Apple, iPhone ve Mac’e canlı altyazılar ve daha fazla erişilebilirlik güncellemesi ekliyor – Teknolojik Haberler


Apple, iPhone, Apple Watch ve Mac için evrensel bir canlı altyazı aracı, geliştirilmiş görsel ve işitsel algılama modları ve WatchOS uygulamalarına iOS erişimi dahil olmak üzere çok sayıda yeni erişilebilirlik özelliği yayınladı. Güncellemeler çeşitli platformlara yayıldıkça yeni yetenekler “bu yılın sonunda” gelecek.

En yaygın olarak uygulanabilir araç muhtemelen canlı altyazıdır ve geçen gün repertuarını genişletmek için 10 milyon dolar toplayan Ava gibi araçlar arasında zaten çok popülerdir.

Apple’ın aracı, Ava’nınkine benzer bir işlevi yerine getirecek ve esasen, bir kullanıcının karşılaştığı herhangi bir sözlü içeriğin, videolardan ve podcast’lerden FaceTime ve diğer aramalara kadar gerçek zamanlı olarak altyazı eklenmesine izin verecek. Özellikle FaceTime, video pencerelerinin üzerinde konuşmacıya özel bir kaydırma metni ile özel bir arayüz alacak.

Altyazılar, normal erişilebilirlik ayarları aracılığıyla etkinleştirilebilir ve hızlı bir şekilde açılıp kapatılabilir ya da genişletilmiş veya daraltılmış göründükleri bölmede. Ve bunların tümü cihazın yerleşik ML hızlandırma donanımı kullanılarak gerçekleşir, bu nedenle bağlantınız zayıf veya sıfır olduğunda ve gizlilik sorunu olmadığında çalışır.

Bu özellik, şirketler geleneksel olarak üçüncü taraf araçlarının birinci taraf sürümlerini uyguladığında sıklıkla olduğu gibi, benzer hizmetlerin bağımsız sağlayıcılarının kanatlarını çok iyi kırabilir, ancak aynı zamanda kaliteyi ve rekabeti de artırabilir. Birkaç sağlayıcı arasında seçim yapmak kötü bir şey değildir ve muhtemelen göründüğü gibi, Apple’ın çözümü FaceTime için en iyisiyken, Ava gibi bir diğeri diğer durumlarda üstün olabilirse, kullanıcılar bunlar arasında kolayca geçiş yapabilir. Örneğin, Ava, aramaların dökümlerini daha sonra incelemek üzere kaydetmenize izin verir – Apple altyazıları için bir seçenek değildir, ancak iş durumlarında kesinlikle yararlıdır.

Bir iPhone'daki Apple watch uygulamalarını ve çok kişili bir görüntülü arama dökümünü gösteren ekran görüntüleri.

Resim Kredisi: Elma

Apple Watch uygulamaları, iki cephede gelişmiş erişilebilirlik elde edecek. İlk olarak, küçük ekrandaki daha ince etkileşimlerde sorun yaşayan insanlar, örneğin amputeler için bazı ek el hareketleri var. Bir antrenmanı duraklatmanıza, fotoğraf çekmenize, bir telefon aramasını yanıtlamanıza vb. izin veren “çifte çimdikleme” gibi hareketlerle kullanılabilen bir dizi yeni eylem.

İkincisi, WatchOS uygulamaları artık diğer erişilebilirlik araçlarının kullanılabileceği iPhone ekranlarına yansıtılabilir. Bu, Apple Watch’un akıllı saate özgü kullanım örneklerini seven ancak cihazla kendi koşullarıyla etkileşimde zorluk çeken herkes için de yararlı olacaktır.

Mevcut yardımcı araçlar Büyüteç ve Ses Tanıma da bazı yeni özellikler alır. Büyüteç’in “algılama modu” normalde kullanıcının tam önünde bir kişi veya okunabilir veya tanımlanabilir bir şey olup olmadığını bilmesini sağlar: “kişi, 5 fit ileride.” Artık bir binadaki tüm önemli özelliklerin ayrıntılarını veren özel bir “kapı algılama” moduna sahiptir.

Gördüğü bir kapı hakkında bilgi gösteren bir telefonun resmi: "Kek ekmek hakkında eve yazmak için"

Resim Kredisi: Elma

Diğerleri gibi otomatik olarak açılıp istendiğinde devre dışı bırakılabilen kapı modu, kullanıcının telefonun kamerasının ilerideki bir kapıyı görüp görmediğini, ne kadar uzakta olduğunu, açık veya kapalı olup olmadığını ve üzerine yazılan ilgili bilgileri kullanıcıya bildirir. , oda numarası veya adres gibi, dükkanın kapalı olup olmadığı veya girişin erişilebilir olup olmadığı gibi.

Ses tanıma, örneğin kapı zili çaldığında veya fırın bip sesi duyduğunda uyarılmak isteyen, işitme engelli kişiler için yararlı bir seçenektir. Özelliğin daha önce birlikte çalıştığı ses türlerinden oluşan bir kitaplığı olsa da, kullanıcılar artık modeli yerel olarak evlerine özgü sesleri alması için eğitebiliyor. Hepimizin düzenli olarak karşılaştığı çeşitli alarmlar, ziller ve diğer gürültüler göz önüne alındığında, bu oldukça yardımcı olacaktır.

Son olarak, Buddy Controller adlı oyun için düşünülmüş bir özellik. Bu, iki denetleyicinin tek olarak hareket etmesini sağlar, böylece bir kişinin bir saniyenin yardımıyla bir oyun oynayabilmesi, her şeyi kendisinin yapması zor veya stresli olması durumunda. Mobil cihazlarda bile bazı oyunların karmaşıklığı göz önüne alındığında, bu oldukça yardımcı olabilir. Bazen, özel bir denetleyiciye sahip bir oyun ortağım olmasını diliyorum, böylece bazı oyunların bozuk kamerasıyla uğraşmak zorunda kalmıyorum.

Siri’nin bir soruyu yanıtlamadan önce bekleyeceği süreyi ayarlama (yavaş konuşanlar için harika) ve Apple Books’ta ek metin özelleştirme seçeneği gibi daha küçük bir dizi başka güncelleme var. VoiceOver da yakında 20 yeni dile ve konuma gelecek. Apple daha spesifik duyurular yaptığında kesin zamanlama ve kullanılabilirlik hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/apple-adds-live-captions-to-iphone-and-mac-plus-more-accessibility-upgrades-to-come/

Yorum yapın