Amazon, ölü akrabalarınızın sesini taklit eden Alexa özelliğini gösteriyor


Amazon, AI asistanının kullanıcıların ölü akrabalarının seslerini taklit etmesine izin veren deneysel bir Alexa özelliği ortaya çıkardı.

Şirket, yıllık MARS konferansında bu özelliğin tanıtımını yaptı ve bir çocuğun Alexa’dan ölü büyükannesinin sesiyle yatmadan önce bir hikaye okumasını istediği bir video gösterdi.

Amazon’un Alexa AI baş bilimcisi Rohit Prasad, “Bu deneyimde gördüğünüz gibi, kitabı okurken Alexa’nın sesi yerine, çocuğun büyükannesinin sesi” dedi. Prasad, yapay zeka sistemlerine “insan nitelikleri” eklemenin “çoğumuzun sevdiğimiz birini kaybettiğimiz süregelen pandemi döneminde” giderek daha önemli olduğunu söyleyerek klibi tanıttı.

Prasad, “AI, bu kayıp acısını ortadan kaldıramasa da, anılarını kesinlikle kalıcı hale getirebilir” dedi. Demonun kendisini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Amazon, bu özelliğin halka açılıp açılmayacağına dair hiçbir belirti vermedi, ancak sistemlerinin yalnızca bir dakikalık kaydedilmiş sesten birinin sesini taklit etmeyi öğrenebileceğini söylüyor. Videoların ve sesli notların bol olduğu bir çağda, bu, ortalama tüketicinin sevdiklerinin veya sevdikleri herkesin seslerini kopyalamak için erişebileceği bir yerde olduğu anlamına gelir.

Bu özel uygulama zaten tartışmalı olsa da, sosyal medyadaki kullanıcılar bu özelliği “ürpertici” ve “canavarlık” olarak adlandırırken, bu tür AI ses taklitleri son yıllarda giderek daha yaygın hale geldi. Bu taklitler genellikle “ses derin sahtekarlıkları” olarak bilinir ve podcasting, film ve TV ve video oyunları gibi endüstrilerde zaten düzenli olarak kullanılmaktadır.

Örneğin birçok ses kayıt paketi, kullanıcılara kayıtlarından bireysel sesleri klonlama seçeneği sunar. Bu şekilde, örneğin bir podcast sunucusu konuşmasını değiştirirse, örneğin bir ses mühendisi söylediklerini yeni bir komut dosyası yazarak düzenleyebilir. Kesintisiz konuşma satırlarını çoğaltmak çok çalışma gerektirir, ancak birkaç tıklamayla çok küçük düzenlemeler yapılabilir.

Aynı teknoloji filmde de kullanılmış. Geçen yıl, 2018’de ölen şef Anthony Bourdain’in hayatıyla ilgili bir belgeselin, gönderdiği e-postalardan alıntıları okumak için sesini klonlamak için AI kullandığı ortaya çıktı. Pek çok hayran, teknolojinin uygulanmasından tiksindi ve onu “korkunç” ve “aldatıcı” olarak nitelendirdi. Diğerleri, teknolojinin kullanımını belgesellerde kullanılan diğer rekonstrüksiyonlara benzer şekilde savundu.

Amazon’dan Prasad, bu özelliğin müşterilerin ölen kişiyle “kalıcı kişisel ilişkilere” sahip olmalarını sağlayabileceğini ve dünya çapında birçok insanın bu amaç için zaten AI kullandığı kesinlikle doğru. İnsanlar zaten ölen sevdiklerini taklit eden sohbet robotları yarattıörneğin, saklanan konuşmalara dayalı olarak yapay zeka eğitimi. Bu sistemlere doğru sesler ve hatta video avatarları eklemek, günümüzün AI teknolojisini kullanarak tamamen mümkündür ve muhtemelen daha yaygın hale gelecektir.

Bununla birlikte, müşterilerin ölen sevdiklerinin dijital AI kuklaları olmasını isteyip istemeyeceği tamamen başka bir konudur.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/23/23179748/amazon-alexa-feature-mimic-voice-dead-relative-ai

Yorum yapın