Analistler, Prime Day satışları sırasında tüm perakendeciler için tek haneli büyüme tahmin ediyor – Teknolojik Haberler


Amazon’un yıllık satış etkinliği Prime Day, üçüncü taraf tahminlerine göre 12 milyar dolardan fazla satış sağladı. Perakendeci, 13-15 Temmuz tarihlerinde ABD’de ve dünya çapında 15’ten fazla ülkede popüler alışveriş etkinliğine ev sahipliği yaptı. Bu, geçen yıl Amazon kurucusu istifa ettikten sonra Jeff Bezos’u devralan yeni CEO Andy Jassy yönetimindeki ilk Prime Day etkinliğiydi.

Şirket, Prime Day sonuçlarında yükselişe geçti ve dünyadaki tüketicilerin 1,7 milyar dolar değerinden bahsetmenin “şimdiye kadarki en iyi” olduğunu söyledi. Amazon, bu satışlar sırasında 300 milyondan fazla ürün sattığını iddia etti, ancak herhangi bir gelir rakamı açıklamadı.

Ayrıca, “diğer Prime Day’lerden daha fazla cihaz” sattığını, ancak buna herhangi bir sayı vermeyi reddettiğini belirtti. Firma, alışveriş yapanların iki günlük etkinlik boyunca küçük işletmelerden 100 milyondan fazla ürün üzerinde 3 milyar doların üzerinde mal satın aldığını söyledi.

Prime Day’e kadar haftalar boyunca Amazon, QVC tarzı canlı video alışverişinden satışları artırmak için etkileyicilere yatırım yaptı. Firma, TikTok yaratıcıları Joe ve Frank Mele, “The Real Housewives of Atlanta”dan Porsha Williams, “Selling Sunset” yıldızı Chrishell Stause, komedyen Kevin Hart ve Avustralyalı model Miranda Kerr gibi ünlülerle ortaklık kurdu. Şirket, bu canlı yayınların 100 milyondan fazla görüntüleme oluşturduğunu ancak ne kadar satış ürettiklerini vurgulamadığını söyledi.

dan bir rapor Bilgi farklı bir resim çiziyor: en iyi etkileyicilerinden bazılarının bazı videolarının 4.000’den fazla canlı izleyiciyi yakalayamadığını söyledi. Canlı ticaretle mücadele eden tek kişi Amazon değil. Bu aydan daha erken, Finansal Zamanlar TikTok’un ABD ve Avrupa’da canlı video alışverişi planlarını küçülttüğü bildirildi.

Amazon, Prime Day sırasında veya Amazon Live deneyimleri aracılığıyla kaydedilen gelir veya satış rakamları hakkında yorum yapmadı.

Amazon Canlı Başbakan Günü

Resim Kredisi: Amazon

Amazon Prime Day satış rakamlarını açıklamadığından, etkinliğin satışlarının nasıl ilerlediğinin bir resmini çizmek için analistlere ve üçüncü taraf verilerine güvenmek zorundayız.

Analistler tahmini Amazon’un dünya çapında Prime Day satışlarından 12.09 milyar ila 12.59 milyar dolar arasında herhangi bir yerde brüt mal sattığını söyledi. Hindistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerin henüz Prime Day satışlarına ev sahipliği yapmadığını belirtmek önemlidir.

Ayrıca, tarafından bir rapor Satış ekibi Temmuz ayının ikinci haftasında Salı ve Çarşamba günleri kendi sitelerinde mal satan perakendecilerin küresel satışlarının yıllık bazda %8 arttığını kaydetti. Ancak Amazon dışındaki sitelerin satış rakamları, Prime Day 2021’e kıyasla küresel olarak %12 düştü.

Her zaman olduğu gibi, ABD merkezli büyük perakendeciler, kendi indirimlerini sunmak için Amazon’un Başbakan Günü’nden yararlandı ve tüketicileri, son zamanlarda farklı ürünlerin fiyatlarının yükseldiği enflasyona dayalı bir pazarda daha fazla savurganlık yapmaya teşvik etti.

Adobe Digital Economy Index tarafından yapılan bir araştırma, çevrimiçi perakendeciler genelinde ABD’deki toplam çevrimiçi harcamanın 11,9 milyar dolara ulaştığını ve bu 11 milyar dolarlık harcamanın görüldüğü geçen yıla göre %8’lik bir artış olduğunu söyledi. Prime Day satışlarının ikinci gününde 5,9 milyar dolardan fazla gelir elde edildiğini ve geçen yılın ikinci gününden %9,2’lik bir büyüme kaydederek 5,4 milyar dolar oluşturduğunu kaydetti.

“İkinci Prime Day’in de güçlü kazançlar elde etmesiyle birlikte, perakendeciler iki günlük etkinlik boyunca yaklaşık 12 Milyar dolarlık çevrimiçi harcama elde edebildiler. Adobe Başkan Yardımcısı Pat Brown, “Tüketicilerin inanılmaz derecede fiyat bilincine sahip olduğu ve perakendecilerin çevrimiçi yeni büyüme potansiyelini ortaya çıkarmak için fiyatı etkin bir şekilde kullanmaları önemli olacak” dedi.

Ayrıca veri grubu pay Yaklaşık 59.000 Prime Day siparişine ve 4.800’den fazla alıcıdan gelen bir ankete dayanan kendi çalışmasını yayınladı; bu, Prime Day satışlarında ortalama sipariş büyüklüğünün geçen yıl 44.75 dolardan 52.26 dolara yükseldiğini söyledi. Her iki günde de alışveriş yapanların %65’inin geçen yıla göre aynı veya daha az miktarda harcama yaptığını kaydetti.

Firmanın çalışması, Amazon’un Prime Day satışları üzerindeki etkisinin biraz azalmış olabileceğini gösteren bazı rakamları vurguladı. Geçen yıl %20’ye kıyasla alışveriş yapanların %24’ü başka bir perakendeciden alışveriş yaptı; Geçen yılki %52’ye kıyasla, insanların %44’ü bu yıl yalnızca Amazon’u düşündü; ve insanların %34’ü, geçen yılki %33’e kıyasla, satın alma yapmadan önce diğer perakendecilerdeki fiyatları kontrol etti.

Bu çalışmalar enflasyonun Prime Day satışlarını etkilediğini ve perakendecilerin satışlarında geçen yıla göre büyük bir artış görmemiş olabileceğini gösteriyor.

Amazon, zor bir yıl geçirdi, çünkü hisse fiyatları bir yıl önce kabaca 181 dolardan yazı yazarken 110 dolara düştü. Şirketin satışları artırması o kadar önemli ki, bu yıl başka bir Başbakan Günü daha düzenleyebilir. Bu yıl, şirketin çalışanları şu konularda da sorular sordular: işyeri güvenliği ve ücretler Prime Day satışları sırasında.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/16/analysts-estimate-single-digit-growth-for-all-retailers-during-prime-day-sales/

Yorum yapın