Amazon, avuç içi tarama ödeme teknolojisini 65 Whole Foods lokasyonuna daha genişletiyor – Teknolojik Haberler


Amazon’un ‘One’ avuç içi tarayıcı ödeme teknolojisi, California’daki 65’ten fazla Whole Foods mağazasında piyasaya sürülecek. Bu, Malibu, Montana Bulvarı, Santa Monica, Los Angeles, Orange County, Sacramento, San Francisco Körfez Bölgesi ve Santa Cruz’daki mağazaların perakende alışverişi modernleştirmeyi amaçlayan teknolojiyi almasıyla bugüne kadarki en büyük sunum.

Ödeme cihazları 2020’de ilk duyurulduğunda Amazon One, Austin, Seattle, Los Angeles ve New York City’deki Whole Foods mağazalarında nihai genişleme ile yalnızca Amazon Go mağazalarında mevcuttu. Müşteriler ayrıca belirli Fresh and Go mağazalarının yanı sıra Glendale, California’daki Amazon Style moda mağazasında elleriyle ödeme yapmayı deneyebilirler.

Amazon One, şirketin ödemeyi daha hızlı hale getiren “temassız” teknolojiyi kullanma misyonunun bir parçasıdır. Teknoloji şu şekilde çalışır: Kullanıcılar, avuç içi ve ödeme kartlarını hizmete bağlamak için katılımcı konumlarda bir kiosk veya satış noktası istasyonunu ziyaret eder. Ardından, ödeme işlemi sırasında yapmaları gereken tek şey, işlemi tamamlamak için ellerini bir tarayıcının üzerine getirmektir.

Amazon One, müşterileri tanımlamak için makine öğrenimini kullanarak avuç içi imzaları oluşturur. Kiosk kullanıcının avucunun fotoğrafını çekerken, şirket görüntüyü orada saklamadığını, bunun yerine şifrelediğini ve eşleştirme için bir sunucuya gönderdiğini söylüyor.

Amazon müşterileri daha rahat bir alışveriş deneyimi için verilerinden vazgeçmeye devam ettikçe, gizlilikle ilgili endişeler artıyor.

Face ID veya parmak izi tarayıcıları kullanıyorsanız, zaten biyometrik verileri kullanıyorsunuz. Ancak, bazı kullanıcıların Amazon One’ın şirketin hareketlerinizi izlemesine izin verebileceği fikrine sıcak bakmaması muhtemeldir.

Bir grup ABD senatörü bile avuç içi tarama sistemiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Senatörler Amy Klobuchar, Bill Cassidy ve Jon Ossoff, Amazon CEO’su Andy Jassy’ye açık bir mektupta şunları yazdı: “Bir kullanıcının cihazında biyometrik bilgileri depolayan Apple’ın Face ID ve Touch ID veya Samsung Pass gibi biyometrik sistemlerin aksine, Amazon One bildirildiğine göre, biyometrik bilgileri buluta yükleyerek benzersiz güvenlik risklerini artırıyor.”

Geçen yıl Amazon, Colorado’nun Red Rocks Amfitiyatrosu Denver’da Amazon One’ı uygulama planlarıyla biletleme şirketi AXS’i satın aldı. Duyurudan kısa bir süre sonra yüzlerce müzik hayranı, sanatçı ve insan hakları grubu Red Rocks’tan teknolojiyi bırakmasını ve avuç içi taramaları ve yüz tanıma gibi tüm biyometrik gözetim araçlarını yasaklamasını istedi. imza bile attılar mektup Amazon’un avuç içi baskı verilerini devlet kurumlarıyla ve buluttan verileri çalan potansiyel bilgisayar korsanlarıyla paylaşmasıyla ilgili endişeleri dile getirdi.

Amazon’un bildiği gibi, insanlar bundan rahatsız olmakta haksız değiller. Alexa ses verilerini sakla. Ayrıca, Amazon satılan biyometrik yüz tanıma hizmetleri Amerika Birleşik Devletleri kolluk kuvvetlerine ve Ring kamera şirketi polisle de çalışıyor.

Şirket, geçen hafta gelişmiş sensörlerle donatılmış akıllı oda haritalama robotu elektrikli süpürgesi iRobot’u satın aldığı için daha fazla veri toplama yöntemi bulmuş olabilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/10/amazon-expands-palm-scanning-payment-tech-to-65-more-whole-foods-locations/

Yorum yapın