Amazon Fiyatları Yükseltiyor mu? Yasal Savaşlar Bunu Kanıtlamak İçin Yürüyor


Kara Cuma, düşük fiyatlar için en iyi zamandır ve Amazon genellikle başrolü üstlenir. Ancak ülkenin dört bir yanındaki düzenleyiciler, Amazon’un pazar gücünün çevrimiçi fiyatları olması gerekenden daha yükseğe çıkardığını kanıtlamaya çalışıyor.

Üç mahkeme davasında Amazon, politikalarının ve uygulamalarının platform içinde ve dışında fiyat rekabetini sınırladığı iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Tartışmaların merkezinde, Amazon’un çevrimiçi alışverişiniz üzerindeki hakimiyeti var. Antitröst düzenleyicileri, bunun Amazon’a antitröst yasalarını ihlal ederek kendi fiyatlandırma kurallarını belirleme yetkisi verdiğini söylüyor.

Düzenli bir alışverişçiyseniz, bu uzayan mahkeme savaşları, tatil alışverişiniz sırasında ve sonrasında ödediğiniz fiyatlar üzerinde bir soru işareti bırakır.

Biri California başsavcısı tarafından, diğeri Washington DC tarafından sunulan iki şikayet, Amazon’un pazar gücünün, Amazon dışındaki sitelerde daha düşük fiyatlar sunan üçüncü taraf satıcıları cezalandırarak fiyatları yüksek tutmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Pazarlık arayan müşteriler, satıcıları daha düşük fiyatlar sunmaktan alıkoyan Amazon’un uygulamaları olmasaydı, bir markanın web sitesinde veya rakip bir pazar yerinde daha ucuz seçenekler bulabileceklerini iddia ediyorlar.

California AG Rob Bonta, şirketin “tüketicilerin Amazon’da daha düşük fiyatlar görmemesinin Amazon ‘müşteri deneyimi’ için daha iyi olduğuna inanıyor gibi görünüyor – aslında mümkün olan en düşük fiyatları alıp almadıklarına bakılmaksızın” dedi.

Kasım ayında açılan üçüncü bir dava, Amazon ve Apple’ın iPhone’lar ve diğer Apple cihazları için fiyatları yüksek tuttuğunu savunuyor. Dava, yasa dışı olduğu iddia edilen bir anlaşmanın, kaç tane üçüncü taraf satıcının Apple ürünlerini Amazon’da listeleyebileceğini sınırladığını ve fiyat rekabetini zedelediğini iddia ediyor.

Davaya göre Amazon, anlaşmayı “Amazon Marketplace’teki konumunu Apple iPhone’ların ve iPad’lerin çevre birimi satıcısından platformun baskın satıcısına dönüştürmek için kullandı ve aynı zamanda tüketicilerin daha önce sahip olduklarından daha yüksek fiyatlar talep etti.”

Amazon, Apple ürünlerine odaklanan dava hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak şirket, şirketin fiyatlandırma üzerindeki etkisi söz konusu olduğunda, Kaliforniya ve DC başsavcılarının iddialarının “tam olarak geriye doğru” olduğunu söyledi.

Amazon sözcüsü Curtis Eichelberger yaptığı açıklamada, “Amazon, en geniş ürün yelpazesinde düşük fiyatlar sunmaktan gurur duyuyor ve herhangi bir mağaza gibi, müşterilere rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmayan teklifleri öne çıkarmama hakkını saklı tutuyoruz.” “AG’nin aradığı rahatlama, Amazon’u müşterilere daha yüksek fiyatlar sunmaya zorlayacak ve tuhaf bir şekilde antitröst yasasının temel hedeflerine aykırı olacaktır.”

Amazon, ABD’deki açık ara en büyük e-ticaret platformu ve üçüncü taraf satıcılar Amazon’a yöneliyor milyonlarca ürünleriyle size ulaşmak için. Amazon’un ABD e-ticaretindeki payına ilişkin tahminler %37’den fazla DC’nin başsavcısına göre, tüm çevrimiçi alışveriş işlemlerinin %70’ine kadar.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, Amazon’u eleştirenler, daha küçük rakipleri işsiz bırakan yırtıcı düşük fiyatlar olarak gördükleri şeylere odaklanma eğilimindedir. Ancak Açık Piyasalar Enstitüsü’nün yönetici direktörü Barry Lynn’e göre, bu fiyat sabitleme şikayetleri resmin başka bir parçası.

“Amazon’un çok rutin bir şekilde tüketicileri ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını ödemeye zorladığını gösteriyorlar” dedi.

Üçüncü taraf satıcılar için yüksek maliyetler

Anti-tekel savunucuları Amazon’un fiyatları yükseltmeye zorladığını iddia etmek üçüncü taraf satıcıların kendi pazarına katılmak için ödemesi gereken maliyetlerle birlikte. Satın aldıklarını hızlı bir şekilde almayı bekleyen çevrimiçi alışveriş yapanların ihtiyaçlarını karşılayan birçok satıcı, ürünlerini devasa lojistik ağı aracılığıyla depolaması ve göndermesi için Amazon’a da ödeme yapıyor. Bu maliyetlerin ötesinde, müşteriler ürünleri satın aldığında satıcılar satışlarının bir kısmını Amazon ile paylaşmalıdır. Satıcılar, ürünlerine arama sonuçlarında daha yüksek yerleşim sağlayan reklamlar için Amazon’a giderek daha fazla ödeme yapıyor — çok sık gördüğünüz “sponsorlu” listelemeler.

