Apple Podcast’ler depolama temizleme araçları, yıllık abonelik desteği ve yeni bir dağıtım sistemi kazanıyor – Teknolojik Haberler


Sağlayıcılar arasında podcaster yeteneği ve dağıtımı için savaş kızışırken, Apple bu sabah Apple Podcasts hizmeti için iPhone, iPad ve Mac için en son yazılım güncellemelerinin yanı sıra birkaç yeni özelliğin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bunlar arasında, cihazlar arasında podcast depolamayı yönetmeye yönelik özellikler, yıllık podcast aboneliklerini etkinleştirmeye yönelik araçlar ve yeni duyurulan Apple Podcasts Delegated Delivery sistemi yer alıyor. sağlayıcılar.

Apple, bu son eklemenin, barındırma sağlayıcılarına hem ücretsiz hem de premium podcast bölümlerini sağlayıcının kendi gösterge panosunu kullanarak Apple Podcast’lerine teslim etme yetkisi verebileceklerinden, içerik oluşturuculara zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını söylüyor. Ama aynı zamanda Apple’a, artık tüm büyük dinleme uygulamalarında oluşturma, barındırma ve dağıtım için araçlar sağlayan Spotify’s Anchor gibi hizmetlerle rekabet etme olanağı da sağlıyor.

Bu sonbahardan itibaren, Acast, ART19, Blubrry, Buzzsprout, Libsyn, Omny Studio ve RSS.com dahil olmak üzere belirli sayıda barındırma sağlayıcısı Delegated Delivery sistemini destekleyecektir. Apple, bu sağlayıcıların Apple Podcast’lerde premium içerik dinlemenin yaklaşık %80’ini temsil ettiğini ve zaman içinde daha fazla hizmetin ekleneceğini söylüyor.

Bu özellik, Apple Podcasts Connect aracılığıyla tüm içerik oluşturuculara ek ücret ödemeden sunulacak ve içerik oluşturucuların ücretsiz gösterilerini yayınlamak için Apple Podcasts Programına üye olmaları gerekmeyecek, yalnızca premium içerik yayınlamak için.

Apple, içerik oluşturucular için eğitim kaynakları da dahil olmak üzere yeni sistemle ilgili ek ayrıntıların hizmetin lansmanına yakın tanıtılacağını belirtiyor. Bu arada içerik oluşturucular, daha fazla güncelleme için bizi izlemeye devam etmek için Apple.com’daki Barındırma Sağlayıcıları sayfasını ziyaret edebilir.

Yeni dağıtım teknolojisi bugünün duyuruları arasında en üst sırada yer alırken, uzun süredir Apple Podcasts kullanıcıları tarafından, özellikle de uygulamanın daha yeni hatalarından etkilenenler tarafından başka bir yeni araç memnuniyetle karşılanacak.

Apple Podcast’ler dinleyicilerin cihazlarına gösterileri indirebildiğinden, uygulama çok fazla cihaz depolama alanı tüketebilir. Özellikle iPhone’larda bu, kullanıcıların fotoğraf çekme veya yeni uygulamalar ve oyunlar yükleme gibi diğer önemli etkinlikler için yerlerinin kalmamasına neden olabilir. Bu konu daha sonra karmaşık buggy iOS 14.5 ve macOS 11.3 sürümleri tarafından istenmeyen, daha eski bölümlere neden oldu yapılacak şovların İndirildidaha fazla depolama alanı tüketiyor.

Resim Kredisi: Elma

iOS 15.5, iPadOS 15.5 ve macOS 12.4’ün piyasaya sürülmesiyle Apple, bir gösterinin birikmiş indirmelerini daha kolay kaldırma sorununu çözmek için yeni araçlar başlatıyor ve bunun sonucunda kullanıcıların cihazlarında potansiyel olarak depolama alanı boşaltması sağlanıyor.

Kullanıcılar iPhone ve iPad’deki Ayarlar uygulamasından Podcast’lere gidebilir, ardından kaç gösteri bölümünün indirileceğini ve cihaza kaydedileceğini seçmek için “Otomatik Olarak İndirildi” seçeneğine dokunabilir. Menü, dinleyicilerin en son üç, beş veya 10 gibi belirli sayıda son bölümü indirmeyi seçmesine olanak tanır; veya kullanıcılar son yedi, 14 veya 30 gün içinde olduğu gibi yakın zamanda yayınlanan tüm bölümleri indirmeyi seçebilir. Veya “Kapalı” seçeneğini seçerek “Tüm Yeni Bölümler”i seçebilir veya hiçbirini seçebilirler. İkincisi, Apple Podcast’lerin güvenilir hücresel bağlantı veya Wi-Fi erişimi olan bölgelerde yaşayan çoğu insan için çalışan yalnızca akış uygulaması olarak işlev görmesini sağlar.

Şirket, varsayılan olarak, yepyeni Apple Podcasts kullanıcılarının tüm bölüm gösterileri için son beş bölümü ve seri gösteriler için tüm bölümleri tutacağını söylüyor. Aksi takdirde, başka hiçbir şey yapılandırılmamışsa varsayılan tüm yeni bölümleri saklamak olacaktır.

Dahası, bir kullanıcı tercihini seçtiğinde, uygulama artık yeni seçilen ölçütleri karşılamayan cihaza otomatik olarak indirilen bölümleri kaldırmasını ister. Bu, bu özelliğin aslında çok sayıda indirmeyi cihaz deposundan kaldırmak için toplu bir temizleme aracı olarak çalıştığı anlamına gelir. Daha önce, bu, farklı şekillerde ele alınabilecek sıkıcı, manuel bir süreçti. Kullanıcılar, “Oynatılan İndirmeleri Kaldır” ayarı açıkken gösterileri oynatıldı olarak işaretleyebilir veya manuel olarak kaldır bir gösteri veya bireysel bölümler için tek tek indirmeler.

Bu yeni tercihler, daha kişiselleştirilmiş bir deneyim için yalnızca sistem genelinde değil, gösteri düzeyinde de özelleştirilebilir.

Bu yeni işlevsellik, iPhone’un cihaz depolama alanını temizlemeyle ilgili önerilerine de entegre edilecek. Podcast bölümleri cihaz depolama alanlarının %15’inden fazlasını kaplıyorsa, iPhone Depolama Alanından (Ayarlar -> Genel altında), kullanıcılardan yalnızca son beş bölümü tutmaları ve eski programları silmeleri istenir.

Seçilen ayarlar Mac’e de taşınır ve bu da masaüstü kullanıcılarına Mac depolamaları ile ilgili kararlar verme olanağı verir. Bu, dinleyicilerin cihazlarında eski bölümleri ilk kez otomatik olarak silebileceği anlamına geliyor.

Resim Kredisi: Elma

Son olarak Apple, podcast yaratıcılarına aylık seçeneklerinin yanı sıra premium podcast’leri için yıllık abonelik planları sunma seçeneğini sunduğunu söylüyor. Bunlar, bir kullanıcı aboneliği olan bir şovda veya kanalda “Abone Ol” veya “Ücretsiz Dene”ye dokunduğunda görünür. Not olarak, yıllık abonelik artık varsayılan olarak seçilecektir. Ve yıllık maliyet, dinleyicinin aylık ödemesinden daha düşük olduğunda, yıllık planın tasarrufları kullanıcıya gösterilecektir.

İçerik oluşturucular, Apple Podcasts Connect’teki aylık aboneliklerini yaparken kendi seçtikleri fiyat noktalarında yıllık aboneliklerini ayarlayabilirler.

Abonelikler ve yeni depolama özellikleri, iOS 15.5, iPadOS 15.5 ve macOS 12.4. Yetkilendirilmiş Teslimat, desteklenen podcast barındırma sağlayıcılarına bu sonbaharın sonunda ulaşacaktır.

iOS 15.4’teki uygulamaya yönelik diğer güncellemeler, sezona göre gösterilere göz atma ve bölümleri duruma göre filtreleme özelliğini içerir, bu da kullanıcıların oynamak istediği kişiyi bulmayı kolaylaştıracaktır.

Değişiklikler, yeni bir tasarım tanıtan bir Podcast uygulaması güncellemesini takip ediyor, ancak aynı zamanda bir sayı ile ilgili kullanılabilirlik sorunlar kullanıcıları, podcast ekosistemine yoğun bir şekilde yatırım yapan Apple Podcasts rakibi Spotify da dahil olmak üzere üçüncü taraf podcast uygulamalarına yönlendirdi. Bu çıkışlar, Apple’ın, App Store’a benzer şekilde, abonelik gelirinin %15-30’unu aldığı Apple’ın podcast aboneliklerini kullanıcılara pazarlama yeteneğini sınırlayabilir.

Bu güncellemeden önce Apple, geçen ay sırasıyla gerçek suç, kültür ve eğlenceye odaklanan ve ABD ve Kanada’da kullanılabilen üç yeni Apple Podcast Koleksiyonu – Darkside, tbh ve Popped – tanıttı. Ayrıca yakın zamanda eklendi yüklenen MP3 dosyaları için destek WAV ve FLAC’a ek olarak abone sesi için, abonelikleri başlatma konusunda yardım almak için araçlar Hızlı Başlangıçve yeni analizler dinleme ve takipçiler Apple Podcasts Connect’te.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/apple-podcasts-gains-storage-clean-up-tools-support-for-annual-subscriptions-and-a-new-distribution-system/

Yorum yapın