Amazonians United, Amazon’un Maryland işçilerini sendikal faaliyetler için kovduğunu söylediMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Bağımsız bir işçi grubu, geçen hafta Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na yapılan suçlamalarda, Amazon’un Prince George’s County’deki bir tesisteki iki çalışanını iş arkadaşlarının “haklarını savundukları” için yasadışı bir şekilde işten çıkardığını iddia etti.

Amazonians United – aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki depolarda da organize olmuş bir taban örgütü. SacramentoŞikago ve New York — Upper Marlboro’daki DMD9 dağıtım istasyonundaki işçilerin, iki dilekçe için imza toplama ve diğerlerini katılmaya teşvik etme rolleri nedeniyle işine son verildiğini söyledi. yürüyüş Martta.

Şirketin sözcüsü Kelly Nantel, Washington Post’a yaptığı açıklamada, bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. “Bir çalışanın belirli bir amacı veya grubu destekleyip desteklemediği, birinin gitmesine izin verip vermeme konusundaki zor kararı etkilemez” diye ekledi.

Grubun suçlamaları, yine de, şirketin Staten Island’daki depolarından birinde tarihi bir sendikalaşma oylamasıyla körüklenen, ülke çapındaki Amazon tesislerinde büyüyen bir işçi hareketinin en son kanıtı. Kurucusu Jeff Bezos’un The Post’un sahibi olduğu Amazon, bu seçimin sonuçlarını bozmak için savaşıyor.

Amazon polisleri çağırıyor, ülke çapında sendikalaşmayı durdurma girişimlerinde işçileri kovuyor

Prince George’daki mücadele, Amazon’un ikinci şirket merkezini inşa ettiği Virginia bölgesinden yaklaşık 20 mil uzakta oynanıyor ve bu baskı zaman zaman alışılmışın dışında bir oyun kitabını takip etti. Staten Island, NY, oylama geleneksel bir sendika kampanyasının sonucu olsa da – organizatörler bir seçimi tetiklemek için sendika kartları toplamaya çalıştılar – Amazonians United bunun yerine şirkete Maryland ve başka yerlerde dilekçeler ve grevlerle baskı yapmaya çalıştı.

Bu, hiçbir sendika oylamasının veya bu oylama için Amazon ile aylarca süren bürokratik mücadelenin Amazonian United’ın önünde durmadığı göz önüne alındığında, şirket içindeki değişimi hızlandırabilecek bir strateji. Ancak şimdi grup, ülkedeki en büyük ikinci özel işveren olan Amazon’un protestolarının arkasındaki kilit liderlerden bazılarını işten çıkararak iş yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

“Bizi bölmek istiyorlar. Korkmamızı istiyorlar. İşçilerin bir araya gelip bazı şeylerin nasıl yanlış olduğunu düşündüklerini konuşmalarını istemiyorlar, ”diyor Prince George’s’ta işten atılan ve geri ödeme ile yeniden işe alınmak isteyen çalışanlardan biri olan Jackie Davis. “Bizi bölerlerse, artık birlik olmaz.”

Amazon sözcüsü Nantel, şirketin Amazonians United’ın iddialarının asılsız olduğunu “uygun süreçle” göstereceğini söyledi. Her şirkette olduğu gibi bizim de her seviyedeki çalışandan temel beklentilerimiz var ve bu durumlarda bu beklentiler karşılanamadı.

22 yaşındaki Davis, paketleri sınıflandırmak için ilk olarak Haziran 2021’de yaklaşık 120 kişinin çalıştığı ve DC bölgesindeki ön kapılara bırakılmadan önce Amazon teslimatları için son durak olarak hizmet veren DMD9 teslimat istasyonunda işe alındığını söyledi. Tüm giriş seviyesi çalışanlar sabah erken vardiyasında, 01:20’den 11:50’ye kadar çalışıyor

Kısa süre sonra Amazonians United’ın çabalarına dahil oldu ve kısa sürede grubun Maryland’deki en etkili reklamcılarından biri oldu. Kendisine kodlamayı ve şirkette yükselmeyi öğretecek Amazon programları onu heyecanlandırsa da, tesisteki yöneticilerin erişilemez olması ve İK’dan hiç kimsenin sorularına cevap verememesi gibi sorunlardan dolayı da hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Bessemer, Ala’daki gibi yerleşik sendikaların büyük örgütlenme kampanyaları, Amazon işçilerine sendika kartlarını imzalatma çabalarına dikkat çekti. Staten Island’da, bağımsız bir grup olan Amazon İşçi Sendikası, Nisan ayında üzücü bir zafer kazanarak, resmi bir sendika seçimi için benzer bir hamle başlattı.

Amazonians United, bu kampanyaların her ikisine de desteğini ifade etti. Ancak Davis ve diğer organizatörler, aynı taktikleri benimsemek yerine, bazen ülke çapındaki diğer depolarla koordineli olarak, üretim alanında ilişkiler kurmak ve destek toplamak. Teslimat istasyonunun dışında sendika broşürlerini dağıtmak için işe erken gideceğini ya da boş zamanlarında iş arkadaşlarını arayacağını söyledi.

Davis ve grup, geçen Ağustos ayında Maryland dağıtım istasyonunun yönetimine 50 imzalı bir dilekçe sunarak, dinlenme odasında daha sağlıklı yemek seçenekleri, program değişiklikleri için en az bir gün önceden haber verilmesi ve banyo yapmak için daha fazla esneklik gibi güvenlik talepleri talep etti. kırılır. “İnsanız, Robot Değiliz!” dilekçede beyan ettiler.

Organizatörler, tesisin yöneticileriyle yapılan bir toplantının ardından bir dizi somut değişiklikle sonuçlandı: Organizatörler, daha sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra, çalışanların daha gevşek bir banyo molası politikası, bazı iş istasyonlarında ergonomik paspaslar ve Largo’daki Metro istasyonundan ücretsiz servisler kazandığını söyledi.

Chris Smalls’un Amazon ayaklanması ve ikinci bir depo için mücadele

Dilekçe, Amazonians United’ın stratejisinin maddi kazanımlar elde etmesini nasıl sağladığının bir örneğidir. Başka bir durumda, erişim kazandı ödenmiş hastalık izni Kaliforniya’daki geçici işçiler için.

Aralık ayına kadar grup ek taleplerle öne çıktı. Amazon, şirketin en yoğun olduğu aylarda diğer bazı tesislerde yaklaşık 2 ila 3 dolar arasında saatlik ücret artışı sağladı, ancak DMD9’da vermedi. Şirket, koronavirüs pandemisi sırasında molaları 15 dakikadan 20 dakikaya uzatmış olsa da, teslimat istasyonundaki yöneticiler, “yoğun sezon” olarak bilinen tatil telaşı öncesinde bu hareketi tersine çevirdi.

Amazonians United yine yerel yönetime dilekçe verdi, diğer beş depo ile aynı anda New York’ta veya çevresinde yaptı. Şirket taviz vermediğinde, hepsi aşamalı koordineli yürüyüşler Mart’ta: Onlarca işçi, şafaktan önce öğle yemeği molası sırasında tesisi terk etti ve yöneticileri onlara göz kulak olmak için bıraktı.

Davis birkaç hafta sonra kovuldu. Amazon sözcüsü Nantel, yöneticilerinin kendisine net veya haklı bir açıklama yapmadığını iddia etse de, Davis’in “zaman hırsızlığı ve mesai saatine rağmen sahada olmaması nedeniyle işine son verildiğini” söyledi.

NLRB’ye 14 Haziran’da sunulan ve The Post ile paylaşılan dilekçesi, Amazon’un “korunan uyumlu faaliyetlerde bulunduğu ve iş arkadaşlarının haklarını savunduğu için onu kovarak” kendisine “misilleme yaptığını” iddia ediyor.

Amazonians United yaptığı açıklamada, “Amazon, eylemlerinin işyerinde örgütlenme hakkımızı ihlal ettiğinin tamamen farkında, bu nedenle şirket, grev liderlerini kovmak için yanlış suçlamalara ve gölgeli bahanelere yöneldi” dedi.

Emek grubu da “haksız işçi uygulaması” davası açtı New York bölgesindeki depolarda, grevlere katıldıktan sonra işten atılan işçiler için ücretler. NLRB, hak kazanıp kazanmadıklarını belirlemek için tüm ücretleri gözden geçirecektir.

Maryland’de Davis, davasının, Metro’nun Mavi Hattının diğer ucundaki Arlington County’deki yeni ofislerde işleri doldurmaya başlayan beyaz yakalı şirket yöneticileriyle özellikle güçlü bir tezat oluşturduğunu söyledi.

“Onlar için gerçekten üzülüyorum,” dedi, “çok benciller, çalışanlarla birlikte çalışmıyorlar.”

San Francisco’daki Caroline O’Donovan bu rapora katkıda bulundu.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/dc-md-va/2022/06/21/amazon-maryland-workers-fired-union/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın