Apple, iOS 16 için ilk genel beta sürümünü yayınladı – Teknolojik Haberler


Apple bugün piyasaya çıktı ilk halka açık beta Widget’lı özelleştirilebilir bir kilit ekranı, farklı Odaklanma için ayrıntılı kontroller ve hem yeşil hem de mavi balonlar için geliştirilmiş bir mesajlaşma deneyimi gibi yeni özelliklerini iPhone’unuzda deneyebilirsiniz. Beta test kullanıcıları, yenilenmiş çoklu görev arabirimi ve ekranın piksel yoğunluğunu değiştirme gibi özellikleri içeren iPadOS 16’nın yayın öncesi sürümlerini ve gelişmiş arteriyel fibrilasyon algılama ve ayrıntılı uyku izleme özellikli watchOS 9’u da indirebilir.

Şirket, iOS 16’yı ilk olarak geçen ay Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) duyurdu ve o zamandan beri üç tane başlattı. geliştirici betaları dan beri. Herkese açık beta, bir geliştirici hesabı için 99 $ ödemek zorunda kalmadan ve (umarım) geliştirici beta sürümünden daha az hatayla yeni özellikleri test etmenize olanak tanır. iPhone’unuz için daha kararlı bir iOS sürümü istiyorsanız, sonbaharda herkesin kullanımına sunulmasını beklemeniz gerekecek.

Bunların test sürümleri olduğunu ve iPhone’unuzdaki bazı özelliklerin bu sürümle düzgün çalışmayacağını unutmayın. Bu nedenle, iOS 16 genel beta sürümünü yüklemeyi planlıyorsanız, bu anormalliklere hazırlıklı olmalısınız.

Yeni genel betayı yüklemek için şu adrese gidin: Apple Beta Yazılım Programı web sitesine gidin, Apple Kimliğinizle giriş yapın ve test sürümünü yüklemek istediğiniz cihaz için yapılandırma profilini indirin. Profili telefonunuzda kurduktan sonra, bir istem alırsınız. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme iOS 16 genel beta sürümünü indirmek için.

iO16 güncellemesi, widget’ların seçim çerçevesi özelliği olduğu yeni yapılandırılabilir bir ana ekran ile dört gözle beklemek için birçok yeni güncelleme ile birlikte gelir. Kilit ekranına uzun süre basabilir ve yeni bir fotoğraf, yazı tipi stili, filtre ve derinlik efekti seçerek bir stili özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Geçen ay bir Teknolojik Haberler hikayesinde belirtildiği gibi, Apple’ın varsayılan duvar kağıdı sınırlıdır, bu nedenle üçüncü taraf görüntülere veya kendi koleksiyonunuza daha fazla güvenmeniz gerekecek.

Duvar kağıdı için 3B katman efekti biraz tutarsız. Görüntüde yalnızca bir kişi veya nesne olduğunda iyi çalışır, ancak resimde birden fazla nesne varsa, derinlik efekti her parça için çalışmaz. Ama umarım, bu son sürümde sıralanır.

Dahası, farklı duvar kağıtlarını, stilleri ve widget’ları birleştirerek birden fazla kilit ekranı ayarlayabileceksiniz. Apple ayrıca, uygulamaların size devam eden etkinlikleri göstermesine olanak tanıyan bir Canlı Etkinlikler API’sı da yayınlıyor; örneğin, bir spor maçı skoru ve devam eden bir Uber yolculuğu gibi.

Canlı Etkinlikler, kilit ekranında gerçek zamanlı güncelleme deneyimlerini etkinleştirecek

Canlı Aktiviteler, kilit ekranında gerçek zamanlı güncelleme deneyimlerini mümkün kılacaktır. Kredi bilgileri: Elma

Farklı konumlar, ruh halleri veya zamanlar için kaydırmak için birden fazla kilit ekranınız olabilir; bunları iPhone’unuz için saat kadranları (veya ekran kadranları) olarak düşünün. Ayrıca iOS 16, bir kilit ekranını belirli bir Odak moduna bağlamanıza olanak tanır. Ve Focus’tan bahsetmişken – artık uygulamalar için izin verilen ve sessiz listeler, belirli bir modu etkinleştirmek için konum ve zaman gibi tetikleyiciler ve özelleştirilmiş ana sayfa önerileri ile birlikte daha fazla filtreye sahip. Apple, kullanıcılara kilit ekranını ve ana ekranı ihtiyaçlarına göre ayarlamaları için tüm araçları sağlıyor, ancak bunu yapmak için bir sürü ayar yapmak bazıları için kafa karıştırıcı olabilir.

