Andreessen Horowitz, hücrede yetiştirilen, bitki bazlı burger geliştirirken SCiFi Foods’u destekliyor – Teknolojik Haberler


SCiFi Gıdalareski adıyla Artemys Foods, ilk burger ürününü yaratmak için bitki bazlı ve kültürlü et teknolojisini birleştiriyor ve misyonu büyük bir risk sermayesi desteği aldı.

Bay Area merkezli gıda teknolojisi başlangıcı, Çarşamba günü a16z liderliğindeki 22 milyon dolarlık A Serisi turunu duyurdu. Bu, şirketin kurucu ortakları CEO Joshua March ve CTO’su Kasia Gora tarafından 2019’daki kuruluşundan bu yana şirketin toplam finansmanını 29 milyon dolara getiriyor. SCiFi’yi kurmadan önce March, Conversocial ve iPlatform’un kurucu ortağı ve liderliğini yaparken Gora, Zymergen’deyken mühendislik hücrelerine yönelik yüksek verimli bir yaklaşıma öncülük etmişti.

Hayvan hücrelerinin yetiştirilmesiyle elde edilen gerçek hayvan eti olan bitki bazlı proteinleri ve kültür etini kullanarak yiyecek üretmek, şu anda gerçekten yemek pişiriyor. Good Food Institute’a göre, alternatif protein şirketleri 2022’nin ilk çeyreğinde 911 milyon dolar getirdi ve bunun 146 milyon dolarını ekili et şirketleri oluşturdu.

Diğer ekili et şirketleri son zamanlarda bazı yeni fonlara girdi. Örneğin, Unicorn Bio, hücre yetiştirme sürecini ölçeklendirmek için donanım için 3,2 milyon dolar alırken, UPSIDE Foods, tavuk ürününü pazara hazır hale getirmek için 400 milyon dolar aldı. Mooji Meats ve Micro Meat’in de bu alana girdiğini gördük.

March, Impossible Foods ve Beyond Meat’in öncülük ettiği gibi bitki bazlı seçeneklere kıyasla gerçek tat ve dokuya daha yakın olduğu için ekili etin gıda teknolojisi sektöründe kazanan olacağına inanıyor. Ancak, o ve Gora başlangıçta buna baktıklarında, ekili etin geleneksel etle fiyat paritesine ulaşmasını engelleyen bazı büyük maliyet zorlukları olacağını fark ettiler. Böylece bu sorunu çözmek için yola çıktılar.

Ölçek, işlenmiş teknoloji söz konusu olduğunda sürekli bir soru işaretidir ve sektördeki şirketler, bir etki yaratmak için sığır etinin %1’ini değiştirmek zorunda kalacaklarının farkındadır.

SCiFi’nin durumunda, March, şirketin biyomühendislik ve CRISPR gibi teknolojileri hayvan hücrelerinden et yetiştirmeyi içeren yaklaşımında her iki teknolojiyi (bitki bazlı ve gerçek kültürlü sığır hücreleri) kullanarak çözdüğünü açıkladı. büyük ölçekte ve daha uygun fiyata. Şirket, CRISPR kullanarak hücrelerde küçük değişiklikler yaparak davranışlarını büyük ölçekte büyümeye yönlendirebilir.

March, “Bu yaklaşımı benimsemek, tatlandırıcıları oluşturan proteinlerden yağ elde etmek için ekili hücrelerimizi kullanabileceğimiz anlamına geliyor, ancak doku mühendisliği, 3D baskı veya yapı iskelesi hakkında endişelenmemize gerek yok” dedi. “Bu yeni teknolojilerin tümü hakkında çok sayıda heyecan verici araştırma var, ancak henüz kimse onları nasıl büyüteceğini bilmiyor. Bizim için oldukça benzersiz olan ikinci büyük kısım ise, yaptığımız şeyin merkezinde ve Andreessen’in bize yatırım yapmasının başlıca nedeni olan, gerçekten çok odaklı bir hücre hattı mühendisliği yaklaşımını benimsememizdir.”

