki askeri, yasal ve ekonomik işbirliği çabalarının askıya alınması dahil. ÇKP yetkilileri de onaylanmış Pelosi ve ailesi. Çin’in Tayvan’ı kendi eyaleti olarak belirlemek için ithalat etiketleme kurallarını uygulama kararı, muhtemelen bu sıkıntıdan kaynaklanmaktadır.

Apple, tedarik zincirinin bir parçası olarak Çinli şirketlere güvenerek başarılı oldu. Ancak satış ve ürün montajı için Çin’e olan bağımlılığı, aksini iddia etse de, şirketi korkunç suistimallere meydan okumakta isteksiz bıraktı.

Eylül 2020’de Apple, bir belge [PDF] “İnsan Haklarına Taahhüdümüz” başlıklı “Apple’da ve tedarik zincirimiz genelinde tacizi, ayrımcılığı, şiddeti ve her türlü misillemeyi yasaklıyoruz ve her türlü önyargı veya bağnazlığın neden olduğu ihlallere karşı sıfır tolerans gösteriyoruz.”

Apple, Çin’e biraz daha tolerans gösterdi Müslüman Uygurların toplu gözaltı.

Aralık 2020’de Teknik Şeffaflık Projesi rapor edildi Apple’ın tedarikçilerinin zorla çalıştırmaya bağımlı olduğunu. Ve Mayıs 2021’de, rapor The Information, Apple’ın yedi tedarikçisini Çin’in Xinjiang bölgesinde zorla çalıştırmaya bel bağlamakla suçladı.

ABD’li milletvekilleri, tedarikçilerin zorla çalıştırma kullanmasına izin vermekten şirketleri sorumlu tutmak için bir yasa önerdiğinde, Apple lobi yaptı yine de tasarıya karşı imzalı geçen yılın sonuna doğru Başkan Biden tarafından yasalaştı. elma da lobi yaptı SEC, başarısız bir şekilde, şirketin tedarik zinciri işgücü uygulamaları hakkında daha fazla ayrıntı ifşa etmesini gerektiren bir hissedar teklifini bloke etti.

Apple CEO’su Tim Cook, IAPP Küresel Gizlilik Zirvesi 2022’de şirketinin gizliliğe sözde bağlılığını dile getirdikten sonra, Cumhuriyetçi FCC Komiseri Brendan Carr, Cook’a meydan okudu. halka açık bir mektup Apple’ın Voice of America uygulamasını Çin’deki App Store’dan kaldırması üzerine.

elma parmak izi

Tayvan savcıları, Çinli bizlerin IP ve Ar-Ge ekibini Apple tedarikçisinden aldığını iddia ediyor

DEVAMINI OKU

AppleCensorship.com proje direktörü Benjamin Ismail, Çin odaklı savunuculuk grubuyla ilişkili Harika ateşsöylenmiş Kayıt kuruluşunun Nikkei’nin Tayvan ürün etiketlemesi hakkındaki raporuna endişelerini dile getirerek yanıt verdiği bir e-postada Twitter aracılığıyla Apple’ın App Store’dan “Çin eyaleti” belirtmeden “台湾/台灣” (Tayvan) karakterlerini içeren uygulamaları kaldırmaya başlamasının yalnızca bir zaman meselesi olabileceğini söyledi.

İsmail, “Apple’ın, Pekin kurallarına uymayan adlara sahip uygulamaları veya içerikleri nedeniyle yakında sansürlemeye başlayıp başlamayacağını sorduk” dedi. “Ne yazık ki, retorik bir soru ya da alaycı bir şaka değildi. Son on yılda defalarca gösterdiği gibi, bu tür sansürün Apple’ın tamamen yapabileceği bir şey olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Örnek olarak İsmail, Apple’ın Hong Kong ve Makao’da satılan iOS cihazlarında Tayvan bayrağı emojisini sansürüne işaret etti.

“Hong Kong’daki Şemsiye hareketi sırasında, [Apple] Protestocular tarafından güvenlik amacıyla kullanılan bir uygulamayı kaldırdı” dedi. “Çalışanlarına harekete katılımları konusunda çok katı direktifler verdi ve küfürlü ve ağır ifade özgürlüklerini kısıtladı.”

İsmail, “Maalesef Apple’ın ‘dur, artık, Çin rejimiyle işbirliğine devam edemeyiz ve sansür taleplerini yerine getiremeyiz’ dediği anın ‘kırmızı çizgisinin’ yakın olduğundan şüpheleniyoruz” dedi. “Apple, ABD yaptırımlarının hedeflediği kuruluşlarla iş yaparak yaptırımları ihlal etmek de dahil olmak üzere Çin pazarını güvence altına almak için çok ileri gitmeye istekli olduğunu gösterdi (bkz. burada, burada, burada ve burada).

“Ancak Apple’ın sansürünü ve insan hakları ihlallerini ifşa etmeye devam etmeye kararlıyız. Bir Big Tech şirketi şöyle dursun, hiçbir şirketin kârı insan hakları ve bireylerin özgürlüklerinden daha öncelikli görmesine izin verilmemelidir.” ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/08/05/apple_warns_suppliers_in_taiwan/

Yorum yapın