Amerikan Veri Gizliliği ve Koruma Yasası, Kongre Değişiklikleriyle Karşı Karşıya


Temsilciler Meclisi Tüketicinin Korunması Alt Komitesinin bir üyesi olan Kelly Armstrong, 27 Temmuz 2021 Salı günü Washington'daki Capitol Hill'de bir basın toplantısı için Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy'ye dışarıda eşlik ediyor.

Temsilciler Meclisi Tüketicinin Korunması Alt Komitesinin bir üyesi olan Kelly Armstrong, 27 Temmuz 2021 Salı günü Washington’daki Capitol Hill’de bir basın toplantısı için Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy’ye dışarıda eşlik ediyor.
Fotoğraf: İlişkili basın (AP)

Meclis Cumhuriyetçileri büyük ölçüde değişmek istiyor Senato’daki Demokratların da tehdit ettiği bir federal gizlilik yasası cinayet. bu Amerikan Veri Gizliliği ve Koruma Yasası (ADPPA), Capitol’de günün saatini almak için birkaç gizlilik mevzuatından biridir. Hill son birkaç yılda – şimdi gözleri bağlı ve son bir sigara uzatılmış gibi görünse bile.

Meclis’teki alt komite üyeleri, birkaç Cumhuriyetçinin birkaç son dakika değişikliği gerektiğine karar vermesine rağmen, Perşembe günü oybirliğiyle tasarıyı onayladı. Bu teklifler sonunda masaya yatırıldı ama ima etti Cumhuriyetçiler vardı potansiyel anlaşmayı bozan oylar çizginin aşağısında. ADPPA şimdi önümüzdeki ay Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından tam bir oylamaya gidiyor ve Ev katını Ağustos’tan önce görebiliyordu. Oradan geçerse, en az bir güçlü Senato Demokratıyla karşı karşıya kalacak ve bunu bildiren bırakın asmada ölsün.

Birinden bu yana neredeyse yarım on yıl geçti. Amerika’nın en büyük kredi raporlama ajansları 145 milyon kişinin hassas verilerinin kontrolünü kaybetti. Her gün çalınan ve sızdırılan akıl almaz miktarda verinin tam olarak farkında olan en kanlı BT uzmanları bile öyleydi.ölçek ve büyüklüğe göre bunun çiğneme. Equifax hakkında bir şey duymuş olan hemen hemen herkes, şirketin parmaklarıyla asıldığını görmek isterdi. Ve tüm bu suyu çarçur eden Kongre, tamamen öngörülebilir bir şey yaptı: hiç bir şey.

çoklu Geçici olarak kapsamlı gizlilik faturaları getirildi, ve bunların tam olarak sıfırı oylamaya sunuldu. ADPPA bu çabaların en sonuncusunu temsil ediyor. BT temel olarak, teknoloji şirketleri tarafından toplanan kişisel bilgilerin büyük hacmini (bir şekilde) azaltmayı ve bir hizmet sağlamak için “makul olarak gerekli olmayan” herhangi bir veriyi toplanmaması gereken bir şey olarak tanımlamayı amaçlamaktadır. Şirketlerin hassas verileri üçüncü taraflarla paylaşmasına izin verilmeden önce, gizlilik şahinlerinin yıllardır peşinde olduğu bir şey olan ve çocukları çevrimiçi ortamda korumayı amaçlayan bir dizi hüküm içeren bir tercih zorunluluğu yaratır.. Ayrıca, kullanıcıların kendileri hakkında toplanan bilgilere erişme, bunları düzeltme ve silme hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Kurumsal veri politikalarında uzman olan meslektaşım Shoshana Wodinsky etkilenmedi. o zaman fatura bunun üzerine rapor edildi iki hafta önce. Raporda, “kötü patronlar ve kanun uygulayıcı yetkililer” tarafından kötüye kullanılmaya hazır bir dizi “büyük boşluklar” olarak tanımladığı, veri komisyoncularının “cezasız bir şekilde çok miktarda kişisel verimizi alıp satmaya devam etmek” konusunda özgür olacağını da sözlerine ekledi.

bu kulağa hoş gelmiyor harika, ama bence bar çoğu Amerikalı için mahremiyet korumaları o kadar düşüktür ki, hafif derecede etkisiz bir yasa tasarısı bile muhtemelen toplumu biraz iyileştirmek.

ADPPA Perşembe günü bir işaretleme oturumu ile karşı karşıya kaldı. Cumhuriyetçiler arıyor birçok değişiklikler. İlk olarak, ADPPA Meta veya Google gibi belirli şekillerde algoritmalara dayanan büyük veri sahiplerinin, her yıl kendi bilgileriyle ilgili ayrıntıları açıklamasını gerektirir. Bu tür araçlar için yöntemler ve kullanımlar. Bu, şirketin ad, “ırk, renk, din, ulusal köken, cinsiyet veya engellilik” gibi “korunan özellikler” ile ilgili kullanıcılara verilen zararlarla mücadele etmek için ne yaptığını açıklamayı içerir. Arizona Temsilcisi Debbie Lesko tarafından getirilen aranan değişikliklerden biri de bu listeye “siyasi bakış açıları” eklemek olacaktır.

