Apple, Rus sosyal ağı VK’nın uygulamasını App Store’dan kaldırıyor • Teknolojik Haberler


Apple, Rus sosyal ağı VK’nın uygulamasını dünya çapındaki App Store’dan kaldırdı. sosyal medya şirketi söz konusu VKontakte uygulaması “App Store’da indirilemez ve güncellenemez”. Ancak, Apple cihazlarında zaten yüklü olan uygulamalar çalışmaya devam edecek ancak ödemeler ve bildirimlerle ilgili bazı sorunlar olabilir. Ayrıca, kullanıcılar mobil web sitesi üzerinden sosyal ağa erişebilir.

“VK, iOS için uygulamalar geliştirmeye ve desteklemeye devam edecek. Uzmanlarımız, kullanıcı konforunu korumak ve geliştirmeye devam etmek için her şeyi yapıyor” dedi. bir blog yazısı. Ancak Apple, kullanıcıların uygulamaları yandan yüklemesine izin vermediğinden, bu uygulamaların App Store’da olmadan nasıl dağıtılacağını belirtmedi. Geçen yıl, yerel yasalara uygun olarak Apple, önerilen uygulamalar bölümüne VK’yi dahil etti iPhone kurarken görüntüleniyor Rusya’da.

Apple, uygulamayı şu nedenle App Store’dan kaldırdı: İngiltere’nin Rus şirketlerine yaptırımları.

“Bu uygulamalar, Birleşik Krallık hükümeti tarafından yaptırıma tabi tutulan bir veya daha fazla tarafça çoğunluk hissesine sahip olunan veya çoğunluk kontrolündeki geliştiriciler tarafından dağıtılıyor, bu yaptırımlara uymak için Apple bu uygulamalarla ilişkili geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar indirilemiyor. konumdan bağımsız olarak herhangi bir App Store’dan. Bir Apple sözcüsü Verge’e verdiği demeçte, bu uygulamaları zaten indirmiş olan kullanıcılar bunları kullanmaya devam edebilir” dedi. Daha fazla ayrıntı için şirkete ulaştık.

VK uygulaması hala Google Play Store’da mevcuttur. Teknolojik Haberler, Google’a bu uygulamaları kaldırmayı planlayıp planlamadığını sordu.

Bu haftanın başlarında, İngiltere Rusya’ya 92 yaptırım Ukrayna’nın dört bölgesinde “sahte referandumlar” uyguladığı için. Bu yaptırımlar, VK’yı kontrol eden kuruluşlarla bağlantıları olan Gazprombank yöneticilerini içeriyordu.

Rus Dijital bakanlığı, Apple’ın VK uygulamasını kaldırmasına yanıt olarak, devlete ait medya evi RT Apple’ın yayından kaldırma nedenini sorduğunu söyledi. Ayrıca cevaba dayalı olarak belirlenmemiş bir “eylem planına” sahip oldukları konusunda uyardılar. Apple, Mart ayında RT ve Sputnik medya kuruluşlarının uygulamalarını App Store’dan kaldırmıştı.

Rusya yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmeye başladıktan sonra Apple, ürünlerinin satışını askıya aldı ve Rus App Store’daki arama reklamlarını durdurdu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/28/apple-takes-down-russian-social-network-vks-app-from-the-app-store/

Yorum yapın