Amazon, tamamen özerk bir depo robotunu piyasaya sürdü – Teknolojik Haberler


Amazon’dan bahsetmeden yerine getirme robotlarını tartışamazsınız. Geçtiğimiz on yılda, perakende satış gücü, birkaç önemli satın alma ve görünüşte sonsuz kaynaklar sayesinde, kategorideki 800 kiloluk goril haline geldi. Pandemi ve bunun sonucunda ortaya çıkan istihdam sıkıntısının ortasında depo robotiği ve otomasyonu hızlanırken, Amazon Robotics yıllardır bu kategorileri yönetiyor.

Bu hafta Las Vegas’taki yıllık Re:Mars konferansında şirket, Kiva Systems’in satın alınmasıyla fiilen doğan robotik bölümünün on yılını kutladı. Amazon Robotics, ömrü boyunca, sipariş karşılama ve sıralama merkezlerine 520.000’den fazla robotik tahrik ünitesi yerleştirdi. Dışarıdan bakıldığında, şirketin aynı gün ve ertesi gün paket teslimatı yönündeki çabasında muazzam bir başarı oldu ve rekabeti kendi üçüncü taraf robotik çözümlerini aramaya yönlendirerek Locus, Fetch ve Berkshire Grey gibi girişimleri destekledi.

Amazon Robotics başkanı Tye Brady, şirket içi otomatik sistemler için geleceğin nasıl görüneceğine dair bir fikir vermek için bugünkü etkinlikte sahne aldı. Haberin merkezinde iki yeni robot var: Proteus ve Cardinal, sırasıyla otonom zemin sistemi ve robotik kol. Yeni robotlar, Kiva’dan beri yürürlükte olan aynı raf/hücre sistemine entegre ediliyor.

Ancak şimdi, Proteus zemine tam özerklik getiriyor. Şirket bir blog gönderisinde şunları not ediyor:

Proteus, Amazon tarafından geliştirilen gelişmiş güvenlik, algılama ve navigasyon teknolojisini kullanarak tesislerimizde otonom olarak hareket eder. Robot, işini yapmak ve çalışanların etrafında hareket etmek üzere otomatik olarak yönlendirilecek şekilde yapılmıştır; yani kısıtlı alanlarla sınırlandırılmasına gerek yoktur. GoCart’ların kaldırılması ve taşınması, paketleri taşımak için kullanılan otomatik olmayan tekerlekli taşıma araçları gibi, çalışanlarımıza yardımcı olmak için daha geniş bir olası kullanım yelpazesi açarak teknoloji ve insanlar arasındaki basit, güvenli etkileşimi artıracak şekilde çalışabilir. Tesislerimiz aracılığıyla.

Eğitimli bir tahminde bulunmam gerekseydi, Proteus’un muhtemelen şirketin 2019 Boulder, Colorado merkezli otonom araba şirketi Canvas’ı satın almasının sonucu olduğunu söyleyebilirim. O sırada belirttiğim gibi, “Tuval […] otonom görüş sistemi ile kendi yerleşik güvenliğini getiriyor. Donanım, zemindeki işçilerle daha doğrudan etkileşime girecek şekilde tasarlanmıştır. Şirketin mevcut sistemlerinden bazıları için de bu teknolojiyi benimsediğini hayal etmek daha kolay.”

Resim Kredisi: Amazon

Görünüşe göre, bu Canvas teknolojisinin bir kısmı bir Kiva form faktörüne entegre edildi, böylece bu robotlar, minimum güçlendirme ile Amazon’un mevcut sistemleriyle çalışabilir. Ek özerkliğin getirdiği şey, daha az kontrollü ortamlarda çalışabilme yeteneğidir; bu, teknolojinin Kiva sistemlerinin görevlendirildiği mevcut kafeslerin dışındaki ek ortamlara uygulanabileceği anlamına gelir.

Şirket notları,

Proteus, başlangıçta, sipariş karşılama merkezlerimizdeki ve sıralama merkezlerimizdeki giden GoCart işleme alanlarında konuşlandırılacaktır. Vizyonumuz, insanların ağır nesneleri tesisimizde manuel olarak taşıma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olacak ve bunun yerine daha ödüllendirici işlere odaklanmalarını sağlayacak olan ağ genelinde GoCart işlemeyi otomatik hale getirmektir.

Bu arada Cardinal, nakliye işlemi sırasında 50 pound’a kadar ağır paketleri ayıran robotik bir çalışma hücresidir. Şirket şu anda sistemin bir pilot uygulamasını test ediyor ve gelecek yıl bir noktada ayıklama tesislerine yerleştirmeyi umuyor.

Bugün sahnede demo olarak gösterilen Amazon Robotik Tanımlama sistemi de vardı. Cihaz, bir havalimanı tarayıcısına benziyor ve çalışanların “doğal hareketler” kullanarak paketleri hızlı bir şekilde girmesine olanak tanıyor. Şirket, “AR ID, saniyede 120 kare hızında çalışan benzersiz bir kamera sistemi kullanarak manuel tarama sürecini ortadan kaldırarak çalışanlara daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı oluyor.”

Son olarak, başka bir kol tabanlı toplama sistemidir. İnsan çalışana teslim etmek üzere kapları almak için kolu kullanan, etkili bir şekilde büyük, mobil, raf tabanlı bir sistemdir. Şirket, “Yeni Konteynerli Depolama Sistemimiz, robotik ve yazılımın son derece koreografisi yapılmış bir dansıyla çalışanları daha güvenli ve ergonomik bir konuma getiriyor.”

Bu güncellemeleri uzaktan izlemenin en ilginç yanı, Amazon’un bir dizi farklı görevde yönettiği entegrasyondur. Tabii ki Amazon, kendi deposu için kendi sistemlerini geliştirebilme gibi belirgin bir avantaja sahiptir – bu, devasa kaynaklarıyla birlikte, daha küçük şirketlerin ayak uydurması için son derece zor olacaktır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/amazon-debuts-a-fully-autonomous-warehouse-robot/

Yorum yapın