Amazon’un Alexa ekibi bu yıl 10 milyar dolar kaybedecek, toplu işten çıkarmanın ana itici gücü oldu – Technology News, Firstpost


Amazon şu anda tarihinin en büyük toplu işten çıkarmalarından birinin ortasında. E-ticaret devi, 2023 yılına kadar yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor ve aynı zamanda finansmanı ve çabaları donanım bölümünden uzaklaştırmayı planlıyor. Yalnızca sesli asistandan değil, aynı zamanda cihazlardan da sorumlu olan Amazon’daki Alexa ekibi, sektördeki tüm çalışanların yarısından fazlasının yeniden atanması veya işine son verilmesiyle en çok etkilenen bölümlerden biridir.

Amazon, Alexa’nın sağladığı “akıllı yardımdan” para kazanamadı. Echo cihazlarını maliyetine sattıkları için onlardan da para kazanamadılar. İmaj Kredisi: Pexels

Amazon, Alexa yüzünden sadece bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar kaybedecek. Jeff Bezos’un gözde projesi olan Alexa, yaklaşık on yıl önce piyasaya sürüldüğünde en iyi sesli asistanlardan biriydi. Ancak, Google gibi Amazon da sesli asistan hizmetlerinden anlamlı bir şekilde para kazanamadı.

Ayrıca akıllı asistan, Amazon sunucusunda çok fazla yer ve bilgi işlem gücü kaplıyor. Her geçen yıl, Amazon’un bu programın sunucularında kapladığı alanı ve kapladığı bilgi işlem gücü miktarını doğrulaması zorlaşıyordu.

Bu, Amazon’un Alexa’yı Echo hoparlörleri olmayan bir dizi cihaza ve donanıma yerleştirebilmesine rağmen gerçekleşti. Ayrıca Alexa’nın Echo serisi, “Amazon’da en çok satan ürünler” arasında yer alıyor. Ancak cihazların çoğu maliyetine satılıyor.” Amazon’un Alexa ile planı, insanlar cihazları satın aldıklarında değil, kullandıklarında para kazanmaktı. Bu, e-ticaret devinde muazzam bir şekilde geri tepti.

Business Insider tarafından hazırlanan bir rapora göre Alexa bölümü, Prime Video ile birlikte 2022’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 3 milyar dolar kaybetti ve kayıpların büyük çoğunluğu Alexa bölümünden geldi. Donanım ekibinin dediğimiz gibi yaklaşık 10 milyar dolar kaybedeceği söyleniyor. bu yıl.

Alexa bölümü, yıllardır yardım hizmetlerinden para kazanmaya çalışıyor. Para kazanma sorununu tersine çevirmek için 2019’da herkesin katıldığı bir kriz toplantısı yapıldı, ancak bu boşunaydı.

Sonuç olarak Amazon’u 2019’un sonlarına doğru Alexa bölümü için insanları işe almayı durdurdu. Bezos da 2020’de gözde projesine olan ilgisini kaybetmeye başladı. Amazon’un CEO’su olarak Bezos’un halefi Andy Jassy de Alexa’yı korumakla ilgilenmiyor.

Jassy, ​​şirketin Alexa’yı “takip etmeye” hâlâ “inandığını” iddia etti, ancak bu, Alexa ekibinde büyük kesintiler yaptıktan sonra. Bununla birlikte, Alexa bölümü, gelecekte cihazlar için net bir yönerge olmadığına ve donanım karlı olmadığı için bu yönde kalmak için net bir teşvik olmadığına inanıyor.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/amazons-alexa-team-set-to-lose-10-billion-this-year-was-the-main-reason-behind-mass-layoff-11680911.html

Yorum yapın