Amerika, Intel ve CHIPS Yasası


Çarşamba günü 64-33 oyla, Senato nihayet Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan 52 milyar dolarlık bir paket olan CHIPS Yasasını onayladı. Meclis’in fonu hafta sonuna kadar onaylaması muhtemel ve Başkan Joe Biden’ın yasayı kısa süre sonra imzalaması bekleniyor. Ancak en büyük şampiyonları CHIPS Yasasını devam eden çip sıkıntısına bağlasa da, mevzuat en azından kısa vadede gerçekten yardımcı olmayacak.

Başkan Biden, “Yarı iletken çipler modern ekonominin yapı taşlarıdır – akıllı telefonlarımıza ve arabalarımıza güç veriyorlar” dedi. cıvıldamak yasa Senato tarafından resmen onaylanmadan önce. “Ve yıllarca üretim yurtdışına gönderildi. Amerikan işleri ve ekonomimiz için bunları evde yapmalıyız.”

CHIPS Yasası’nın büyük kısmı, ABD’de yeni yarı iletken üretim tesislerini genişleten veya inşa eden şirketleri sübvanse edecek 39 milyar dolarlık bir fon. Ticaret Departmanı, beş yıl içinde dağıtılacak finansmanı hangi şirketlerin alacağını belirleyecek. Yarı iletken araştırmalarına 10 milyar dolardan fazla tahsis edildi ve ayrıca işgücü geliştirme ve diğer ülkelerle işbirliği için bir miktar destek var. Fatura ayrıca içerir kapsamlı bir yatırım vergi kredisi bu da ek bir 24 milyar dolar değerinde olabilir.

CHIPS ve Bilim veya CHIPS+ olarak yeniden adlandırılan CHIPS Yasası için uzun bir yolculuk oldu: başlangıçta planlanmış Amerika’nın Çin ile rekabet edebilirliğine odaklanan çok daha geniş bir paket içinde yerli yarı iletken üretimi için desteği birleştirmek. Senatör Mitch McConnell, Cumhuriyetçilerin Demokratların tasarıyı geçirmek için uzlaşmayı kullanma planlarına karşı çıkacaklarını ve iki parti ve iki meclis arasındaki müzakerelerin nihayetinde bir sonuç üretemediğini söyledi. anlaşmak. CHIPS+ Yasası, ancak Kongre yarı iletken finansmanını bu diğer önlemlerden ayırdıktan ve birkaç çip üreticisi, planlarını küçültmek ABD’deki yeni fabrikalar için. Intel, çığır açmayı bile erteledi çip mega fabrika şirketin yatırım yapabileceği Columbus, Ohio’da 100 milyar dolardan fazla önümüzdeki on yıl içinde.

İlk bakışta, ABD’de yarı iletken üretimini artırma fikri, otomobillerden dizüstü bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlara kadar her şeyi satın almayı zorlaştıran bilgisayar çipleri için küresel arz sıkıntısını gidermeye yardımcı olacak gibi görünüyor. seks oyuncakları ve tıbbi cihazlar pandemi sırasında. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (D-NY), fon paketinin enflasyonla mücadeleye yardımcı olabilirmuhtemelen bu malları daha ucuz hale getirerek.

Ancak yasayı iki taraflılık için bir zafer olarak adlandırmak kesinlikle adil olsa da, bu plan öncelikle Çin’in kendi yerel çip endüstrisine artan yatırımına ayak uydurmaya odaklanıyor – teknoloji tedarik zinciriyle ilgili mevcut sorunları çözmeye değil. Bu paket tarafından üretilen çip fabrikaları yıllarca tamamlanmayacak ve finansmanın büyük kısmı ille de bilinen temel çiplere gitmeyecek. eski çipler olarakhangi hesaba devam eden kıtlığın çoğu. Ve bu kıtlık zaten sona yaklaşıyor olabilir.

CHIPS+ Yasası Amerika ile ilgilidir

Amerika’nın, bazen transistörlü çipler olarak tanımlanan gelişmiş çip tedariki 10 nanometreden az genişlik, CHIPS+ Yasasını geçirmek için birincil motivasyondur. Bu çiplerin üretilmesi son derece zordur ve ayrıca belirli teknoloji türleri için kritik öneme sahiptirler. silahlar ABD ordusunun bağımlı olduğu şey. Şu anda bu çiplerin neredeyse tamamı Tayvan’da üretiliyor ve hiçbiri ABD’de üretilmiyor. Bu, ABD’li yetkilileri Çin’in Tayvan’ı işgal etmeye çalışması ve Amerika’nın gelişmiş çip tedarikini tehdit etmesi olasılığı konusunda endişelendiriyor.

“Yani, Tanrı korusun, Çin – herhangi bir şekilde – bu çipleri Tayvan’dan satın alma yeteneğimizi bozarsa, kendimizi koruma yeteneğimizde gerçekten mutlak bir kriz olur.” uyardı Ticaret Bakanı Gina Raimondo bu hafta.

