Amazon’un ana bilgisayar katili, bankaların bulut için eski uygulamaları yeniden düzenlemesine veya yeniden platformlamasına yardımcı oluyorAmazon Web Services Inc. bugün ilan edildi İşletmelere ana bilgisayar iş yüklerini buluta geçirmenin basit bir yolunu sunan önemli bir yeni hizmetin genel kullanılabilirliği.

AWS Ana Bilgisayar Modernizasyonu ilk olarak geçen yılki AWS re:Invent’te önizleme olarak duyurulmuştu ve müşterilere ana bilgisayar iş yüklerini geçirmek için iki seçenek sunuyor. İlk olarak, genellikle eski COBOL programlama dilinde yazılmış uygulamalarını modern, Java tabanlı bulut hizmetleri olarak yeniden düzenleyebilirler. İkincisi, müşteriler orijinal uygulama kodlarını koruyabilir ve bu uygulamaları minimum değişiklikle AWS’de yeniden platformlayabilir.

Müşteriler ne karar verirse versin, geliştirme, test etme ve devreye alma işlemlerini büyük dozda otomasyonla birlikte yürüten eksiksiz, uçtan uca bir geçiş hattı sunmak için yeni hizmete güvenebilirler.

AWS Geçiş Hizmetleri Genel Müdürü William Platt, “AWS Mainframe Modernization ile müşteriler ve sistem entegratörleri artık anabilgisayar uygulamalarını bulutta çalışacak şekilde daha hızlı ve kolay bir şekilde yeniden düzenleyebilir veya yeniden platformlayabilir” dedi.

AWS Mainframe Modernization’ın piyasaya sürülmesi, Amazon’u anabilgisayar donanımı üretmeye devam eden IBM Corp. ve Fujitsu Ltd. gibi şirketlerle karşı karşıya getiriyor.

Ana bilgisayarlar, halen kullanımda olan en eski bilgi işlem cihazları arasındadır. İlk olarak 50 yıldan uzun bir süre önce IBM System/360’ın piyasaya sürülmesiyle ortaya çıktılar ve bankacılık, sigorta ve perakende gibi sektörlerin şirket içi veri merkezlerinde ortak bir manzara olmaya devam ediyorlar. Anabilgisayar sistemlerinin uzun ömürlü olması, büyük hacimli işlem verilerini güvenilir bir şekilde işleme yeteneklerine ek olarak güçlü güvenlik ve çalışma süresi konusundaki itibarlarından kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen, Constellation Research Inc.’den Holger Mueller, bazı işletmelerin ana bilgisayarlarını terk etmek istemelerinin nedenleri olduğunu söyledi. Ana bilgisayar sistemlerini korumanın zorlukları nedeniyle göçün bazıları için ilginç bir seçenek olduğunu açıkladı. Özellikle, ana bilgisayarların güvendiği eski COBOL tabanlı yazılımlarla başa çıkmak için gereken becerilere sahip insan sıkıntısının arttığını söyledi.

Mueller, “Ana bilgisayarlar, tam olarak kullanıldıklarında toplam sahip olma maliyeti açısından her şeyi yense de, kullanılmadıklarında daha az maliyet etkin hale gelirler,” dedi. “Bu yüzden şirketler geçiş teklifleri arıyor ve Amazon’un yeni teklifi dikkate alınmaya değer. Amazon’un TCS, Infosys ve CGI gibi ortaklarla birlikte çalışması şaşırtıcı değil çünkü anabilgisayar geçişi manuel ve emek yoğun bir iştir.”

Bu nedenle AWS gibi bulut devleri, işletmeleri yıllardır ana bilgisayarlardan uzaklaşmaya ikna etmeye çalışıyor. AWS Mainframe Modernization, şimdiye kadarki en ciddi girişimlerden biri ve Amazon, hem yeniden düzenlenmiş hem de yeniden platformlanmış uygulamaları çalıştırmak için bol miktarda bilgi işlem, bellek ve depolama kaynakları sağlayan bir çalışma zamanı ortamı oluşturduğunu açıklıyor. Ayrıca hizmet, kapasite sağlama, yük dengeleme, ölçekleme, güvenlik ve uygulama izleme gibi yönleri otomatikleştirerek hayatı kolaylaştırır. Elbette kuruluşlar, yalnızca sağladıkları bilgi işlem kaynakları için faturalandırıldıkları için ön maliyetlerden de tasarruf edebilirler.

AWS Mainframe Modernization’ın anabilgisayarın ölümüne neden olacak kadar ikna edici olup olmadığı henüz belli değil. Bu sistemlerin çöküşü onlarca yıldır tahmin ediliyordu, ancak yine de şaşırtıcı bir şekilde güncelliğini koruyorlar. IBM for One, anabilgisayarlara olan talebi görmeye devam edeceğinden emin görünüyor. Bu yılın başlarında, çip üzerinde yapay zeka yeteneklerini etkinleştirmek için yedi nanometre Telum işlemci tarafından desteklenen, şimdiye kadarki en gelişmiş ana bilgisayar sistemi olan IBM z16’yı piyasaya sürdü. Bununla IBM, z16’nın gerçek zamanlı olarak sahte işlemlere karşı kontroller çalıştırabileceğini söylüyor.

Amazon, AWS Mainframe Modernization’ın şu anda ABD Doğu (K. Virginia), ABD Batı (Oregon), Asya Pasifik (Sidney), Kanada (Orta), Avrupa (Frankfurt), Avrupa (İrlanda) ve Güney Amerika’da (São) genel olarak kullanılabildiğini söyledi. Paulo) bölgeleri.

Resim: AWS

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/08/amazons-mainframe-killer-helps-banks-refactor-replatform-legacy-apps-cloud/

Yorum yapın