Anlaşma koşulları bir gerileme döneminde farklı görünür. İşte dikkat etmeniz gerekenler – Teknolojik Haberler


son on yıl anlaşma masasındaki startup kurucularına oldukça arkadaşça davrandı. Dönem sayfaları kısaldı ve anlaşmalar daha az yapılandırılmış hale geldi. Sermaye boldu, çıkış penceresi ardına kadar açıktı ve görünüm güçlüydü. Piyasa istikrarlı bir şekilde yukarı ve sağa doğru giderken seyreltme korumasına kim ihtiyaç duyar?

Şimdi, daha değişken bir piyasa ile yatırımcı parası o kadar özgürce akmıyor ve anlaşmalar çok farklı görünmeye başlayacak.

Belirsizliğin ortasında, bazı VC’ler, piyasa koşulları kötüleşmeye devam ederse yatırımlarını riske atmaya yardımcı olacak terim sayfalarına bir dil eklemeyi düşünüyorlar.

Mintz hukuk firmasında son iki girişim krizinde deneyim sahibi olan Stephan Osborn gibi biri için, bu yatırımcı korumalarının çoğu yeni bir şey olmayacak. Ancak, birçok mevcut girişim yatırımcısı ve kurucusu on yıl önce bu sektörde değildi ve kendilerini yabancı bir bölgede bulabilirler.

Kurucuların, daha az kaldıraca sahip olabilecekleri değişen bir pazarda yükselmeye çalışırken akıllarında tutmaları gereken bazı şeyler var.

Tasfiye tercihi

Tüm potansiyel risk korumaları doğası gereği ekonomik olmasa da birçoğu olacaktır. Osborn’un daha fazla gündeme geleceğini öngördüğü alanlardan biri de tasfiye tercihleri.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/deal-terms-look-different-in-a-downturn-heres-what-to-watch-out-for/

Yorum yapın