Amazon, Hindistan’ın çılgın edtech pazarından çekildi • The Register


Amazon, Hindistan’ın çevrimiçi eğitim hizmetleri pazarından çekildi.

E-ticaret devi geçen yıl adında bir hizmet başlattı. Amazon Akademisilise sınavları için özel ders ve Hindistan’ın seçkin mühendislik ve teknoloji üniversitelerine kabulü sağlayan testler sunuyor.

Amazon Academy, birçok edtech oyuncusundan sadece biriydi. Hindistan’ın Ekonomik ZamanlarHangi bildirildi Amazon’un çıkışı, kesintinin şirket genelinde bir yemek dağıtım hizmetini de kapattığını gören birçok kişiden biri olduğunu söyledi.

Amazon, hizmetini iptal etmekle iyi etmiş olabilir, çünkü Hindistan eğitime ekonomik ve sosyal ilerleme aracı olarak çok değer veriyor. Bu nedenle, iyi okullarda yer kapma rekabeti şiddetlidir: 150.000’den fazla aday, Hindistan’ın seçkin Teknoloji Enstitüleri (IIT’ler) için giriş sınavına giriyor, ancak yalnızca yaklaşık 10.000’e yer veriliyor. Giriş sınavlarına girmeye hak kazanmak bile kolay değil.

Hindistan’ın en iyi yükseköğretim kurumlarından birinde bir yerin ödülü kesinlikle buna değer, çünkü bunlar küresel olarak rekabetçidir. IBM CEO’su Arvind Krishna, Alphabet patronu Sundar Pichai, VMWare CEO’su Raghu Raghuram ve NetApp CEO’su George Kurian gibilerinin tümü HTE’lerden mezun oldu ve diğer pek çok önde gelen yönetici ve akademisyen de Hint üniversitelerine katıldı.

Bu nedenle Hindistan, öğrencilerin notlarını yükseltmelerine ve hatta belki de önemli bir kurumda yer kapacak kadar başarılı olmalarına yardımcı olmak için koçluk, testler ve diğer hizmetleri sunan çevrimiçi hizmet sağlayıcıları olan muazzam bir “edtech” pazarını büyüttü.

Ama sektör tartışmalı. Önde gelen oyuncu Byju’s, Hindistan spor takımlarına sponsorluk yaparak hızla küresel bir marka oluşturdu ve ülkenin en önde gelen ve değerli girişimi haline geldi. Ancak Byju’s ve diğer eğitim teknolojisi şirketleri, Hintli ailelerin eğitimin daha iyi bir gelecek için bir bilet olduğu inancını hedef alan yüksek basınçlı satış taktikleri kullanmakla da suçlanıyor.

Byju’s, finansal bilgilerin açıklanmasını 18 aya kadar erteledikten sonra tartışmalı hale geldi – hem yatırımcıları hem de müşterileri aynı şekilde korkuttu. Şirket sonunda yarım milyar doları aşan kayıpları açıkladı. Rakip şirketler aynı zamanda pek de parlak olmayan bilançolar ortaya çıkardılar, girişim sermayesi fon sağlayıcılarının yüzlerinde yumurta bıraktılar ve Hindistan’ın başlangıç ​​sahnesine olan güveni azalttılar.

Hindistan için bir gurur kaynağı olan tüm eğitim teknolojisi sektörü, oldukça lekelenmiş ve azalmış bir deneyimden çıktı.

Amazon’un maliyetleri düşürmek için edtech’ten uzaklaşması, kalabalık bir pazarda rekabet etmek ve/veya büyümeyi planlamak için mücadele ettiğinin bir işareti olabilir. Veya sadece pazarın doymuş olduğunu gösterebilir.

Amazon Academy, en azından 2024’te ders materyallerine erişebilecek olan öğrenciler tarafından doğru olanı yaptı.Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/11/25/amazon_academy_india_closing/

Yorum yapın