Anonim sosyal NGL, kullanıcılar dolandırılmaktan şikayet ettikçe 15 milyon yükleme ve 2,4 milyon dolar gelir elde etti – Teknolojik Haberler


adlı popüler bir anonim sosyal uygulama NGL uygulama zekası firmasından alınan yeni verilere göre, şu anda 15 milyon küresel yüklemeyi aştı Sensör Kulesi, bugün yayınlandı. Artık gençleri hedef alan bir avuç düzensiz ve potansiyel olarak sorunlu anonim uygulamadan biri olan uygulama, Aralık 2021’deki lansmanından bu yana listelerde hızla tırmanıyor. Ancak NGL şu anda ABD App Store’da ilk 10’da yer alırken, Sensor Tower’ın verilerine göre şu anki büyümesinin büyük kısmı Hindistan ve Endonezya gibi pazarlardaki Android kullanıcıları tarafından yönlendiriliyor.

Gelişmekte olan pazarlar, NGL gibi yeni uygulamaları, tüketicilerin daha da fazla ilgisini çekecekleri listelerde yukarı çekmeye yardımcı olabilir. Ancak NGL ve diğerleri söz konusu olduğunda, bunun hızlı bir şekilde benimsenmesi konusunda endişelenmek için nedenler var. Uygulama ve bazı rakipleri, kullanıcı etkileşimini artırmak için bot kullanmakla suçlanıyor.

Bu bir sorun çünkü uygulama, çevrimiçi arkadaşlardan Soru-Cevap şeklinde “anonim” sosyal etkileşimler vaat ediyor ve ardından size bu mesajları kimin gönderdiğine dair “ipuçları” sunarak para kazanıyor ve bu da milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlıyor. Başka bir deyişle, hem App Store hem Google Play hem de uygulama geliştiricinin kendisi, bazı sorular gerçekten otomatik hale getirildiğinde, insanları arkadaşlarının soru sorduğunu düşünmeleri için kandıran gayri meşru bir işlemden kazanç sağlıyor gibi görünüyor.

Teknolojik Haberler yakın zamanda NGL ve rakibi Sendit’i test ettiğinde, sağlanan kısa bağlantıları, indirmeden önce yalnızca bir an canlı olan bir Instagram Hikayesine kopyaladık. Bu, uygulamaları artık arkadaşlarımızdan isimsiz sorular beklediğimizi düşündürdü. Birkaç saat sonra, sözde bağlantımızı gören arkadaşlarımızdan gelen sorular, uygulamaların ilgili gelen kutularında göründü. Ancak gerçekte, NGL’ye göre, bize mesaj gönderen yarım düzine insanın yarısından daha azı, hiç kimse tarafından tıklanacak kadar uzun yaşamadığı için bağlantımızı kimse görmemişti.

Bu testlerden, NGL’nin kullanıcıları yanıltmaya çalıştığı oldukça açık görünüyor – ve düşük dereceli uygulama mağazası incelemeleri, bot kullanımıyla ilgili şikayetlerle dolu.

ABD için anahtar kelime analizi, “bot” veya “botlar”, “sahte mesajlar”, “sahte sorular”, “dolandırıcılık” gibi kelimelere ve uygulamanın hileleri veya kullanıcının almak için on doları nasıl “harcadığına” dair diğer terimlere atıfta bulunan incelemeleri bulur. Soruları kimin sorduğuna dair ipuçları. Bu arada, uygulamanın beş yıldızlı incelemeleri, çoğu kişi aynı ifadeyi tekrarladığından oldukça şüpheli görünüyor: “çok iyi”.

Resim Kredisi: Sensör Kulesi aracılığıyla NGL uygulaması incelemeleri

NGL, aldığınız soruları kimin gönderdiğine dair sınırsız ipucu sağlayan bir abonelik için kullanıcılardan haftada 9,99 ABD doları ücret alır. Kullanıcılar incelemelerde, yalnızca konum ve cihaz modeli gibi geniş ayrıntılar sundukları için ipuçlarının da yararlı olmadığını söyledi. Sensor Tower, bugüne kadar NGL kullanıcılarının uygulamada yaklaşık 2,4 milyon dolar harcadığını söylüyor. Firma, 9,99 ABD doları sınırsız ipucu aboneliğinin en iyi uygulama içi satın alma olduğunu ve ardından haftada 1,99 ABD doları sınırsız ipucu seçeneğinin geldiğini belirtti.

Bu sorunlara rağmen, uygulama çekiş kazanmaya devam ediyor. NGL’nin Google Play yüklemeleri, App Store yüklemelerini geride bıraktı ve uygulama, Haziran ayında Android’de yaklaşık 6,5 milyon indirme gördü ve iOS için 4,4 milyon indirildi.

Sensor Tower, Endonezya’nın NGL’nin bugüne kadarki en büyük pazarı olduğunu ve NGL’nin ömür boyu yüklemelerinin yaklaşık beşte birini veya %83’ü Google Play’den olmak üzere yaklaşık 3,1 milyon yüklemeyi oluşturduğunu söylüyor. ABD, kullanım ömrü yüklemelerinin yaklaşık beşte birini veya yaklaşık 3 milyon yüklemeyi temsil eden yüklemeler açısından uygulamanın ikinci en büyük pazarıdır. Hindistan, yaklaşık 1,5 milyon ile toplam yüklemelerin yaklaşık %10’unu temsil ediyor.

Bu ay şimdiye kadar, NGL’nin büyüme eğilimleri, uygulamanın 10 Temmuz itibariyle 4,6 milyon yükleme daha almasıyla devam etti (Android’de 2,7 milyon ve iOS’ta 1,9 milyon). Bu, uygulamanın gördüğü 43.000 yüklemeden 107 kat arttı. Haziran ayının ilk 10 günü boyunca, ancak uygulamanın 7,8 milyon yükleme gördüğü önceki 10 günlük döneme (21-30 Haziran) kıyasla %41 azaldı. Bu, Haziran ayının sonundaki artıştan bu yana benimseme seviyelerinin bir şekilde normalleşebileceğini gösteriyor, ancak uygulama şu an için istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Bu uygulamayı ve rakiplerini bize sahte sorular göndermeleri için kandırmanın ne kadar kolay olduğu göz önüne alındığında, uygulama mağazalarının bu uygulamaya ve rakiplerine karşı neden harekete geçmediği açık değil. En azından bir uygulama, uygulama mağazasının zirvesine ulaştığında, daha yakından incelenmesi için yalvarır.

NGL, şu anda yeni veriler veya kullanıcıların şikayetleri hakkında yorum yapmadı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/anonymous-social-ngl-tops-15m-installs-2-4m-in-revenue-as-users-complain-about-being-scammed/

Yorum yapın