Amazon Alexa, 10 Milyar Dolarlık Kaybın Ardından ‘Devasa Başarısızlık’ Olarak Kabul Edildi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Alexa’nın varlığından sekiz yıl sonra Amazon, akıllı asistanın tüm abartıya değmediğine karar verdi. Perakende devinin en tanınmış ürünü, görev süresi boyunca milyarlarca dolarlık bir zarara yol açarken, yapması gereken şeyi başaramadı: daha fazla ürün satmak.

Alexa’nın yapay zekasını ve çeşitli donanımlarını yöneten Amazon’un “Worldwide Digital” birimi, yalnızca 2022’nin ilk çeyreğinde 3 milyar doların üzerinde zarar etti. raporlar İş İçeriği. Dahili verilere göre İçeriden bilgi elde edildiğinde, bu kayıp Amazon’un tüm bölümleri arasında “açık farkla” en büyüğüydü ve çoğu özellikle Alexa ile ilişkilendirildi.

Alexa (ve Echo, Fire TV ve Kindle gibi çalıştığı donanım) vardır ürünler, ancak kendi başlarına tam olarak büyük para kazananlar değiller. Bunun yerine, bir müşterinin ayağını kapıya sokmak için var olan kayıp liderleri veya kârsız ürünler olarak hizmet ederler. Amazon, daha fazla Amazon siparişi vermek için Alexa’yı kullanmanızı istemekten çekinmiyor; aslında, şirketin TV ve web reklamlarının çoğu tam olarak bu yeteneği gösteriyor. Ama kimse bunu yapmıyor.

Amazon Yankı Noktası

(Fotoğraf: Amazon)

Başından beri Alexa, Amazon müşterilerinin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olmaktan çok bir yenilik olmuştur. Alexa 2014’te piyasaya sürüldüğünde, Bluetooth hoparlörünüzden hava durumu hakkında konuşmasını veya şaka yapmasını isteyebilmek harikaydı. Artık teknoloji o kadar etkileyici değil ve Worldwide Digital, Alexa’ya zaman içinde daha fazla yetenek kazandırmış olsa da, bunların birçoğu müşterilerin büyük ölçüde kullanışsız veya ürkütücü bulduğu şeyler. Bunu Alexa’nın sürekli tartışmasına ekleyin ve birçok insanın bırakın kullanmayı, ilk etapta evlerinde bile bulundurmak istemeyeceği bir ürününüz var. Yerel Şerefiyenizde Echo’nun (belki de en çok tanınan Alexa destekli cihaz) bir yinelemesini bulmak artık söz konusu değil.

Eski bir Amazon çalışanı, “Alexa, devasa bir hayal gücü başarısızlığı” dedi. İçeriden bilgi.

Alexa cihazlarını elinde bulunduranların onlar aracılığıyla Amazon siparişlerini göndermeye istekli olmaması adil. Amazon’un web ve mobil sayfalarında alışveriş yapmak, sitenin tüm seçenekleriyle zaten yeterince bunaltıcı olabilir; kim ürün listelerine bakmadan bu sürece katlanmak ister ki? Bir ürünü görmeden satın almak risklidir ve Amazon incelemelerinin güvenilirliği şüpheli olsa da, birkaç benzer ürün arasında kararsız kalan müşteriler için yine de yararlıdır.

Şimdi, Alexa ve ilişkili cihazlarının 2022’nin sonuna kadar toplam zararlarının 10 milyar doları bulması muhtemel. beklenen önümüzdeki aylarda işlerini kaybetmek. Worldwide Digital, özellikle Alexa odaklı çalışanların etkileneceğine dair raporların ardından ince bir buz üzerinde.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/341090-amazon-alexa-deemed-colossal-failure-following-10-billion-loss

Yorum yapın