Amazon yöneticisi Dave Clark, lojistik girişimi Flexport’a CEO olarak katılacakAmazon.com Inc.’in Dünya Çapında Tüketici işinin CEO’su Dave Clark, aynı görevde lojistik girişimi Flexport Inc.’e katılacak.

Haber şuydu: rapor edildi Forbes tarafından bugün ve Flexport tarafından onaylandı. Amazon’dan birkaç gün sonra gelir ilan edildi Clark, 1 Temmuz’da diğer fırsatları takip etmek için Dünya Çapında Tüketici işinin CEO’su olarak görevinden istifa edecek. İşletme, şirketin e-ticaret platformunu ve gelişmiş tedarik zincirini ve ayrıca Prime abonelik programı gibi büyüme stratejisinin temel bileşenlerini yönetiyor.

Clark, 1999 yılında Amazon’a operasyon müdürü olarak katıldı. Yönetici, Ağustos 2020’de Dünya Çapında Tüketici işinin CEO’su olmadan önce, önümüzdeki yirmi yıl boyunca Amazon’un tedarik zinciri bölümünde çeşitli liderlik rolleri üstlendi.

Clark, şirketin gelişmiş e-ticaret tedarik zincirinin oluşturulmasında önemli bir rol oynadı. Nisan ayında Amazon’da detaylı 2021’in sonunda 600’den fazla sipariş karşılama merkezine ve 70.000’den fazla teslimat aracına sahip olduğunu söyledi. Clark, şirketteki görev süresi boyunca, dünya çapında 200 milyondan fazla abonesi olan Amazon’un Prime abonelik programının hızlı büyümesini de denetledi.

Yönetici, 1 Eylül’de şirketin kurucusu ve şu anki CEO’su Ryan Petersen ile birlikte Flexport’un eş-CEO’su olacak. Clark’ın altı ay sonra girişimin tek CEO’su olması bekleniyor. Petersen icra başkanı olacak.

2013 yılında kurulan Flexport, şirketlerin tedarikçilerden mal sipariş etmek ve gönderileri yönetmek için kullandıkları bir lojistik platform sağlar. Başlangıç, bu yılın başlarında 8 milyar dolardan fazla bir değerleme aldı. 935 milyon dolarlık finansman turu Andreessen Horowitz ve MSD Partners tarafından yönetildi. Flexport, lansmanından bu yana toplam finansmanda yaklaşık 2 milyar dolar topladı.

Flexport’un ana odak alanlarından biri, şirketlerin tedarik zincirlerini daha verimli bir şekilde takip etmelerine yardımcı olmaktır. Lojistik platformu, nakliye maliyetlerini ve diğer iş ölçümlerini izleyebilir ve nakliye gecikmesi gibi sorunları tespit edebilir. Bir şirketin tedarik zinciri ekibi, verimliliği artırma fırsatlarını bulmak için Flexport tarafından sağlanan verilere başvurabilir.

Flexport’un platformunun işletmede oldukça popüler olduğu kanıtlanmıştır. Başlangıç, 2021’i 3,3 milyar dolar gelirle kapattı ve bu yıl 5 milyar dolarlık satış elde etmeyi bekliyor. Ayrıca Flexport, ilk çeyrekte kârlılık elde etti.

“İşler bu kadar iyi giderken neden yönetim kurulu başkanlığına geçiyorum? Çok basit: Flexport fırsatının ölçeği her gün büyüyor,” diye yazdı Petersen Blog yazısı. “5 milyar dolarlık gelire ulaştığımızda bile, tüm pazarlarımızda hala %1’den daha az pazar payına sahip olacağımızı biliyoruz. Ve her gün daha fazla ürün ve hizmet eklememizi isteyen müşterilerimiz var.”

Clark’ın Flexport’a getirdiği kapsamlı tedarik zinciri ve e-ticaret uzmanlığı, girişimin lojistik pazarında daha büyük bir oyuncu olma planına fayda sağlayacak. Clark, Forbes’a, girişimi “küresel tedarik zincirinde ve küresel tedarik zinciri genelinde teknolojide en önemli şirket” olarak kurmak istediğini söyledi.

Flexport’un yatırımcılardan topladığı yaklaşık 2 milyar dolarlık fonun yarısından fazlasının hala bankada olduğu bildiriliyor. Sermaye, girişimin yeni liderliği altında yeni büyüme fırsatlarını takip etmesini kolaylaştırabilir.

Fotoğraf: Amazon

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/08/amazon-executive-dave-clark-join-logistics-startup-flexport-ceo/

Yorum yapın