AMD’nin Amiral Gemisi RDNA3 GPU’sunun 384-bit Bellek Veri Yolu Özelliğine Sahip Olduğu Söylentileri


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Yaza girerken, AMD’nin yaklaşan GPU mimarisi hakkında daha fazla bilgi nihayet gün ışığına çıkıyor. Nvidia’nın planları hakkında çok fazla sızıntı olmasına rağmen, şu ana kadar incelenecek çok fazla bilgi olmadı. Bu dengesizliği düzeltmek için, internet dedektifleri bulabilecekleri herhangi bir bilgi lokması arayan şirketin sürücülerine göz gezdiriyor. Son zamanlarda AMD’nin GPU’lar için linux sürücülerinin ücretli kir bakımını vurdular. AMD o zamandan beri sürücüdeki bilgileri yamaladı ve görünüşe göre bunu yaparak doğruladı.

adlı bir Twitter kullanıcısı Kepler (ironik olarak) ayrıntıyı ilk fark eden oydu. Sürücünün, altı numarayla MCD_INSTANCE_NUM etiketli bir satırı vardı. Bu, altı bellek denetleyicisini onaylıyor gibi görünüyor. Bunu her birinin 64 bit olması için tahmin ederseniz, bu 384 bitlik bir bellek denetleyicisine eşittir. Bu, amiral gemisi RDNA2 GPU’ları olan RX 6900/6950 XT’deki 256 bit veri yoluna yapılan bir yükseltmedir. İlginç olan, AMD’nin bu GPU’ları Nvidia’nın 384 bit veri yoluna sahip RTX 3090’ına karşı koyması. AMD, daha geniş bir veri yolunun gerekli olmadığını, çünkü bir hilesi olduğunu açıkladı: Infinity Cache. Genel olarak, AMD haklıydı. Bu turda Nvidia ile rasterleştirmede baştan sona gitmeyi başardı. Rakibiyle eşitliğe ulaşmasına rağmen AMD, RDNA3 ile hiç şansı yok gibi görünüyor. AMD ayrıca bir hafta sonra bu kod satırını farklı bir metinle değiştirdi. video kartı. Her zaman olduğu gibi, rahatsız edici metni silmek sadece entrikayı arttırır.

Twitter kullanıcısı AMDGPU’nun Navi 31 paketi modeli. (Resim: @AMDGPU_)

Bu sızıntı, çipin tasarımıyla ilgili önceki spekülasyonları da doğruluyor gibi görünüyor. Yukarıda gösterildiği gibi, uzun süredir yedi yongalı bir GPU olduğu söyleniyor. Bu, bir ana grafik yongası ve altı çoklu önbellek kalıbı veya MCD anlamına gelir. Bu, kalıp başına 32 MB varsayarak 192 MB Sonsuzluk Önbelleğine sahip olacağı anlamına gelebilir. Kepler ayrıca AMD’nin amiral gemisi GPU’sunda 3D yığınlamayı kullanabileceğini ve bu sayıyı 384 MB’a çıkarabileceğini tahmin ediyor. Eğer öyleyse bu, kullandığı Sonsuz Önbellek miktarında radikal bir artışa işaret eder. Mevcut RX 6950 XT’de sadece 128MB var.

Ayrıca 6950 XT’yi bir kıyaslama olarak kullanarak, bellek bant genişliğinin RDNA3 için neredeyse iki katı olmasını bekleyebiliriz. Mevcut GPU ile aynı 18 Gb/sn GDDR6’yı kullanıyorsa, 864 GB/sn kapasiteye sahip olacaktır. Bu, 6950’nin maksimum 576GB/sn’si ile karşılaştırılıyor. Ayrıca Infinity Cache’nin faydalarını da hesaba katmaz. Bu, bir RDNA3 GPU’nun 1 TB/sn bellek bant genişliği elde etmesine kolayca izin verir. Bu, Nvidia’nın RTX 3090 Ti’sinin bellek bant genişliğiyle eşleşir.

AMD’nin bant genişliği artışı için olası bir açıklama, kartın genel boyutunda yatmaktadır. Üst düzey RDNA3 kartlarının 12.288 çekirdeğe kadar çıktığı söyleniyor. En üst seviye Radeon 6950XT, 5.120 GPU çekirdeğini yedeklemek için 128MB L3 önbellek kullandı. AMD darbe çekirdeği bu kadar yüksek sayılırsa, 192 MB L3 önbellek bile yeterli olmayabilir. 384MB L3 aslında çekirdek sayısına göre toplam L3 miktarını artırırken, 192MB L3 yine de mütevazı bir düşüşü temsil eder.

AMD’nin bellek bant genişliği testleri, Infinity Cache’nin bellek bant genişliği üzerindeki baskıyı azalttığını sürekli olarak göstermiştir, bu nedenle, ne kadar önbellek AMD alanı olursa olsun, bir şey açıktır: Bu söylentiler doğruysa, şirket hem bellek bant genişliğini hem de Infinity’yi kullanması gerektiğine karar verdi. Birini diğerinin yerine koymak yerine Nvidia’nın genel performansını yakalamak için önbelleğe alın.

Nvidia’nın da yaklaşmakta olan Ada Lovelace GPU’larında önbellek boyutlarını artırdığı söyleniyor. Önceki raporlar, Nvidia’nın en azından bazı modellerde L2 miktarlarını 16 kat artıracağını belirtti. Toplam 96 MB olmak üzere 64 bit bellek denetleyicisi başına 16 MB L2 eklendiği tahmin ediliyor. Şu anda 32 bit bellek denetleyicileri ile GA102 kalıbında yalnızca 512KB L2 kullanıyor. Nvidia, AMD’nin önbellek saldırısını köreltmeye çalıştığından, bu L2 miktarlarında önemli bir artışa işaret edecektir.

Her zaman olduğu gibi, bu iki titanik GPU bu yıl karşı karşıya geldiğinde çiplerin nereye düşeceğini bekleyip görmemiz gerekecek. Bu sefer özellikle ilginç olan, her iki şirketin de aynı TSMC N5 sürecini kullanması. Bu, aynı fabrikasyon düğümünü kullanan monolitik tasarımlara karşı benzeri görülmemiş bir MCM savaşını sağlayacaktır. Ancak son zamanlarda bir endişe dile getirildi, o da TSMC müşterilerinin mevcut siparişlerini azaltmak istemesiydi. Bu, meydana gelen son GPU dökümüne ve küresel ekonomik dalgalanmalara yanıt olarak oldu. Bununla birlikte, bu rapor AMD’nin 5nm ürün siparişini kesmek istemediğini, ancak Nvidia’nın istediğini belirtti. Bu, RTX 40 serisi lansmanı için bir gecikmeye neden olabilir. TSMC’nin Nvidia’ya siparişini azaltamayacağını, ancak biraz geri çekebileceğini söylediği bildirildi.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/337907-amds-flagship-rdna3-gpu-rumored-to-feature-384-bit-memory-bus

Yorum yapın