Apple, macOS Ventura özelliklerine sahip yeni Safari Teknolojisi Önizlemesini YayınladıAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Apple, şirketin yaklaşmakta olan macOS Ventura güncellemesinde yer alan özelliklere sahip yeni bir Safari Teknoloji Önizleme sürümü yayınladı.

Safari Teknolojisi Önizlemesi Safari’nin yeni sürümlerinde yayınlanabilecek özellikleri test etmek için tasarlanmış deneysel bir tarayıcıdır. Salı günü şirket, çeşitli macOS Ventura özelliklerine sahip Safari Technology Preview 147’yi yayınladı.

Yeni tarayıcı sürümü, diğer özelliklerin yanı sıra Canlı Metin, Apple Geçiş Anahtarları desteği ve gelişmiş Safari Web Uzantıları içerir. Ancak, Sekme Grupları senkronizasyonu, Web Sitesi Ayarları ve Web Uzantıları gibi bazı özellikler eksik.

Sürümle birlikte, şu anda macOS Monterey’de olan kullanıcılar, macOS Ventura’nın beta sürümünü indirmeden bu yeni özelliklerden bazılarını test edebilecekler.

Apple’ın Safari Teknoloji Önizleme sürümü için tam sürüm notları aşağıda mevcuttur.

Canlı Metin. Apple Silikon tabanlı Mac’lerde macOS Ventura beta sürümlerinde videolardaki metinleri seçin ve bunlarla etkileşime geçin veya web’deki görüntülerdeki metni çevirin.

Web teknolojileri. Safari 16 Beta’da bulunan ve önceki Safari Teknoloji Önizleme sürümlerinde bulunan HTML, CSS, JavaScript ve diğer web teknolojilerini deneyimleyin ve test edin.

Web İtme. macOS Ventura betalarında Safari Teknoloji Önizlemesi ile web sitenize veya web uygulamanıza kaydolan kişilere bildirim gönderin.

Anahtarlar. Web sitelerinde oturum açmayı daha güvenli ve kolay hale getiren yeni kimlik avına dayanıklı kimlik bilgilerini önizleyin. Safari’nin WebAuthn platform kimlik doğrulayıcısı aracılığıyla kullanılabilir. Geçiş anahtarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz.

Gelişmiş Safari Web Uzantıları. Bir Safari Web Uzantısı açılır penceresini programlı olarak açma yeteneği de dahil olmak üzere API geliştirmelerini test edin.

Web Denetçisi Uzantıları. Web Inspector’da kullanmak için özel araçlar oluşturun veya mevcut geliştirici araçları uzantılarını dönüştürün.

Flexbox Müfettişi. Flexbox ile öğelerin düzenini daha hızlı ve kolay bir şekilde anlamanıza yardımcı olması için Web Inspector’daki yeni görselleştirme kaplamasını kullanın. Sonucu nasıl etkilediklerini ortaya çıkarmak için esnek öğeler arasındaki hem boş alanı hem de boşlukları işaretler.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/22/apple-releases-new-safari-technology-preview-with-macos-ventura-features?utm_medium=rss

Yorum yapın