Apple Music önerilerinizi daha doğru olacak şekilde nasıl uyarlayabilirsiniz?AppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Apple Music gibi akış uygulamalarının en iyi yanlarından biri, beğendiğiniz yeni parçalar, albümler ve sanatçılar önerme yetenekleridir. Bu önerileri nasıl daha doğru hale getireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Apple Music, varsayılan olarak, beğeniler ve beğenmemeler ve Kitaplığınızda bulunan içerik dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayalı olarak öneriler sunar.

Buradaki amaç, Apple Music’in zaman içinde zevkinizi belirlemesine yardımcı olmaktır, ancak bu adımlarla önerilerinizi de özelleştirebilirsiniz.

“Sevmek” şarkılar

Apple Music önerilerinizi kişiselleştirmenin en basit yollarından biri, uygulama içindeki bir şarkıyı beğenmek.

Bu, platformun belirli bir parçadan hoşlandığınızı bilmesini sağlar. Yeterli zaman verildiğinde, beğeni kataloğunuz zevkinize daha uygun bir kürasyona yol açacaktır.

İşte bir şarkıyı nasıl beğeneceğiniz.

 • Cep telefonunu açın, beğendiğiniz bir şarkıyı Apple Music’te bulun
 • öğesine dokunun. üç noktalı düğme bir parçanın yanında
 • Üzerine dokunun Aşk
Önerilerinizi düzenlemek için parçaları Beğenebilir veya Beğenmeyebilirsiniz.

Önerilerinizi düzenlemek için parçaları Beğenebilir veya Beğenmeyebilirsiniz.

Ayrıca, MacOS’ta Apple Music’te Aşk şarkıları da yapabilirsiniz.

 • Mac’inizde Müzik uygulamasında sevdiğiniz bir şarkıyı bulun
 • Tıkla üç noktalı düğme bir parçanın yanında
 • Tıklamak Aşk

Beğenmeme ve Bunun Gibi Daha Az Önerme

Spektrumun diğer tarafında, bir şarkıyı beğenmeyebilir veya Apple Music’ten bunun gibi daha az şarkı önermesini isteyebilirsiniz.

Loving şarkıları ile birleştiğinde, belirli parçaları beğenmemek, Apple Music’in tavsiyelerini zevkinize göre hazırlamanın harika bir yoludur.

 • Uygulamayı açın, sevmediğiniz bir şarkıyı Apple Music’te bulun
 • öğesine dokunun. üç noktalı düğme bir parçanın yanında
 • Üzerine dokunun Bunun Gibi Daha Az Öner
 • Mac’inizde, Müzik uygulamasında sevmediğiniz bir şarkı bulun
 • Tıkla üç noktalı düğme bir parçanın yanında
 • Tıklamak Beğenmemek

Kitaplığa ve çalma listelerine ekle

Apple Music ayrıca yeni sanatçılar, albümler ve parçalar önerirken kendi Kitaplığınızı da dikkate alır.

Kitaplığa Ekleme, bir çalma listesi veya albüm veya bir parça eklemek isteyip istemediğinize bağlı olarak farklı görünür.

Kitaplığa Ekleme, bir çalma listesi veya albüm veya bir parça eklemek isteyip istemediğinize bağlı olarak farklı görünür.

Kitaplığınıza bir albüm, çalma listesi veya parça eklemek, bunları gelecekte bulmanızı da kolaylaştırır. Bunları aramanız gerekmeyecek – kolay erişim için Kitaplığınızda görünecekler.

 • iOS’ta, bir çalma listesi veya albüm beğendiğin.
 • Sağ üst köşede, bir Artı simge. buna dokunun
 • Albüm veya çalma listesi şimdi Apple Müzik Kitaplığınızda olmalıdır

Ayrıca, bunları bir çalma listesine ekleyerek veya Şu An Çalınan bölmesindeki üç noktalı menüyü tıklatarak ve Kitaplığa Ekle veya Çalma Listesine Ekle’yi seçerek Kitaplığınıza tek tek şarkılar ekleyebilirsiniz.

Talimatlar macOS’ta biraz farklıdır, ancak temelde aynıdır.

 • macOS’ta bir çalma listesi veya albüm sevdiğin
 • kelimesini içeren küçük bir simge göreceksiniz. “Ekle” ve bir artı işaret. Üstüne tıkla
 • Albüm veya çalma listesi şimdi Apple Müzik Kitaplığınızda olmalıdır

Dinleme Geçmişini kapat

Apple Music, beğenme/beğenmeme özelliğini kullanmasanız veya bu şarkılardan veya sanatçılardan herhangi birini Kitaplığınıza eklemeseniz bile, yeni parçaları ve sanatçıları seçmek için genel dinleme alışkanlıklarınızı da analiz eder.

Ayrıca, tavsiyeler söz konusu olduğunda dinleme alışkanlıklarınızı kapatma seçeneğiniz de vardır. Bu, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin Apple Music hesabınızı bir süreliğine “ödünç almasına” izin veriyorsanız kullanışlı olabilir.

git Ayarlar > Müzik ve yanındaki onay kutusuna basın Dinleme Geçmişini Kullan.

Derecelendirmeler ve yıldızlar hakkında biraz

Görünüşe göre Apple, yıldız derecelendirmelerini Apple Music’e gömmeye çalışıyor. iTunes’un temel dayanağı olmasına rağmen, iOS 15 ve macOS Monterey’deki Apple Music’in mevcut sürümlerinde yıldız derecelendirmelerini bulmak ve ayarlamak zordu.

Apple, yıldız derecelendirmelerinin yalnızca senkronize edilmiş bir kitaplıkta derecelendirmeniz olduğunda iOS’ta kullanılabileceğini söylüyor. Testlerimizde, “Yıldız Derecelendirmelerini Göster” seçeneği, senkronize edilmiş bir kitaplıkta bile iOS’ta görünmüyordu.

Ayrıca, macOS’ta Apple Music, Sizin İçin sayfasında değil, yalnızca bir kullanıcının Kitaplığındaki çalma listeleri veya albümler için yıldız derecelendirmelerine izin verdi.

Hatta Apple, yıldız derecelendirmelerinin “Sizin İçin önerileri etkilemediğini” belirterek, küratörlüğünüz üzerinde hiçbir etkisi olmadığını öne sürdü.Kaynak : https://appleinsider.com/inside/apple-music/tips/how-to-tailor-your-apple-music-recommendations-to-be-more-accurate?utm_medium=rss

Yorum yapın