Apollo GraphQL Supergraph’ı piyasaya sürdü – Teknolojik Haberler


İsim biraz ele veriyor ama Apollo GraphQL uzun süredir geliştiricilerin çeşitli hizmetlerden gelen verileri entegre etmek için API’ler için GraphQL sorgu dilini kullanmalarına yardımcı olmaya odaklanmıştır. Son birkaç yıl boyunca, aynı zamanda, çok çeşitli kaynaklardan gelen verileri, şirketin deyimiyle tek bir “süpergraf”ta bir araya getirmelerine yardımcı olmak için büyük kuruluşlarla birlikte çalıştı. Şimdi, daha önce Expedia, Walmart ve Zillow gibi büyük işletmelerin alanı olan bu yetenekleri platformundaki herkesin kullanımına sunuyor.

Apollo CEO’su ve kurucu ortağı Geoff Schmidt, bugünkü duyurudan önce onunla konuştuğumda, bu duyurunun ne anlama geldiğini düşündüğü konusunda utangaç değildi. “Meteor.js olduğumuz 2016 yılından beri GraphQL üzerinde çalışıyoruz. Ancak bugün açıklamamız gereken şey, şirketi bunca yıl boyunca ve tüm bu açık kaynaklı projelerle neden inşa ettiğimizdir” dedi. “Bence tarihin, veritabanı, mesaj yolu veya konteynerleştirme – hatta belki de bulutun kendisi kadar büyük bir mesele olarak görüneceğini düşündüğüm bir şey.”

Yaşanacak çok şey var.

Schmidt, “Süper grafik, GraphQL ve ne için olduğu ve ne sunduğu hakkında düşünmenin yepyeni bir yoludur,” diye devam etti. “Süpergrafın ana fikrinin grafiklerin grafiği olduğunu düşünüyorum. İnsanların oluşturduğu bu bireysel grafikler, yığının yeni bir katmanında bir araya geliyor – uygulama oluşturmanın farklı bir yolu – gelecekte yığını nasıl kullanacağımız konusunda veritabanı kadar önemli bir şey. ”

Resim Kredisi: Apollon

Schmidt, işletmeler monolitik uygulama mimarilerini bozup mikro hizmetlere geçtikçe, her şey o kadar atomize hale geldi ki, bu sistemlerin üzerine yeni bir uygulama oluşturmak istediklerinde geliştiricilere her şeyi yeniden bir araya getirme yükünü yüklediğini savunuyor.

Supergraph’ın merkezinde üç proje var. Birincisi, GraphQL sorgularını işleyen ve ardından bunları birleştirilmiş alt grafiklerde planlayan ve yürüten ve bu yanıtları istemciye geri döndüren Rust tabanlı bir çalışma zamanı olan Apollo Router’dır. Şirket, bu yönlendiricinin, şirketin daha önce birleşik grafikleri sorgulamak için kullandığı eski Apollo Gateway’den 10 kat daha hızlı olduğunu söylüyor. İkinci parça, bir dizi yeni yetenek veya şirketin veri kaynaklarını yönetme aracı olan Apollo Studio’nun ücretsiz katmanıdır. Ücretsiz katman şimdi, yeni bir şemanın bozulmamasını ve mevcut uygulamaların bozulmamasını sağlamak için şema kontrollerini ve şimdiye kadar yalnızca kurumsal kullanıcılar tarafından kullanılabilen şema denetimi ve başlatma sürecine görünürlük sağlayan bir başlatma panosu içerecek. Üçüncü parça ise Nisan ayında piyasaya sürülen ve kullanıcıların alt yazılarını tek bir Üst Grafikte oluşturmalarına olanak tanıyan Apollo Federation 2’dir.

Schmidt, şirketin burada analitik kullanım durumları için veri göllerini çoğaltmaya çalışmadığını, ancak yığında geliştiricilerin yeni kullanım durumları oluşturmasına olanak tanıyan bir katman olduğunu vurguladı.

“Sadece kaç tane pizza sattığım değil, pizza sipariş edebilir miyim? Bir şirketteki her şeyi (her müşteriyi, her ürünü, her siparişi, her beğeniyi, her blog gönderisini) temsil eden nesnelere sahip neredeyse sanal bir veritabanına veya sanal bir sunucuya benzeyen bir şey yaratmak istiyorsunuz ve bunu yapabilmek istiyorsunuz. Schmidt, “Bu müşterinin yaptığı tüm siparişleri bana göster” gibi sorular sorun, ancak tüm bunlar 1000 farklı hizmette yaşıyor olsa da, ”diye açıkladı Schmidt.

Supergraph’ın Apollo’nun yutturmacasını karşılayıp karşılayamayacağını görmek ilginç olacak. Şu anda, şirketin GraphQL istemcisi, sunucusu ve ağ geçidi şu anda ayda 17 milyondan fazla indiriliyor ve şirket, ürünlerinin Fortune 500’ün %30’unun üretimde kullanıldığını söylüyor. Supergraph ile şirket kendini kurmayı umuyor. modern geliştirme yığınının temel bir parçası olarak.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/apollo-graphql-launches-its-supergraph/

Yorum yapın