Amazon, AB antitröst soruşturmasını çözmek için satıcı verilerinin kullanımını sınırlamayı teklif ediyor – Teknolojik Haberler


Amazon, Avrupa Birliği’ndeki antitröst endişelerini gidermek amacıyla pazar yeri satıcı verilerinin kullanımını sınırlamayı teklif etti ve ‘Alım Kutusu’ sıralamalarında değişiklikler yaptı. komisyon bugün onaylandı.

Ayrıca, satıcıların Prime’a dahil edilmek için kaliteyi nasıl gözden geçirebileceklerini gözden geçirmeyi teklif etti; ve üçüncü taraf taşıyıcıların koşulları ve performansı hakkında Prime aracılığıyla elde edilen hiçbir veriyi kendi rakip lojistik hizmetleri için kullanmamayı taahhüt etmenin yanı sıra, kendi teslimat firmalarını seçmelerine ve doğrudan taşıyıcı ile koşulları müzakere etmelerine izin vermek.

Son haftalarda, raporlara göre Reuters ve FT Amazon’un AB’nin eylemini halletmek için rakipleriyle daha fazla veri paylaşmayı ve alıcılara daha geniş bir ürün seçeneği sunmayı önermişti.

Bugün Komisyon, Amazon’un taahhütlerini şu şekilde özetleyerek raporu onayladı:

  • Pazar yeri satıcı verilerinde: Bağımsız satıcıların kendi pazarındaki faaliyetleriyle ilgili veya bunlardan türetilen kamuya açık olmayan verileri, bu satıcılarla rekabet eden perakende işletmesi için kullanmaktan kaçınmak. “Bu, hem Amazon’un otomatik araçları hem de perakende kararları amacıyla Amazon Marketplace’teki verileri çapraz kullanabilen çalışanları için geçerli olacaktır. İlgili veriler, satış koşulları, gelirler, gönderiler, envanterle ilgili bilgiler, tüketici ziyareti verileri veya platformdaki satıcı performansı gibi hem bireysel hem de toplu verileri kapsayacaktır. Amazon, bu tür verileri özel markalı ürünlerin yanı sıra markalı ürünlerin satışı amacıyla kullanmamayı taahhüt eder” diye yazıyor.
  • Satın Alma Kutusunda: Satın Alma Kutusu kazananının seçimi amacıyla tekliflerini sıralarken tüm satıcılara eşit muamele uygulamak; ve ayrıca, fiyat ve/veya teslimat açısından birinciden yeterince farklı olan ikinci bir teklif varsa, Satın Alma Kutusu kazananına ikinci bir rakip teklif göstermek. “Her iki teklif de aynı açıklayıcı bilgileri gösterecek ve aynı satın alma deneyimini sağlayacaktır. Bu, tüketici seçimini artıracak. ”
  • Prime’da: Prime’a sunulan pazaryeri satıcılarının ve tekliflerinin niteliği için ayrımcı olmayan koşullar ve kriterler belirlemeyi taahhüt etmek; Prime satıcılarının lojistik ve teslimat hizmetleri için herhangi bir taşıyıcıyı özgürce seçmelerine ve istedikleri taşıyıcıyla doğrudan şartları müzakere etmelerine izin vermek; Prime aracılığıyla üçüncü taraf taşıyıcıların şartları ve performansı hakkında elde edilen bilgileri kendi lojistik hizmetleri için kullanmamak. “Bu, taşıyıcıların verilerinin doğrudan Amazon’un rakip lojistik hizmetlerine akmamasını sağlamak için.”

Komisyon, kabul edip etmemeye karar vermeden önce 9 Eylül’e kadar önerilen taahhütler hakkında geri bildirim talep ediyor.

AB, 2019’dan bu yana Amazon’un satıcı verilerini kullanımını araştırıyor – 2020’de ayrıca Buy Box ve Prime programına odaklanan paralel olarak ikinci bir soruşturma başlattığında resmi suçlamalar belirlemeye devam ediyor.

