Apple, Juneteenth için tarihi Siyah figürleri anlatan sanatçıyı öne çıkarıyorAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Juneteenth öncesinde Apple, iPad Pro ve Apple Pencil ile ABD tarihi boyunca Siyah figürleri kutlayan ve tarihlendiren bir dizi dijital çizim yaratan bir sanatçıyı öne çıkardı.

iPhone yapımcısı, bir illüstratör, çizgi roman yaratıcısı ve bilgin olan Ajuan Mance’ye ve günümüz ortamlarında tarihi Siyah figürleri içeren “The Ancestors’ Juneteenth” adlı dizisine ışık tuttu.

Mance, “Onların aktivizmi, Siyahların dünyada ne zaman ve nasıl hareket edebileceğini sınırlayan hakim sistem ve politikalara meydan okudu.” Dedi.

Mance, iPad Pro’da Adobe Scan’i kullanarak bir görüntü yakalamadan önce kağıt üzerindeki dijital çizimleri başlatır. Oradan, taranan görüntülerini renklendirmek için Procreate, Adobe Photoshop ve Adobe Fresco’yu kullanıyor.

Sanatçının süreci, resimlerin fotoğraf olmayan mavi renkte taranmasını içeren çizgi roman çalışmasına benzer. Oradan Mance, sanat eserlerine renk katmanları eklemek için bir Apple Pencil kullanıyor. Bir iPad Pro kullanmadan önce bir ışıklı masaya ve analog araçlara güvenmek zorundaydı.

Mance, Apple’ın tablet ve stylus kombinasyonunun dev bir tuvalin küçük bir parçasını tamamen yakınlaştırmasına izin verdiğini söyledi. Bu, kendisi kadar büyük bir ölçekte çalışan bir sanatçı için yararlıdır.

“iPad ve Apple Pencil, mikro düzeyde çizim yapmamı, işlememi ve renk ve efekt eklememi kolaylaştırıyor” diyor. “Yani insanlar ne kadar yakından bakarsa, o kadar çok görecekler.”

Juneteenth serisinin bir parçası olarak Mance, Rosa Parks ve Harriet Tubman’ı Combahee Nehri kıyısında çizdi. Dizi, tarihi figürleri “Siyahların 19. yüzyıldan 21. yüzyıla yolculuğunu yansıtmak” için günümüz ortamlarına yerleştiriyor.

Mance, “Onlar, hareket özgürlüğünün etkilerinin bir parçası olduğu ve bu ikonik rolü zihnimizde tutan öncülerdi” dedi. “Rosa Parks’ın tüm yürüyüşlerini yaptı, tutuklandı, adliye merdivenlerini çıktı, böylece bugün hayatı boyunca yaptığımızdan daha az engelimiz oldu; ve Harriet Tubman, diğerlerine eşlik etmek için güneyden kuzeye en az 13 kez yürüdü. Siyah insanlar özgürlüğe – bu kadınların ikisi de bir dinlenmeyi hak ediyor. Bugün tek yapmak isteyebilecekleri şeyin nehir kenarında oturmak, ayaklarından bir yük almak ve suyun hareketi yapmasına izin vermek olduğunu düşündüm.”

Mance, sanatçı olmasının yanı sıra California, Oakland’daki Mills College’da Afrika kökenli Amerikan edebiyatı dersleri veriyor. Ayrıca kendisini, 19. yüzyıl Siyah deneyiminde bilinmeyeni bulmak için arşivleri araştırmak için saatler harcayan bir “tarih dedektifi” olarak tanımlıyor.

Bir spekülatif kurgu eseri olan “The Ancestors’ Juneteenth”in amacı, tarihsel figürleri farklı zaman dilimlerinde insanlaştırmaktır.

Mance, “Amacım onları gerçekten insanlaştırmak,” diye açıklıyor. “Bunlar saygı duyduğum saygıdeğer insanlar, ama aynı zamanda onları anlamamız ve bizim gibi dünyada yürüyen insanlar olarak deneyimlememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu, tarihimizle gerçekten güçlendirici ve ilham verici bulduğum bir yakınlık duygusu yaratıyor. “

Juneteenth, ABD’de köleleştirilmiş Afro-Amerikan halkının kurtuluşunu anan federal bir tatildir.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/17/apple-highlights-artist-chronicling-historical-black-figures-for-juneteenth?utm_medium=rss

Yorum yapın