AMD Ryzen 7000 CPU Fiyatları Kara Cuma Öncesinde Düştü


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Türkiye’den sonra Kara Cuma reklamlarının gelgit dalgası geliyor. Ancak görünüşe göre AMD tatil havasına birkaç gün erken giriyor. ABD’li ve Avrupalı ​​perakendeciler, AMD’nin tüm Ryzen 7000 CPU ailesinin fiyatlarını düşürüyor.

Ryzen 7000 serisinin lansmandaki fiyatları, kötü, kesinlikle. Ancak AM4 soketini AM5 ile değiştirmek, sıçrama yapmak isteyen tüketicilerin aynı zamanda yeni bir anakart ve DDR5 RAM satın alması gerektiği anlamına gelir. DDR5, DDR4’ten daha pahalıdır ve AM5 anakartlar, son nesil donanımlardan daha pahalıdır.

Intel, geçen ay Raptor Lake’in piyasaya sürülmesiyle AMD’ye fiyatlarını düşürmesi için ek baskı yaptı. Yeni 13. Nesil CPU’ları, AMD’nin yeni Ryzen 7000 fiyatlandırmasının altını çizdi ve Intel’e dolar başına genel performansta avantaj sağladı. Raptor Lake ayrıca sadece ekosisteme girmek için aynı koruma ücretini talep etmez — DDR4 veya DDR5 arasında seçim yapma hakkınız vardır. Intel’in mevcut Z790 anakartları, AMD’nin üst düzey X670E ve X670 yonga setlerinden daha düşük fiyatlarla da sunuluyor.

Hatta kal

Ryzen 9 7950X’in 750 Dolarlık resmi bir MSRP’si var, ancak çip, Ekim ayının başından bu yana Amazon’da yaklaşık 700 Dolara satılıyor. Bu fiyat indirimlerinin ardından çip şu anda 574 dolardan satılıyor. Bu, bu ayın başlarında yüzde 20’lik bir fiyat indirimi ve lansmandan itibaren yüzde 30’luk bir düşüş anlamına geliyor. Core i9-13900K, 600-620$’a satılıyor, dolayısıyla AMD, Intel’e göre çok daha güçlü bir konum elde etti.

AMD’nin Ryzen 7000 fiyatları Kara Cuma öncesinde düşüyor. İşte bir AMD Ryzen 9 7950X’in kutudan nasıl çıktığı. Kardeş sitemiz PCMag.com’un izniyle.

7900X, lansmanından bu yana 549 $ olan fiyatını korudu, ancak şu anda 473 $ için mevcut, yaklaşık yüzde 14’lük bir düşüş. Ryzen 7 7700X, yüzde 13 düşüşle 348 dolara, 400 dolardan. Intel’in Core i7 ve Core i5 13. Nesil CPU’ları, AMD’nin yongalarından hala daha ucuz, ancak aradaki fark daralıyor.

Yükseltmeyi Planlıyorsanız…

Yakın zamanda kişisel sistemimi Intel Core i7-7700K’dan Ryzen 9 5900X’e yükselttim. Bu, hibrit bir oyun ve içerik oluşturma teçhizatı ve Intel CPU kesinlikle ihtiyacım olan her şeyi yapsa da oyun performansıyla ilgili bazı sorunlarım vardı. Bu yükseltme, No Man’s Sky’da çözülemez olduğunu düşündüğüm iplik çekişmesini düzeltti. Tek başına GPU’yu yükseltmek sorunu çözmedi, ancak birleşik bir GPU + CPU takası sorunu çözdü.

NMS benim en sevdiğim oyunlardan biridir; 1.400 saatten fazla kaydım var. Bu yükseltmeden sonra indiyum ve emeril sistemler arasında en ufak bir takılma veya sarsıntı olmadan gidip geliyorum. Ayrıca Tatmin Edici’de haritada, daha önce, ben arazide yürümeye çalışırken bilgisayarın kısa ama güvenilir bir şekilde duracağı ve birkaç saniyelik kareler düşüreceği birden fazla yer var. Şimdi kaybedecek hiçbir şeyim yokmuş gibi uçurumlardan kayarak atlıyorum.

Ryzen 7000 serisi, yükselttiğimden daha yeni ve daha güçlü. Aynı zamanda daha fazla güç tasarrufu sağlar. Kendiniz için veya bir hediye olarak bir yükseltme yapmayı düşünen bir AMD meraklısıysanız, değer kesinlikle oradadır.

AMD, AM5 soketini en az 2025’e kadar destekleme taahhüdünde bulundu. Ve şirketin AM4’te Ryzen’e uzun vadeli desteği mükemmelden başka bir şey değildi. Bu aslında sorunun bir parçası olabilir. Intel’in genel oyun performansında üstünlüğü var, ancak Ryzen 5000 ailesi, özellikle halihazırda AM4 ekosisteminde olan herkes için çekici bir seçenek olmaya devam ediyor.

AM5 soketi, PCIe 5 ve DDR5 gibi yeni nesil standartlar için desteğin yanı sıra yıllarca gelecek CPU desteği sunar. Raptor Lake, fiyat konusunda iyi bir konuma sahip ve daha ucuz DDR4 bellek ve anakartlarla çalışıyor. Ancak, Intel muhtemelen AMD’nin AM5’i destekleyeceği süre boyunca desteklemeyecektir. Hangi CPU’yu seçeceğiniz, yükseltilebilirliğe ne kadar değer verdiğinize ve AMD’nin uzun vadede Intel ile etkili bir şekilde rekabet etme yeteneğine ne kadar güvendiğinize bağlı olabilir.

Kesin olan bir şey var: AMD’nin fiyat indirimleri ve Intel’in agresif rekabeti bizim için iyi anlaşmalar anlamına geliyor.

Şimdi Okur:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/341088-amd-ryzen-7000-cpu-prices-drop-ahead-of-black-friday

Yorum yapın