Resim Kredisi: Elma

Kilit ekranındaki widget’lar ve bildirimler aracılığıyla daha fazla bilgi ve iOS 16’da ana ekranda yeni spot ışığı düğmesinin başlatılması ve zaten mevcut ana ekran widget desteği ile, Bugün Görünümü neredeyse gereksizdir – yalnızca widget’lı bir ekran istemiyorsanız .

iOS 16’nın ana ekranında bir arama düğmesi var Resim Kredisi: Elma

iOS 16, aileler için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ile güncellenmiş bir Fotoğraflar uygulaması da getirecek, böylece farklı üyeler tarafından çekilen ayrı bir fotoğraf akışına sahip olabilecekler. Bu kitaplığa eklenecek bir kişi veya yer belirtmenin yanı sıra, çektiğiniz fotoğrafları anında paylaşılan kitaplığa göndermek için kamera uygulamasındaki bir geçişi de açabilirsiniz.

Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı iOS 16'ya geliyor

Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı iOS 16’ya geliyor

Yeni Fotoğraflar uygulaması, Gizli ve Silinen fotoğraflar ve yinelemelerin kaldırılması için kilitli klasörler de getirecek ve bu da cihazınızda çok fazla alan kazandırabilir.

iOS 16, işbirliğine çok fazla yük getirdi. Artık arkadaşlarınızla işbirliği yapmak için Safari’de paylaşılan sekme grupları oluşturabilirsiniz; bu, tatile çıkmayı veya bir akşam yemeği partisi planlamayı düşünüyorsanız kullanışlıdır. Fikir oluşturmak için bunları Pinterest panoları gibi kullanabilirsiniz. Menüyü açmak için sağ alt köşedeki sekme düğmesini basılı tutabilir ve mevcut siteyi herhangi bir sekme grubuna hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Resim Kredisi: Elma

Apple ayrıca, diğerlerinin bu dosyalar üzerinde işbirliği yapabilmesi için belgeleri, slayt destelerini veya Safari sekme gruplarını Mesajlar’da kolayca paylaşmanıza olanak tanır. iOS 16 ile, bir FaceTime araması başlatmadan doğrudan Mesajlar uygulamasından hızlı bir şekilde SharePlay deneyimi başlatabileceksiniz. Dahası, şirket bu yılın ilerleyen zamanlarında iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da Freeform adlı bir ortak uygulama yayınlayacak.

Elma Serbest Formu

Resim Kredisi: Elma

iMessage ile çok uğraşıyorsanız, gönderilen bir mesajı düzenleyebilir (15 dakikaya kadar), göndermeyi geri alabilir ve hızlıca kaydırarak bir mesajı okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. iOS 16, silinen mesajları silme işleminden 30 gün sonrasına kadar kurtarmanıza da izin verir.

Resim Kredisi: Elma

Yeşil baloncuklar veya SMS mesajlarıyla ilgileniyorsanız, “İşlemler” ve “Promosyonlar” içindeki 12 alt kategori gibi farklı kategorilerdeki mesajları filtreleyebilirsiniz. İşlemler kategorisi Finans, Hatırlatıcılar, Emirler, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Hava Durumu, Taşıyıcı, Ödüller ve Diğerlerini içerir; Promosyonlar kategorisi Teklifleri, Kuponları ve Diğerlerini içerir. Tüm bunlar yalnızca Hindistan merkezli iOS kullanıcıları için çalışacak ve onları aşağıdaki gibi uygulamalara sahip Android ile aynı seviyeye getirecektir. Microsoft SMS Düzenleyici. ABD’de yaşıyorsanız, Mesajlar uygulamasında Bilinmeyen Gönderenler kategorisi altında görünecek olan yeni bir “Önemsiz Bildir” ile operatörlere spam iletileri bildirebileceksiniz.

Apple, akıllı arama önerileriyle Mail uygulaması arama özelliğini yeniliyor. Ayrıca, e-posta göndermeyi planlamanıza ve geri almanıza izin verir. iOS 16’daki Haritalar uygulaması, rotanıza birden fazla durak eklemenize ve seçilen yolculuktaki toplu taşıma ücretlerini size göstermenize olanak tanır. İşletim sistemi güncellemesi ayrıca CAPTCHA’ları otomatik olarak atlamanıza izin verme, gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri, kötüye kullananlardan uzaklaşmak için bir Güvenlik Kontrolü özelliği ve parolasız oturum açma için PassKey desteği gibi güvenlik ve gizlilik odaklı özellikler de getirecek.

Canlı metin artık videolar için destek içeriyor ve birimleri otomatik olarak dönüştürüyor. Ayrıca yabancı dilleri çevirebilir, e-posta gönderebilir, takvim etkinliği oluşturabilir, telefon numaralarını arayabilir veya algılanan metinden uçuşları takip edebilirsiniz. Bu, bir kartvizitten veri almak veya seyahat ederken gıda maddelerini hızlı bir şekilde okumak ve bir restoran menüsünden para birimlerini dönüştürmek için kullanışlıdır.

Resim Kredisi: Elma

Ancak iOS’un en eğlenceli özelliği, özne ve arka planı ayırarak görüntülerden nesneleri “almanıza” olanak tanıyan yeni görüntü kesme özelliğidir. Bu, görüntü düzenleme ve hatta Mesajlar, Telegram ve WhatsApp için evcil hayvanlarınızın çıkartmalarını oluşturmak için gerçekten kullanışlı olabilir.

Apple'ın yeni görsel arama özelliği

Apple’ın yeni görüntü kesme özelliği. Resim Kredisi: Elma

Ve tüm bu özelliklerden memnun değilseniz, Teknolojik Haberler’ın hayatınızı kolaylaştırabilecek diğer şık özellikler listesine bakabilirsiniz.

Apple ayrıca bugün size Stage Manager adlı yeni bir çoklu görev sisteminin tadına varabilecek iPadOS 16’nın genel beta sürümünü yayınlıyor. Bu, bir uygulamaya konsantre olmanızı sağlarken, kenar çubuğundan veya en alta yerleştirilmiş yuvadan başka bir uygulamayı hızlı bir şekilde başlatmanıza olanak tanıyan yeni bir arayüzdür. Bu size masaüstünüz gibi tek bir ekranda farklı boyutlarda kayan pencerelere sahip olma özgürlüğü verir.

Resim Kredisi: Elma

iPadOS 16, birden fazla çalışma alanı ayarlamak için harici bir ekrana tam destek ve bölünmüş modu kullanırken bir uygulamada daha fazla ayrıntı görüntüleyebilmeniz için ekranın piksel yoğunluğunu ayarlamak için Ekran Yakınlaştırma gibi ekranla ilgili bazı önemli özellikler de getirecek.

Şirket, gelişmiş A-fib algılama ve REM, Core veya Derin uykuda geçirilen süre dahil olmak üzere ayrıntılı uyku aşaması analizi ile WatchOS 9 beta sürümünü piyasaya sürüyor. Yeni Antrenman uygulaması artık dijital tepeyi çevirerek ve antrenmanın yoğunluğunu ölçmek için farklı Kalp Atış Hızı Bölgelerini görmenize izin vererek farklı aktivite içi ekranlar arasında geçiş yapmanızı sağlayacak.

Resim Kredisi: Elma

WatchOS 9 (ve iOS 16) ilaç günlüğü, programları ve hatırlatıcıları tanıtacak. ABD merkezli kullanıcılar için bu özellik, örneğin belirli bir hapı alırken alkol tüketmeniz önerilmiyorsa, ilacın kritik etkileşimi hakkında da sizi bilgilendirecektir.

Tarihsel olarak, Apple’ın işletim sistemi güncellemeleri, iPhone lansmanından bir hafta sonra herkes için kullanılabilir hale gelir – genellikle Eylül ayında yapılır. Bu nedenle, iOS 16, iPadOS 16 ve Watch OS 9’un deneysel sürümlerini denemek istemiyorsanız birkaç ay beklemelisiniz.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/apple-releases-the-first-public-beta-for-ios-16/

Yorum yapın