Antitröst savunucuları, tüm bu maliyetlerle satıcıların Amazon’da rakip bir platformda veya kendi web sitelerinde olduğundan daha fazla ücret almak için iyi nedenleri olabileceğini savunuyor. Ancak satıcılar, Amazon’un cezasını riske atmaz.

2019’da Amazon, diğer platformlarda daha düşük fiyatları yasaklayan açık politikasını kaldırdı, ancak satıcılar, tekliflerinin, Amazon’un listelemelerinin bir fiyat veren ve alışveriş yapanları “Şimdi Satın Al” a davet eden parçası olan “Satın Alma Kutusu” ndan kaybolacağını söylediler. ” Alışveriş yapanlar, diğer satıcılardan satılık aynı ürünleri görmek için neredeyse hiçbir zaman tıklamadığından, bu çoğu listeleme için bir ölüm çanıdır.

Bonta, uygulamanın Kaliforniya’nın antitröst yasalarını ihlal ettiğini söyledi. District of Columbia AG’den Karl Racine de benzer bir iddiayla Amazon’a dava açtı. Amazon, bu durumda, politikalarının satıcıların diğer platformlarda fiyatları daha yüksek tutmasını açıkça gerektirmediğini savundu ve Racine’in ofisinin, işletmelerin Amazon’un pazarında indirim yapmaktan çekindiklerini gerçekler ve örneklerle göstermediğini ekledi.

Bir yargıç bu davayı reddetti ve Racine’in ofisi ihraç kararına itiraz etti Ağustosda. ABD Adalet Bakanlığı ayrıca tartıldı, mahkemeye görevden almanın federal hükümetin gelecekte antitröst yasasını uygulamasını engelleyebilecek hatalar içerdiğini söyledi. California davası eyalet mahkemesinde yeni başlıyor.

Amazon, bazı üçüncü taraf satıcıları kovuyor

Tüketiciler adına hukuk firması Hagens Berman tarafından Amazon ve Apple’a karşı açılan en son dava, şirketlerin üçüncü taraf rekabeti ortadan kaldırmak için yasa dışı bir anlaşma yaptığını iddia ediyor. Sonuç olarak Apple, ürünlerini Amazon platformunda daha düşük bir fiyata sunan daha az sayıda üçüncü taraf satıcıyla sonuçlandı, dava iddialarına göre Amazon, alışveriş yapanlara doğrudan satış yapmak için toptan Apple ürünlerinde garantili bir indirim aldı.

Davaya göre, 600’den fazla üçüncü taraf satıcı, 2019’dan önce Amazon’da Apple cihazları teklif etti, ancak teknoloji devleri bir anlaşmaya vardıktan sonra sadece yedi kişi kaldı. Apple, ürünleri için sıkı bir şekilde kontrol edilen bir yetkili satıcılar listesine sahip olsa da, dava, diğer üçüncü taraf satıcıların da Apple ürünlerini toptancılardan aldığını ve bunları çevrimiçi listelemelerinin yasal olarak yasaklanmadığını iddia ediyor.

Amazon, çoğu meşru olan çeşitli nedenlerle satıcıları pazarından atabilir. Örneğin, Amazon’un politikalarını ihlal ettiğini bulduğu satıcıları veya sahte ürün listelemelerini ortaya çıkardığında kaldırır. Amazon aynı zamanda taklit ürün listelemelerini izlemek için markalarla işbirliği yapar ve bu da genellikle ürünlerin veya satıcıların kaldırılmasına (ve bazen polis baskınlarına) yol açar. Bu, Amazon’un potansiyel olarak bu durumda Apple ile yaptığını iddia edebileceği bir şey.

Amazon, sahteciliğin Apple ürünlerini listeleyen üçüncü taraf satıcıların kaldırılmasında bir etken olup olmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Apple ve Hagens Berman’daki avukatlar, yorum talebine yanıt vermedi.

Amazon pazarında iPhone ve iPad sunan 600’den fazla satıcının yasal olduğunu kanıtlamak zor olabilir. GlobalData perakende analisti Neil Saunders, çok sayıda küçük işletmenin Apple ürünlerine toptan fiyatlarla erişebilmesi ve bunları yüksek indirimlerle satmaya istekli olması şaşırtıcı olurdu, dedi.

Saunders, “Apple, ürünlerinin nasıl ve nerede dağıtılacağı konusunda oldukça sıkı bir kontrole sahip” dedi. “Onları Amazon’da satmak isteyen herhangi bir rastgele kişiye satmıyor.”

Bununla birlikte, Apple’ın ürünlerinin nasıl satıldığı üzerindeki kontrolü ve Amazon’un cihazları satabilecek işletmeleri sınırlandırma iddiası, antitröst avukatlarının en baştan incelemesine neden olan konulardır. Dava ilk günlerinde ve bir hakimin ağırlığını koyması muhtemelen aylar alacak.

Devamını oku: Amazon Fırsatlarından Alışveriş Yaparken Sahte Yorumlar Hakkında Bilmeniz GerekenlerKaynak : https://www.cnet.com/tech/services-and-software/is-amazon-overcharging-you-legal-wars-are-waging-to-prove-it/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın