Apple Patent Ayrıntıları Yerleşik Biyometri, iPhone Şarj Cihazı ile ‘Parmak Algılayan’ MacBook


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Apple ve rakipleri, gelecek için her zaman ufkun ötesine bakıyor. Şirket, onu kullanması durumunda ortaya çıkabilecek her şey ve her şey için patent başvuruları yapmakla ünlüdür. Bazen katlanır, çift ekranlı bir dizüstü bilgisayar gibi ilginç görünüyorlar. Diğerleri sadece gülünç görünüyor; tamamen cam bir Mac Pro kulesi gibi. Bununla birlikte, en son dosyalanması sadece ilginç olmakla kalmıyor, aynı zamanda gerçek dünyadan faydalı sonuçları da var. Daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip yepyeni bir MacBook içindir. Bunlara bir parmak algılama sistemi, bir iPhone şarj cihazı ve avuç içi izi biyometrisi dahildir.

patent başvuru kabul edilmiş ve detaylandırılmıştır. Patentli Elma. “Entegre arayüz sistemine sahip cihaz” olarak adlandırılıyor ve birçok ilgi çekici teknolojiyi içeriyor. En sansasyonel olanı, klavye alanında yeni bir “parmak algılama” türüdür. Uygulama, tipik olarak dizüstü bilgisayarların birkaç giriş yöntemine sahip olduğunu ve tasarımın tam olarak böyle olduğunu not eder; yeni bir giriş biçimi. Bu, onu etkili bir şekilde sözde tablete veya sanal izleme dörtgenine dönüştürür. Kullanıcının parmaklarını tuşların üzerinde hareket ettirerek çizim yapmasına veya girdi vermesine izin verir. Sistemin girişin hem konumunu hem de gücünü tespit edebileceğini söylüyor. Bu, üzerinde çalıştığınız her şeye dijital kalem olmadan çizgiler ve eğriler eklemenize izin verebilir. Sayfanın üst kısmındaki örnekte, parmaklarınızı tuşlar üzerinde sürükleyerek bir pencereyi genişlettiğiniz görülüyor. Bu, şu anda yalnızca izleme dörtgeni aracılığıyla yapılır.

Apple’ın patenti, MacBook’a birçok yeni işlevsellik katıyor.

Dahili biyometrik sensör, belgelere dalgalı çizgiler eklemenin bir yolundan muhtemelen daha kullanışlıdır. Uygulama, izleme dörtgeninin genellikle bulunduğu yerde olduklarını not eder, bu nedenle parmak sensörleri izleme dörtgeninin yerini alabilir. Bu sensörler, kullanıcının sıcaklığının, kalp atış hızının, kan-oksijen seviyesinin, kan şekeri sensörlerinin ve daha fazlasının okunmasına izin verebilir. Bu bilgilerin avuç içi veya bilek baskıları kullanılarak üst kasadan elde edilebileceğini not eder.

Yerleşik bir iPhone şarj cihazı hakkında da bilgi var. Bu açıkçası çok karmaşık değil ve kulağa tam olarak böyle geliyor. Ancak, patent konuşmasında “telefon şarj cihazı” nasıl söyleneceğini merak ettiyseniz, işte burada. Ahem, “taşınabilir elektronik cihazla endüktif olarak eşleşecek şekilde yapılandırılmış bir kablosuz güç aktarım sistemi [like an iPhone] taban kısmının düzlemsel üst dış yüzeyinden taşınabilir elektronik cihazdan güç almak ve taban kısmının düzlemsel üst dış yüzeyinden taşınabilir elektronik cihaza güç iletmek için.”

Dosyalamadaki ilgili patentler, klavyesi olmayan bir dizüstü bilgisayarı da gösteriyor. Bunun yerine, orada ikinci bir ekran var. Bu, katlanabilir bir iPad veya bir tür hibrit iPad/MacBook üzerinde çalıştığına dair önceki söylentilere benziyor. Klavyenin olduğu yere giden ekran çok işlevli olabilir ve hatta sanal bir klavyeye sahip olabilir. Yine de, en erken 2026’da piyasaya sürüleceği söylendiği için teknoloji hazır olmaktan çok uzak.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337362-apple-patent-details-finger-sensing-macbook-with-built-in-biometrics-iphone-charger

Yorum yapın