Apple M2 MacBook Pro 13, M1 destekli selefinden çok daha yavaş bir SSD’ye sahip


Sıcak patates: Apple’ın tamamen yeni M2 SoC’si tarafından desteklenen güncellenmiş 13 inç MacBook Pro, mağazalara geldi ve beraberinde Cupertino’nun bu ayın başlarında yaptığı tanıtım sırasında bahsettiği yükseltilmiş performansı getirdi. Ancak Apple’ın en yeni silikonu selefini toz içinde bırakabilirken, M2 Pro’nun depolama hızları daha yavaş – en azından temel modelde.

gibi YouTube kanalları Maksimum Teknoloji ve Oluşturulan Teknoloji 256 GB SSD ile gelen 1.299 $ temel model M2 MacBook Pro 13’ü test ederken bu keşfi yaptı. Okuma ve yazma hızlarının her ikisinin de yaklaşık 1.450 MB/sn’ye ulaştığını buldular. Bu, 256 GB depolamaya sahip önceki M1 destekli 13 inç MacBook Pro’ya göre yaklaşık %50 daha yavaş okuma (2.900 MB/s) ve kabaca %30 daha yavaş yazma (2.215 MB/s) anlamına geliyor.

Created Tech, yeni MacBook Pro’daki daha yavaş SSD’nin arkasındaki nedeni doğruladı: M2 makinesi tek bir 256 GB NAND flash yongası kullanırken, önceki modelde daha yüksek hızlar için paralel olarak çalışan iki adet 128 GB NAND yongası bulunuyor.

M2 MacBook Pro’da daha düşük SSD hızlarına sahip olmak, olması gerektiği gibi, önceki nesil makineye kıyasla çok daha iyi performans bekleyenleri hayal kırıklığına uğratır. Bunun yerine, alıcılar öncekinin yarısı kadar hızlı bir depolama alanına sahip oluyor. Daha kötü SSD performansı olmayan yeni Profesyonellerden birini arayanlar, 512 GB’lık bir model için fazladan 200 dolar harcamak zorunda kalacaklar. M1 ile aynı, ancak daha hızlı olmayan hızları sunar, yani muhtemelen iki flaş çipine sahiptir.

Apple’ın neden iki yerine tek bir flaş çip kullanmayı seçtiği açık değil, ancak bu muhtemelen genel maliyetleri düşürmenin bir yolu. Tesadüf olması muhtemel olmayan bir şekilde, Apple, 1 TB modellere sahip M2 MacBook Pro 13’ün ambargolu incelemelerini yürütenlerin çoğuna sağladı. Temel seviye M2 MacBook Air’in önümüzdeki ay geldiğinde mevcut sürümden daha yavaş SSD hızlarına sahip olup olmadığını görmek ilginç olacak.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95082-apple-m2-macbook-pro-13-has-much-slower.html

Yorum yapın