Lesko, yerleşim konusunda garip bir şekilde spesifik. Bu cümlenin sonuna sadece bir ekleme yapmak yerine, “siyasi bakış açıları”nın, nedense “din”den hemen sonra, ancak “ulusal köken, cinsiyet veya engellilik”ten önce sokulması gerekiyor. Sözcüklerin sırası, bu bağlamda, yasal bir tercih sağlamaz, ancak ima eder. farklı önem dereceleri.

Kuzey Dakota’dan Temsilci Kelly Armstrong, Cumhuriyetçilerin onsuz yapamayacağını söylediği üç değişiklik önerdi. Küçük işletme sahipleri için külfetli olarak nitelendirilse de, teknolojinin en büyük oyuncularından bazılarını destekleyen endüstri gruplarının bu ayın başlarında dile getirdiği endişeleri yansıtıyorlar. Bu aynı zamanda bir gizlilik yasasını geçirmeye yönelik önceki birçok çabayı boşa çıkaran bir tartışma konusu: Teknoloji şirketleri basitçe insanların kendilerine dava açmasını istemiyor.

Gerçekten de, yasaları ihlal eden şirketlere karşı herhangi bir özel dava hakkına karşı olduğunu söyleyen Armstrong, bunun yerine biraz daha makul bir şey talep ediyor – muhtemelen işe yarayacak oldukça eski bir numara. Onun değişikliği, federal hükümet kendi eylemini getirmeyi düşündüğü sürece, herhangi birinin bir teknoloji şirketini ADPPA’yı ihlal ettiği için dava etmesini etkili bir şekilde engelliyor. Devlet yetkilileri, sırada olmakmahremiyeti fiilen ihlal edilen kişiler en son sırada yer almaktadır.

Armstrong ayrıca teknoloji şirketlerine “tedavi etme hakkı” denilen şeyi vermek istiyor. kanunu çiğnerlerken yakalanırlarsa, ihlalleri durdurmak için belirli bir süre alırlar.. Eğer yaparlarsa, temelde hiç olmamış gibi olur. Armstrong’un iyileştirme hakkı, şirketlere herhangi bir cezadan önce bir sorunu çözmeleri için 45 gün veriyor tahsil edilebilir. Bu, birisinin onlara yasayı çiğnediklerini bildirmesinden bir buçuk ay sonra, gerçekten çiğnemeye başladıklarından bir buçuk ay sonra değil.

Potansiyel olarak bir zehir hapı, Armstrong’un taleplerinden bir diğeri ADPPA’nın yalnızca mevcut tüm eyalet gizlilik yasalarını geçersiz kılmakla kalmayıp, herhangi bir devletin gelecekte ADPPA’dan daha fazla koruma sunabilecek yasaları geçirmesini yasaklaması, California’daki birçok kişinin zaten yaptığı gibi.

Kendinden önceki her gizlilik faturası gibi, ADPPA’nın başı “preempt” gibi kelimeler kullanmaya başladığında belaya girer. Şimdiye kadar kapsamlı bir gizlilik yasasının çıkarılmamasının ana nedenlerinden biri, Kongre’nin mevcut bazı eyalet yasalarından daha güçlü bir yasa çıkaramamasıdır. Yani, ülkedeki en güçlü gizlilik önlemlerinden bazılarına sahip olan California sakinleri, bu korumaların yasal boşluklarla dolu bir federal yasa tarafından sulandırılmasını istemiyor.

ADPPA, önümüzdeki ay Meclis’ten bir şekilde geçerse, başkanlığını Washington Demokrat Senatör Maria Cantwell’in yaptığı Senato Ticaret Komitesi’nde sona erecek.. Göre Washington postCantwell kovulmuş Tasarıyı beğenip beğenmediği konusunda Perşembe günü devam edebilecek herhangi bir şüphe.

ADPPA’nın Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi sponsorlarına atıfta bulunarak, “Bir yasa tasarısı almak isteyen insanlar, federal standardı zayıf olan eyaletleri önleyemeyeceğinizi biliyorlar, bu yüzden umarım masaya geri dönerler” dedi.

Cantwell, Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer’in ADPPA’nın gündeme getirilmesinin “hiçbir yolu” olmadığını söylediğini de sözlerine ekledi.



Kaynak : https://gizmodo.com/american-data-privacy-protection-act-faces-congress-c-1849102270

Yorum yapın