Amazon, iRobot’u 1,7 milyar dolara satın alıyor – Teknolojik Haberler


Amazon bu sabah duyurulan planlar iRobot’u 1,7 milyar dolar değerinde tamamı nakit bir anlaşma için satın almak. Robotik vakuma öncülük etmesiyle tanınan ev robotik firması, 1990 yılında MIT Yapay Zeka Laboratuvarı üyeleri Colin Angle, Rodney Brooks ve Helen Greiner tarafından kuruldu. Kuruluşundan on iki yıl sonra şirket, o zamandan beri markalaşma ile eş anlamlı hale gelen ve 2020 itibariyle 30 milyondan fazla birim satan Roomba’yı tanıttı.

Brooks ve Greiner diğer birkaç şirketi kurup yönetmeye devam ederken, Angle CEO olarak görevde kaldı – satın alma sonrası sürdüreceği bir pozisyon.

CEO Colin Angle, “iRobot’u başlattığımızdan beri, ekibimiz, müşterilerin hayatlarını kolaylaştıran ve Roomba ve iRobot OS gibi icatlara yol açan yenilikçi, pratik ürünler yaratma misyonunu üstlendi” dedi. “Amazon, insanları evde daha fazlasını yapmaya teşvik eden ince düşünülmüş yenilikler yaratma tutkumuzu paylaşıyor ve ekibimizin misyonumuzu sürdürmesi için daha iyi bir yer düşünemiyorum. Amazon’un bir parçası olmaktan ve önümüzdeki yıllarda müşteriler için birlikte neler yapabileceğimizi görmekten büyük heyecan duyuyorum.”

Amazon da, Kiva Systems’i satın aldığından bu yana on yıl içinde robotik alanıyla agresif bir şekilde mücadele ediyor, ancak Amazon Robotik bölümü yalnızca depo / yerine getirme oyununa odaklandı. Daha yakın zamanlarda şirket, Roomba’nın tek odağından yoksun neşeli bir bot olan Astro’nun piyasaya sürülmesiyle eve küçük adımlar attı.

Amazon Devices Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limp, yayında “Zaman tasarrufunun önemli olduğunu ve işlerin, müşterilerin sevdiği bir şeyi yapmak için daha iyi harcanabilecek değerli zaman aldığını biliyoruz.” Dedi. “Uzun yıllar boyunca, iRobot ekibi, evdeki yaygın engellerden kaçınarak müşterilerin istediği zaman ve yerde temizlik yapmaktan, toplama kutusunu otomatik olarak boşaltmaya kadar inanılmaz derecede pratik ve yaratıcı ürünlerle insanların nasıl temizlediğini yeniden keşfetme yeteneğini kanıtladı. Müşteriler iRobot ürünlerini seviyor ve ben de müşterilerin hayatlarını daha kolay ve daha keyifli hale getirecek yollar icat etmek için iRobot ekibiyle çalışmaktan heyecan duyuyorum.”

Gelişmekte…Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/05/amazon-is-buying-irobot-for-1-7b/

Yorum yapın