Apple, bugünün iOS 16 güncellemesindeki kamera sallama sorunlarını ve yapıştırma izinleri hatasını düzeltiyor • Teknolojik Haberler


Apple bugün yeni iOS 16 mobil işletim sisteminin ilk büyük güncellemesini planlanandan önce yayınladı. Bu haftanın başlarında, Apple, rahatsız edici kopyalama ve yapıştırma izinleriyle ilgili bir hata ve bir dizi video kaydederken kameranın sallandığını gören bir başka hata da dahil olmak üzere, kullanıcıları rahatsız eden bir avuç hatayı ele almayı amaçlayan bir güncellemeyi önümüzdeki hafta yayınlayacağını doğruladı. TikTok, Snapchat ve Instagram dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulamalar.

Şirket, o sırada bize ve diğer muhabirlere, bu ve diğer hatalar için düzeltmenin önümüzdeki hafta içinde geleceğini söyledi, ancak kesin bir lansman tarihi vermedi. iOS 16 kullanıcıları, iOS 16.0.2 güncellemesinin Perşembe öğleden sonra geç geldiğini gördüklerinde şaşırdılar.

Güncelleme metnine göre, bu sürüm iPhone kamerasıyla ilgili, “iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te bazı üçüncü taraf uygulamalarla çekim yaparken titreyebilecek ve bulanık fotoğraflara neden olabilecek” bir sorunu ele alıyor.

Apple, kameranın titremesine neyin neden olduğunu açıklamadı, ancak bir iOS güncellemesiyle düzeltildiği için yalnızca bir yazılım sorunu gibi görünüyor. Ancak sorun yaygın değildi. Örneğin, Teknolojik Haberler iPhone 14 Pro ve Pro Max sahipleri sorunu kendileri tekrarlayamadı.

Bir başka sinir bozucu sorun, kullanıcılara uygulamanın panodan verileri okuma izninin olup olmadığını soran pop-up’ların barajıydı.

Bu izinler özelliği, uygulamaların hassas verilerin depolanabileceği panoyu okuduğunda, kullanıcılar bunun farkında olmasalar bile, istemde vurgulanacağından, kullanıcıların gizliliğini korumak için tasarlanmıştır. Örneğin TikTok suçlu bulundu olduğu gibi pano verilerini gözetlemenin düzinelerce başka iOS uygulaması. Ancak iOS 16’da istem art arda geliyordu, bu da dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu hale geldi.

Tarafından bildirilen bir Apple yöneticisi, etkilenen bir kullanıcıya kısa süre önce bir e-posta göndererek kabul etti. MacSöylentiler, yapıştırma izinleri açılır pencerelerinin amaçlanan davranışı temsil etmediğini ve yakında düzeltileceğini söyledi. Testler sırasında sorunun Apple’da dahili olarak yakalanmadığını öne sürdü, ancak şirket birçok kullanıcının aynı sorunu yaşadığını kabul etti.

Bu da bugünün düzeltmeleri arasında, güncellemenin metin notları arasında.

Bu sürümde ayrıca, yeniden başlatıldığında VoiceOver’ın kullanılamaması sorunu da ele alınmıştır; bazı eski model cihazlarda (X, XR, 11) dokunmatik girişin yanıt vermediği başka bir yer; ve cihaz kurulumu sırasında ekranın tamamen siyah görünmesi sorunu.

Beta testçileri bu sorunların yamalanmış olduğunu bulduğunda, Apple’ın bu erken hata grubunu gidermek için hızlı hareket ettiğine dair bir ipucu vardı. en son genel beta (beta 2) sürümü dün.

iOS 16.0.2 yazılım güncellemesi şimdi tüm iOS kullanıcılarına sunuluyor. Henüz göremiyorsanız, güncellemeyi doğrudan kontrol etmek için Ayarlar’daki Yazılım Güncelleme bölümünü ziyaret edebilirsiniz.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/apple-fixes-camera-shaking-issues-and-the-paste-permissions-bug-in-todays-ios-16-update/

Yorum yapın