Apple Maps’te rota oluşturma ve durak eklemeAppleInsider, sitemizdeki bağlantılar aracılığıyla yapılan satın alımlarda bağlı kuruluş komisyonu kazanabilir.

Tahmini seyahat süreleri ve gelecekteki rota değişiklikleri ile tüm sürüşünüzü önceden planlayabilmek, zaten kullanışlı olan bir uygulamaya güçlü bir ektir. Apple Haritalar’ın en son sürümünde çok duraklı bir rotayı nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

2012’de kapıdan birkaç kez tökezlemesine rağmen, Apple Haritalar geri döndü ve gezinmek ve yolunuzu bulmak için güçlü bir araç haline geldi.

Kullanıcıların yıllardır Apple’a Haritalar’a getirmesi için yalvardıkları özelliklerden biri de çok duraklı rotalar. Apple, iOS 16’dan itibaren teslim etti ve artık bir seyahat ayarlarken rotanıza birden fazla durak ekleyebilirsiniz.

Rota oluşturmak için iOS 16 ile uyumlu herhangi bir iPhone’a ihtiyacınız olacak.

Apple Maps’te Rota Oluşturma

iOS 16 gereksinimi, bir iPhone SE 2, iPhone 8 veya daha yenisine ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, şu adımlardan başlarsınız:

 • Apple Haritalar uygulamasında, Haritalarda Ara alan
 • Apple Maps’te arama yapmak için konumunuzun adını yazın. Örneğin, “Disneyland Parkı”.
 • Apple Haritalar konumunuzu bulduğunda, simgesine dokunun. Talimatlar
 • varsayılan olarak Talimatlar açılır, Benim konumum varsayılan olarak seçilir. üzerine dokunabilirsin Benim konumum yeni bir yer aramak için.

Apple Maps’te Durak Ekleme

 • alt kısmında Talimatlar liste, üzerine dokunun Durak Ekle.
 • İçinde Durak Ekle listesinde, hedefinizi yazabilir veya Favorilerinizden bir hedef seçebilirsiniz.
 • Haritalar, seçtiğiniz konumu Yol Tarifi listenizin en altına ekleyecek ve seyahat sürenizi buna göre güncelleyecektir.
 • Durak eklemeyi bitirdiğinizde ve yolculuğunuza başlamaya hazır olduğunuzda yeşil düğmeye dokunun. Gitmek buton.

Apple Maps, harita önizlemesinde yolculuğunuzun her bir ayağı için gereken süreyi ekranın alt kısmında gereken toplam seyahat süresiyle birlikte görüntüler. Arabayla yol tariflerine başlamadan önce rotanıza en fazla 14 durak ekleyebilirsiniz.

Sürüş sırasında durak ekleme

Rotanız üzerindeyken bir pit stop yapmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Apple, sürüş sırasında rotanıza duraklar eklemeyi kolaylaştırdı.

 • Seyahatiniz sırasında ekranın altından yukarı kaydırın.
 • Durak Ekle menüsünde, Haritalarda Ara alanına dokunup varış noktanızı yazabilir veya önceden ayarlanmış varış noktalarından oluşan kullanışlı bir listeden seçim yapabilirsiniz. Restoranlar, Benzin İstasyonlarıve dahası.
 • Eklemek istediğiniz hedefi bulduğunuzda maviye dokunun. Ekle düğmesini tıklayın ve Haritalar bu durağı rotanızın en üstüne ekleyecektir.

Seyahat ederken bile durak ekleyebilirsiniz.

Yeni eklenen konumunuz, önceki hedefinizin yerini alarak listenin en üstüne taşınacaktır.

Yararlı İpuçları

Çok duraklı rotalar harika bir yeni özelliktir, ancak Apple’ın çoğu şeyinde olduğu gibi, bu özelliğin hala birkaç tuhaflığı vardır. Unutulmaması gereken bir nokta, çok duraklı rotaların şu anda yalnızca Sürme Taşıma Türü. Başka bir Taşıma Türüne geçmek listenizi temizleyecektir.

Ayrıca çok duraklı rotalar kaydedilemez veya duraklatılamaz. Eğer dokunursan Rotayı Sonlandırçok duraklı rotanız temizlenecek ve hala seyahat ediyorsanız işleme yeniden başlamanız gerekecek.Kaynak : https://appleinsider.com/inside/apple-maps/tips/how-to-create-routes-and-add-stops-in-apple-maps?utm_medium=rss

Yorum yapın