Apple, iPhone’lar ve Çin: Kısa vadeli sorunların uzun vadeli bir düzeltmeye ihtiyacı var


Apple’ın Çin’deki iPhone üretim sorunları, önceki tedarik zinciri modellerinin çöküşüne, devam eden siyasi gerilime ve felakete maruz kalmaya yeni bir sayfa ekliyor; hepsi, daha dirençli hale gelmek için imalatın her alanında çeşitlendirme ihtiyacının altını çizdi.

Kriz yönetimi kolay değil

Bu zorlukların Apple üzerindeki etkisi, şirketin içinde bulunduğumuz çeyrekte belki de milyonlarca iPhone satışını kaybettiği anlamına geliyor. Bu zorlu bir iş ama Apple, bu değişen zamanlarda ihtiyaç duyduğumuzdan daha az dirençli olduğu kanıtlanmış bir tedarik ve üretim ekosistemine güvenme konusunda kesinlikle benzersiz değil.

Evet, Apple için Çin’deki işçilerin ayaklanması iyi bir görünüm değil ve orada COVID-19’u kontrol altında tutma girişimi, muhtemelen hepimizin zararına olacak şekilde başarısız oldu. Elbette, krizlerin mevcut birleşimi, üretimin geleceğinin çok tesisli ve uluslararası olması gerektiğini gösteriyor.

Geleceğin tedarik zincirini inşa etmek

Bu nedenle, Apple’ın ve diğer tüm firmaların zincirleri boyunca üretim merkezlerini ikiye, hatta üçe katlamak için planlar geliştireceğine inanıyorum. Bu, Apple ve TSMC’nin Arizona’daki yeni fabrikada gelişmiş işlemciler üretebileceği anlamına geliyor. aynı zamanda ayrıca başka yerde cips yapmak. Stratejik bileşenleri birden çok kaynaktan almak isteyecekler ve donanım montajı – gelecekteki herhangi bir felakete karşı bir siper sağlamak için. Bu tür bir dayanıklılık oluşturmak zaman alacaktır, ancak Apple bunu yerine koymak için hızlı yolda.

Ayrıca, böyle bir dayanıklılık oluşturma ihtiyacının, aniden yeni ürünleri duymamızın nedenlerinden biri olabileceğini düşünüyorum (elma arabası, Elma Camı) daha önce tartışılan daha erken tarihler yerine sırasıyla 2026 ve 2023 sonlarına kadar ortaya çıkmayabilir. Apple, her ne kadar karmaşık olsa da, sadece ürünleri geliştirmek için değil, aynı zamanda bu daha dayanıklı üretim ve tedarik zincirlerini geliştirmek için zaman ayırmak isteyecektir; giderek artan döngüsel üretim kapasitesi oluşturmaktan bahsetmeye bile gerek yok. (2026’dan sonra kullandığınız Apple Car, yoldaki her şeyden daha fazla geri dönüştürülmüş ham madde içerebilir.)

Değişim ucuza gelmez

Tüm bu faaliyetler neredeyse kesinlikle daha pahalı ürünlere dönüşecektir. Aynı fiyata daha az dayanıklı “tam zamanında” bir sistem kadar verimli, esnek, dağıtılmış, ikiye katlanmış bir sistem kuramazsınız, bu da üretim maliyetlerinin artacağı anlamına gelir.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3682001/apple-iphones-and-china-short-term-problems-need-a-long-term-fix.html#tk.rss_all

Yorum yapın