Bu gelişmiş yongalar, güç yönetimi gibi basit işlevleri yerine getiren temel yongalardan çok uzaktır. Temel çipler tipik olarak önemli bir öncelik değil özellikle yüksek bir kar marjına sahip olmadıkları için en büyük çip şirketlerinden bazıları için. Yine de, bu çipler çoğu elektronik için gerekli bileşenlerdir, bu nedenle tüketiciler başlangıçta yeni teknoloji satın almak için pandeminin zirvesindeyken, yeterli temel cips yoktu Talebi karşılamak. Sonuç olarak, ev aletleri ve arabalar da dahil olmak üzere her türlü teknoloji için kıtlıklar, gecikmeler ve fiyat artışları yaşandı.

Hakkında Toplam paketin 2 milyar doları özellikle temel çiplere tahsis edilmiştir. Tasarı ayrıca, CHIPS+ Yasası fonunu kabul eden şirketlerin Çin’de eski çipleri üretmesine, ancak gelişmiş çipleri üretmemesine izin verecek bir hüküm de içeriyor.

Ne olursa olsun, CHIPS+ Yasası tarafından finanse edilen yeni fabrikalar, muhtemelen mevcut kıtlık sona erdikten çok sonraya kadar cips üretmeyecek. Talaş fabrikaları, üretim başlamadan önce tasarlaması ve inşa etmesi genellikle yıllar alan büyük endüstriyel tesislerdir. Intel’in Ohio’da planladığı ve gelişmiş çiplere odaklanacak mega fabrikasında üretilen yarı iletkenler, 2026’ya kadar tüketici cihazlarışirketin CEO’su kıtlığın sona erebileceğini söylese de 2024’te bir zaman. Diğer uzmanlar, kıtlığın muhtemelen gelecek yıl daha erken sona ereceğini söylediler.

Çip talebinin yavaşladığına dair şimdiden işaretler var. Pandeminin ilk iki yılında elektronik ürünlere yönelik talepte artış olsa da, enflasyona karşı temkinli tüketiciler satın almalarını geri ölçeklendirmek. Bazı çip üreticileri Sahip olmak satışlarının azalmaya başladığını söyledi. Cihaz üreticileri bildirildiğine göre Dünyanın en büyük talaş üreticisi Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi ve Güney Kore’nin ulusal talaş stoğundan gelen siparişleri kısmak en büyük atlama 2018’den bu yana geçen Haziran.

Yine de ABD’li politikacılar, Amerikan çip üretimi üzerine uzun vadeli bir bahis yaptıklarını düşünüyorlar. Hükümet, 20. yüzyılın ortalarında ilk yarı iletken şirketlerinden bazılarını finanse ettiğinden, bu ilk değil. Bununla birlikte, daha yakın yıllarda, Çin ve Japonya dahil olmak üzere diğer ülkeler, yerel üretim yeteneklerine büyük yatırımlar yaparken, Amerikan çip endüstrisi için federal destek azaldı. Sadece yüzde 12 CHIPS+ Yasası için lobi yapan bir ABD yarı iletken ticaret grubu olan Semiconductor Industry Association’a göre, 1990’daki yaklaşık yüzde 37’ye kıyasla, dünya çiplerinin bugün ABD’de üretiliyor.

Herkes bu eğilimi tersine çevirmenin 76 milyar dolar değerinde olduğunu düşünmüyor. Senatör Bernie Sanders (I-VT) yasayı “rüşvet” ve çip şirketlerinin aslında Amerikan vergi mükelleflerini gasp ettiğini savundu. Senatör Ron Johnson (R-WI), CHIPS+ Yasasının “kurumsal refah” ve bunun yerine ithal teknolojiye tarife uygulanmasını önerdi. Dahil olmak üzere bazı Cumhuriyetçiler Senatör Marco Rubio (R-FL)mevzuatın Çin’e karşı çok yumuşak olduğunu söyledi ve Çin’in ABD büyükelçiliğinden yetkililer bazı şirket yöneticilerini yasaya karşı çıkmaya teşvik etti. bir Reuters raporu.

CHIPS+ Yasasının ABD’de uzun vadeli bir çip rönesansını teşvik etmek için yeterli olmayacağına inanmak için iyi bir neden var. Çin, Güney Kore ve Avrupa Birliği üye ülkeleri de dahil olmak üzere diğer ülkeler de çip üretimini hızlandırıyor ve sektöre on milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Semiconductor Industry Association CEO’su John Neuffer, Recode’a “Bu çok, çok iyi bir ilk adım” dedi. “Fakat dünyanın geri kalanı sübvansiyon programlarına sahip olduğu sürece, bu sübvansiyonların ne olduğuna yaklaşmak için bir tür teşvike ihtiyacımız var.”

Yine de çip endüstrisine daha fazla para vermek için siyasi iradenin olup olmadığı açık değil. Ne de olsa ABD siyasi liderliğinin CHIPS+ Yasası teşvik paketini bir araya getirmesi aylar aldı ve bunu bir daha yapamayabilirler. Bu anlamda, bu son mevzuatla Amerika’nın sadece yetiştiğini söylemek en doğrusu olabilir.

Kaynak : https://www.vox.com/recode/2022/7/27/23277664/chips-act-solve-chip-shortage-biden-manufacturing

Yorum yapın