Apple, CAPTCHA’ları atlamanıza izin vermek için iOS 16’da yeni teknoloji sunuyor – Teknolojik Haberler


Sadece robot olmadığınızı kanıtlamak için tuhaf dalgalı harfler belirlemeniz veya teknenin resimlerine hiç kalmayıncaya kadar tıklamanız gereken CAPTCHA doğrulamasından geçmek oldukça can sıkıcıdır. Apple, yakında çıkacak olan iOS 16 ve macOS Ventura’daki yeni bir özellikle bu sorundan kurtuluyor olabilir.

Şirket, altında yaşayacak olan yeni bir otomatik doğrulama ayarı sunuyor. Ayarlar > Apple Kimliği > Şifre ve Güvenlik > Otomatik Doğrulama – bu, bir CAPTCHA doldurmadan bir web sitesinde veya uygulamada sizi insan olarak doğrulayacaktır.

Apple’ın iOS’taki özelliğin açıklaması, “iCloud’un cihazınızı ve hesabınızı otomatik ve özel olarak doğrulamasına izin vererek uygulamalarda ve web’de CAPTCHA’ları atlayın” diyor.

İçinde bir sunum Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC), Apple, CAPTCHA’ların kullanıcılar için doldurulmasının hantal olduğunu, genellikle bir kullanıcının IP adresini izleyerek en iyi gizlilik uygulamalarını takip etmediğini ve tamamlamayı zor bulan engelli kullanıcıları engelleyebileceğini savundu. bir CAPTCHA yarışması.

Bunun yerine şirket, web sitelerinin bir insanın bunlara eriştiğini doğrulamak için Özel Erişim Belirteçlerini (PAT’ler) kullanabileceğini söyledi. Sunucular, HTTP PrivateToken kimlik doğrulama yöntemini kullanarak belirteçler isteyebilir. Bu nedenle sunucular, IP adresleri gibi kullanıcıya yönelik herhangi bir veriyi bilmeden yalnızca doğrulama hakkında bilgi alabilir.

Olarak AppleInsider Açıklar, Apple bu belirteçleri kapatmak için iCloud tabanlı bir onaylayıcı kullanır ve cihazınızın güvenli yerleşim bölgesi bir sertifika sağlar. Ayrıca, Face ID ile iPhone’unuzun kilidini açmak veya o cihazda Safari aracılığıyla bir web sitesini ziyaret etmek gibi botların taklit etmesi zor olan eylemleri de kontrol eder.

Resim Kredisi: Elma

Apple, aşağıdakiler gibi bulut hizmeti sağlayıcılarıyla çalıştı: bulut parlaması ve Hızla PAT’leri desteklemek için, böylece kullanıcılar CAPTCHA’sız bir hayat yaşayabilirler. Cloudflare, CAPTCHA kullanımını %91 oranında yönettiğini kaydetti. Yönetilen Mücadele Platformu son birkaç yıldaki kullanıcıları belirlemek için – ve şimdi platform PAT’leri destekliyor.

Cloudflare meydan okuması

İyi haber şu ki, Google, Apple, Cloudflare ve Fastly’nin hepsinde olduğu gibi PAT’ler çapraz platform olabilir. bu protokolün geliştirilmesine katkıda bulundu. Ancak bunun için Android tarafında bir uygulama yoktur, bu nedenle yalnızca Apple cihazı kullanıcıları CAPTCHA’ları atlayabilir.

WWDC etkinliği sırasında Apple, sistem güncellemelerinden ayrı gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri, hizmetlere herhangi bir parola olmadan giriş yapabilme ve gizli ve silinen fotoğraflar için kilitli klasörler gibi güvenlik ve gizlilikle ilgili özellikleri duyurdu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/apple-is-introducing-new-tech-in-ios-16-to-let-you-skip-captchas/

Yorum yapın