SCiFi’nin ilk ürünü, Mart ayına göre “şimdiden gerçekten iyi bir ürün ve tadı harika” olan bir burger olacak. Şirket şimdi, ürünü yasal onaydan geçirmeye ve yıl sonuna kadar pilot bir biyo-üretim ve fermantasyon tesisi kurmaya başlamaya hazır olabilmesi için bazı önemli kilometre taşlarına ulaşmaya odaklanmış durumda. Bunların hepsi gerçekleşirse, burgeri “birkaç yıl içinde” satmayı umuyor.

Şirket, 2020’de küçük bir tohum yetiştirdi ve o zamandan beri maliyet eğrisini aşağı çekmek için hücre hattı mühendisliği üzerinde çalışıyor. March, kesin rakamlarla ilgili ayrıntılara giremedi, ancak “kendimizi uygun ölçekte üretmenin maliyetinde oldukça ciddi bir azalma sağladık” dedi.

İyi bir noktada bir platform ve fikri mülkiyet ile March, Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapmak, ek çalışanları işe almak ve pazarlamak için bir Seri A’nın peşinden gitmenin iyi bir zaman olduğunu düşündü. Şirket kısa süre önce Doğu Körfezi yakınlarındaki 16.000 metrekarelik bir Ar-Ge tesisine taşındı.

March, burgeri düzenleyici süreçten geçirme sürecinin birkaç yıl süreceğini söyledi. Buna temel süreç için ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve tesisi ve ürünün nihai etiketlemesini onaylayacak olan ABD Tarım Bakanlığı dahildir.

“Zaman içinde birçok ürün yapacağız, bu yüzden bu misyona inanan, gelip bize katılmak ve uzun vadede bize destek olmak isteyen bir yatırımcı istedik” diye ekledi. “Andreessen Horowitz buna gerçekten uyuyor. Sahip oldukları nispeten benzersiz şeylerden biri, biyoloji ve sentetik biyolojide ve ayrıca dünyayı değiştiren tüketici markaları oluşturmada çok fazla deneyime sahip olmalarıdır. Onlarla ortak olmak oldukça heyecan verici.”

Andreessen’in genel ortağı ve yatırımı yöneten Vijay Pande, e-posta yoluyla şunları ekledi: “Joshua ve ben dahil birçok insan iyi bir burgeri sever, ancak iklim değişikliğine ve ilgili çevresel ve sosyal sorunlara katkıda bulunmadan etin tadını çıkarmak istiyor. sonuçlar. SCiFi Foods’un geliştirdiği yüksek verimli memeli hücre hattı mühendislik platformu, bitki bazlı ve ekili eti birleştirerek, %100 ekili et ve çoğu bitkinin vasat tadıyla ilişkili sürdürülemez maliyetlerin üstesinden gelen oyunun kurallarını değiştiren ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlıyor. -tabanlı ‘et’. SCiFi Foods’un, geleneksel et üretiminin gezegenimiz üzerindeki etkisini azaltırken, bu neslin belirleyici markalarından biri olmak için iyi bir konumda olduğuna inanıyorum.”

SCiFi’nin burgerini görmemiz biraz zaman alacak olsa da şirket, restoran ve marketlerle araştırma yapmaya ve konuşmaya devam ediyor. March, ürünü önce restoranlarda almayı planlıyor ve sonunda yemek servisi ve bazı doğrudan tüketiciye hizmet verecek.

Şirket, yatırıma ek olarak, agtech girişimi Iron Ox’un genel danışmanı Myra Pasek’in yönetim kuruluna katılacağını duyurdu. Pasek daha önce Impossible Foods ve Tesla’da yönetici rolleri üstlenmişti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/a16z-backs-scifi-foods-as-it-develops-cell-cultivated-plant-based-burger/

Yorum yapın