Apple Car projesinin hala barikatlarla karşılaştığı ve neredeyse bir koşucu olduğu bildiriliyor


Apple’ın kendi kendini süren bir araba geliştirmesi, şirket için zorlu ve büyük ölçüde zorlayıcı olduğunu kanıtladı. Bilgi bugün kapsamlı bir kronoloji yayınladı projenin şimdiye kadar Yıllardır Project Titan’ı takip eden herkes için, döner bir liderlik kapısı, ekip genelinde yüksek ciro ve Apple’ın büyük çabalarla başarmaya çalıştığı şey etrafında değişen hedef direkleri gibi bazı tanıdık zeminleri kapsar. Ancak rapor, projenin tarihini ve tökezlemelerini anlatmanın ötesine geçiyor.

Bilgi ayrıca bazı ilginç yeni detayları da ortaya koyuyor. Apple’ın yazılım şefi ve şirkette kilit yönetici olan Craig Federighi’nin Project Titan’a “özellikle şüpheci” olduğu söyleniyor. Tüm aksilikler ve sıfırlama hedefleri nedeniyle, Apple’ın diğer bölgelerinde alay konusu olduğu bildiriliyor. Ve Apple’ın yazılımla mücadelesine dair sayısız örnek var; Bilgi şirketin, test araçlarının önceden belirlenmiş rotalarda iyi performans gösterebildiği “demoware” sorununa birden fazla kez düştüğünü, ancak bilinmeyen bölgelerde gezinirken hızla sorunlarla karşılaştığını ve kontrolü sürekli olarak yedek sürücüye devrettiğini söylüyor.

Raporun daha endişe verici kısımlarından biri, bu yılın başlarında karşıdan karşıya geçmekte olan bir koşucuyla yaşanan bir olay. Araç, yayaların geçmesine izin vermek için durmak yerine, “yolunu sadece hafifçe ayarladı”, yedek sürücüsünün bir çarpışmayı önlemek için frene basmasını gerektirdi. Apple, araya giren insan sürücü olmasaydı, arabanın muhtemelen koşucuya çarpacağı sonucuna vardı.

Bu yakın kazalar, Waymo da dahil olmak üzere kendi kendine sürüş kategorisini zorlamaya çalışan herkes için oluyor, ancak Apple’ın aksilikleri, Titan’ın yönünü bir noktada yönlendiren yöneticilerin sık sık kaybedilmesiyle daha da kötüleşti. En büyük darbe geçen yıl Doug Field’ın ayrılmasıydı; daha yakın zamanda, makine öğrenimi direktörü Ian Goodfellow şirketten ayrıldı Ofise dönüş politikaları nedeniyle. Daha önce watchOS’un oluşturulmasına öncülük eden Kevin Lynch, şimdi Project Titan’ı yönetiyor.

Nihai Apple Car’ın nasıl görüneceğine gelince, hem içeride hem dışarıda fütüristik bir tasarımı benimsemesini bekleyebilirsiniz. Apple’ın, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin geleneksel direksiyon simidi veya fren pedalı olmayan bir araba üretmeye onay vermesini umduğu bildiriliyor. Hala şirketle işbirliği yapan uzun zamandır Apple tasarımcısı Jony Ive, Project Titan ekibine “aracın tasarımının tuhaflığına eğilmelerini ve sensörlerini saklamaya çalışmamalarını” tavsiye etti.

Bilgi Mevcut tasarımın “Yolcuların birbirleriyle konuşabilmesi için içeriye bakan dört koltuğa ve bir Volkswagen Beetle’ın çatısına benzer kavisli bir tavana sahip” olduğunu söylüyor. Ve şirketin tasarımcıları, bu koltukların arkasından yükselen ve kullanılmadığında otomatik olarak alçalan büyük ekranları tartıştılar; Apple’ın WWDC’de duyurduğu yeni nesil CarPlay sürümü, muhtemelen bu ekranlarda göreceğimiz şeylerin bir önizlemesi.

Apple’ın kendi kendini süren aracı için 2025 lansmanını hedeflediği söyleniyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/11/23203669/apple-car-project-titan-self-driving-vehicle-jogger

Yorum yapın