Amazon Omics, biyolojik veri analizini geniş ölçekte optimize etmeyi hedefliyor


Amazon Web Services Salı günü yıllık re:Invent konferansında, biyoinformatikçilerin, araştırmacıların ve bilim adamlarının hassas tıp alanındaki bilimsel ilerlemeleri hızlandırmak için genomik ve diğer biyolojik veri türlerini depolamasına ve analiz etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış Amazon Omics adlı yeni bir hizmeti başlattı.

Omics tipik olarak genomik, transkriptomik (bir hücrede RNA’nın incelenmesi), proteomik (proteomların veya protein kümelerinin incelenmesi) ve metabolomik (çalışma) gibi “omik” soneki ile biten biyolojideki çalışma alanlarını ifade eder. hücre içindeki moleküllerin sayısı). Omikler tipik olarak büyük veri kümeleriyle büyük ölçekli çalışmaları içerir.

Şirkete göre yeni hizmet, bilim adamları tarafından yalnızca büyük bir veri deposu oluşturmak için değil, aynı zamanda genom dizileri veya hassas tıpta kullanılan diğer veri dosyaları gibi büyük ham veri dosyalarını (genom ve protein kullanan bir tıp alanı) içe aktarmak için de kullanılabilir. hastalıkların tedavisini optimize etmek için veriler.

AWS, Amazon Omics’in mevcut AWS analitiği ve makine öğrenimi hizmetlerini kullanarak temel biyoinformatik iş akışının kurulmasına ve sonuçların analiz edilmesine de yardımcı olabileceğini belirterek, hizmetin kullanım arttıkça temel altyapıyı otomatik olarak tedarik ettiğini de sözlerine ekledi.

Biyoinformatik için optimize edilmiş veri depolama

Amazon’un baş geliştirici savunucusu Channy Yun, bir blog yazısında, yeni hizmetin üç ana bileşene dayandığını yazdı: optimize edilmiş depolama, iş akışları için yönetilen bilgi işlem ve belirli analitik türleri için tasarlanmış veri depoları.

Maliyetleri düşürmek için Amazon Omics, ham dizi verilerini depolamak için biyoinformatiğe duyarlı depolama seçeneklerini kullanır. Şirkete göre Amazon Omics, analiz yürütmek için verileri optimize etmek amacıyla ham verileri bir varyant deposuna aktarıyor ve bunu Apache Iceberg Tablosu olarak kullanılabilen sorguya hazır bir şemaya dönüştürüyor.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3681551/amazon-omics-aims-to-optimize-biological-data-analysis-at-scale.html#tk.rss_all

Yorum yapın