Android Antivirüs Uygulamaları İşe Yaramaz – İşte Bunun Yerine Yapılması Gerekenler


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Dünyada milyarlarca Android cihaz var ve bu onu bir hedef haline getiriyor. Bu nedenle, çevrimiçi dolandırıcılar ve dolandırıcılar, sisteme sızmak için sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlar oluştururlar. Android İŞLETİM SİSTEMİ. Daha kötü kötü amaçlı yazılımlardan bazıları kesinlikle telefonunuzu yüzde 100 mahvedebilir. Bu tehditlerle ilgili raporlama gerçeklere dayanmaz, ancak bir parça kötü amaçlı yazılım almanın gerçek risklerini abartabilirler ve kötü amaçlı yazılımın tanımı oldukça belirsiz olabilir. Güvenlik firmaları genellikle bir tür virüs tarama uygulamasını zorlar, ancak Android doğası gereği bir masaüstü bilgisayardan daha güvenlidir. Muhtemelen, ihtiyacınız olan şeye zaten sahip olduğunuz için güvenlik uygulamalarına yığmanıza gerek yok.

Korkutma Taktikleri

AV-Comparatives’in 2019 raporunda, Android’deki antivirüs uygulamalarının çoğunun hiçbir şey yapma bile uygulamaları kötü niyetli davranışlara karşı kontrol etmek için. Uygulamaları işaretlemek için sadece beyaz/kara listeleri kullanırlar, bu da etkisizdir ve onları bazı sahte düğmelere sahip reklam platformlarından biraz daha fazlası yapar. Şok edici ve üzücü, değil mi? Yanınıza gelebilirler çünkü cihazınızı ele geçiren gerçek Android virüsleri beklediğiniz kadar yaygın değildir. “Kötü amaçlı yazılım”, kişisel bilgileri toplayan veya açılır reklamları tetikleyen uygulamalar gibi daha hafif tehditleri kapsayabilir. Elbette bunlardan kaçınmak istersiniz, ancak kötü amaçlı yazılım tarayıcıları, yerleşik Android izin mimarisini kötüye kullanan uygulamalara yardımcı olmayacaktır.

Android ve diğer mobil platformların kökleri, programcıların internetin tehlikelerini anladığı modern çağdadır. Hepimiz, yalnızca güvenlik açığı bulunan bir tarayıcıyla yanlış web sitesini ziyaret ettiğiniz için sisteminize gizlice girebilen PC kötü amaçlı yazılımlarından ne bekleyeceğimiz konusunda şartlandırılmışız. Bu “arabadan indirmeler”, önceden var olan bir enfeksiyon olmadan Android’de mümkün değildir. Android’de, Play Store dışındaki bir kaynaktan indirilen APK’yı yüklemek için bir bildirime fiziksel olarak dokunmanız gerekir. O zaman bile, manuel olarak atlanması gereken güvenlik ayarları vardır. Bu, Android’in, birisinin telefonunuza değil, uygulamaları gizlice sızdırmasına izin veren ciddi bir sıfır gün hatasına sahip olmasının imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak bu son derece hassas ve maliyetli bir işlem olmalıdır. Yüksek düzeyde güvenlik izniniz veya milyar dolarlık kripto para biriminiz yoksa, kimsenin böyle bir planla uğraşması pek olası değildir.

Peki Play Store’daki kötü amaçlı yazılımlar ne olacak? Yine, bu, kötü amaçlı yazılımdan ne demek istediğinize bağlıdır. En ciddi güvenlik riskleri asla mağazaya girmez – Google’ın platformu, yüklendiğinde bilinen kötü amaçlı yazılımları tarama yeteneğine sahiptir. Biraz şüpheli görünen her şey için bir insan inceleme süreci de var. Play Store’da zaman zaman, genellikle bilgi toplama veya maskaralık reklamlarıyla ilgili bazı “kötü amaçlı yazılım” uygulamaları duyabilirsiniz. Google bunlarla çabucak ilgilenir, ancak kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları bu tür şeyleri yakalamaz.

AV şirketleri tarafından öne sürülen çözüm, her uygulamayı manuel olarak tarayan, Web trafiğinizi izleyen vb. bir güvenlik paketi kurmaktır. Bu uygulamalar kaynakları tüketme eğilimindedir ve genellikle çok sayıda bildirim ve açılır pencere ile can sıkıcıdır. Muhtemelen Android’de Lookout, AVG, Norton veya diğer AV uygulamalarından herhangi birini yüklemeniz gerekmez. Bunun yerine, telefonunuzu aşağı çekmeden atabileceğiniz tamamen makul adımlar var.

Güvende Kalmak için Yapmanız Gerekenler

Telefonunuz zaten sahip olmak yerleşik antivirüs koruması. İlk savunma hattınız, Android’in varsayılan güvenlik ayarlarıyla uğraşmamaktır. Google sertifikası almak için her telefon ve tablet, güvenlik ayarlarında “Bilinmeyen kaynaklar” devre dışı bırakılmış olarak gelir. Google Play’in dışından indirilen bir APK’yı yandan yüklemek isterseniz, telefonunuz, orijinal uygulama için bu özelliği etkinleştirmenizi ister. Bunu devre dışı bırakmak, Play Store’da neredeyse hiçbiri olmadığı için neredeyse tüm Android kötü amaçlı yazılımlarından korunmanızı sağlar.

Yine de bilinmeyen kaynaklara izin vermek için meşru nedenler var. Örneğin, Amazon’un Appstore istemcisi, satın aldığınız uygulamaları ve oyunları yandan yükler ve bazı saygın siteler, sıranızı beklemek zorunda kalmamanız için aşamalı olarak kullanıma sunulan resmi uygulama güncellemelerini yeniden barındırır. Play Store ile birlikte, ayrıca Google Uygulamalarınızı kötü amaçlı etkinliklere karşı tarayan Play Protect. Play Protect güncellemeleri Play Hizmetleri aracılığıyla dağıtılır, böylece korunmaya devam etmek için sistem güncellemelerine ihtiyacınız olmaz. En iyi durumda, üçüncü taraf bir AV uygulaması yüklemek, Play Protect’in çalışmasını çoğaltır.

Kullanıcılar, ilk el cihazları piyasaya çıktığından beri Android telefonlarına root atıyor, ancak bu günlerde daha az yaygın. Platform, insanların elde etmek için kök saldığı birçok özelliği sunuyor. Köklü Android kullanmak, temel olarak bir bilgisayarı yönetici modunda çalıştırmak gibidir. Köklü bir telefonu güvenli bir şekilde çalıştırmak mümkün olsa da, bu kesinlikle bir güvenlik riskidir. Bazı açıklardan yararlanma ve kötü amaçlı yazılımların çalışması için kök erişimi gerekir ve bunları bir şekilde kök olmadan yükleseniz bile zararsızdır. Telefonunuzu veya tabletinizi rootlamak için iyi bir nedeniniz yoksa, kendinizi bu olasılığa açmayın.

Yapabileceğiniz başka bir şey, uygulama izinlerine dikkat etmektir. Bazı Android uygulamaları kendi başına “kötü amaçlı yazılım” olmayabilir, ancak yine de verilerinizi gözetlerler. Çoğu kişi yükledikleri uygulamaların izinlerini okumaz, ancak Play Store tüm bu bilgileri kullanılabilir hale getirir. Android 6.0 ve sonraki sürümlerden itibaren, uygulamaların kişilerinize erişim, yerel depolama, mikrofon, kamera ve konum izleme gibi hassas izinlere erişim istemesi gerekir. Bir uygulamanın bu modüllere erişmek için bir nedeni varsa (bir sosyal ağ uygulaması gibi), muhtemelen iyisinizdir. Bununla birlikte, bir el feneri uygulaması kişi listenizi isterse, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Sistem ayarları, herhangi bir uygulamanın izinlerini manuel olarak iptal etmek için araçlar içerir. Android, bir uygulama arka planda konumunuzu istemeye başladığında sizi uyaracak ve böylece onu devre dışı bırakabileceksiniz.

Android kötü amaçlı yazılımlarından kaçınmak gerçekten biraz sağduyu gerektirir. Başka bir şey yapmazsanız, indirmelerinizi Play Store ile sınırlı tutmak sizi hemen hemen tüm tehditlerden koruyacaktır. bu antivirüs uygulamaları en iyi ihtimalle gereksizdir ve en kötü ihtimalle sistem performansınıza zarar verir.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/104827-android-antivirus-apps-are-useless-heres-what-to-do-instead

Yorum yapın