Komisyon, ön sonucunun Amazon’un Buy Box ve Prime için kural ve kriterlerinin önyargılı olduğu ve “Amazon’un kendi perakende işini ve Amazon’un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan pazar satıcılarını haksız yere kayırdığı” olduğunu söyledi. basın bülteni “Diğer pazar satıcılarına, bağımsız taşıyıcılarına, diğer pazar yerlerine ve en iyi fırsatları göremeyen tüketicilere zarar verebilir” uyarısında bulunuyor.

Amazon’un taahhütleri bu endişeleri gidermeye yöneliktir – ve umulmalıdır ki, mali bir cezadan kaçınmalıdır.

Komisyon teklifi kabul ederse, taahhütlerin beş yıl boyunca geçerli olacağını ve geçen yıl Amazon’a kendi antitröst çözümlerini uygulayan İtalya hariç olmak üzere Avrupa Ekonomik Alanı genelinde geçerli olacağını ve bunun için Amazon’a 1,3 milyar dolar ceza keseceğini söylüyor. piyasa konumunu kötüye kullanmak.

Amazon’la şu anda AB’ye sunduğu taahhütler hakkında yorum yapmak için iletişime geçildi.

Bir açıklamada, e-ticaret devi sözcüsü, en güçlü ‘bekçilik’ platformları için ön koşullar oluşturarak bloğun dijital rekabet endişelerine yaklaşımını reforme edecek yeni bir AB yasasını vurma fırsatını kullandı.

Amazon ayrıca AB’nin “birkaç” sonucuna katılmadığını, ancak sürece “yapıcı bir şekilde katıldığını” iddia ettiğini söyledi – sunduğu taahhütlerin Komisyonun endişelerini ele aldığını öne sürdü.

İşte Amazon’un tam açıklaması:

“Amazon’u ve diğer birkaç ABD şirketini haksız yere hedef alan Dijital Piyasalar Yasası hakkında ciddi endişelerimiz olsa da ve Avrupa Komisyonu’nun yaptığı bazı sonuçlara katılmasak da, endişelerini gidermek ve Avrupalı ​​müşterilere hizmet verme yeteneğimizi korumak için Komisyonla yapıcı bir şekilde ilişki kurduk. ve mağazalarımız aracılığıyla satış yapan 185.000’den fazla Avrupalı ​​küçük ve orta ölçekli işletme. Hiçbir şirket küçük işletmeleri daha fazla önemsemez veya son yirmi yılda onları desteklemek için Amazon’dan daha fazlasını yapmamıştır.”

Taahhütler, AB’nin Amazon’a yönelik antitröst incelemesine yaklaşmakta olan bir sonun sinyalini verebilirken, teknoloji devi, Almanya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bölgenin başka yerlerinde çevirmeli bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya ve bu da Amazon’da nasıl çalışabileceğine dair ek gereksinimlerin getirilmesine yol açabilir. o pazarlar.

Bu ayın başlarında, İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, Amazon’a AB’ninkine benzer bir soruşturma başlattı – ancak önce şirketin pazarda hakim bir konuma sahip olup olmadığını belirlemesi gerekecek.

Almanya ayrıca bu ay, Amazon’un işinin, geçen yıl dijital devlerin pazar gücüyle mücadele etmek için yeniden düzenlenen yerel rekabet yasası kapsamında uygulanacak özel kötüye kullanım kontrol önlemleri eşiğini karşıladığını doğruladı.

Sonuç olarak Amazon, antitröst incelemesinin ve gerekli görülen düzeltici önlemlerin piyasada eskisinden daha hızlı uygulanmasını bekleyebilir.

Alman rekabet kurumu, Amazon’un fiyat kontrol mekanizmaları ve algoritmalar aracılığıyla kendi pazarındaki satıcıların fiyatlarını ne ölçüde etkileyebileceğini zaten araştırıyordu; ve Amazon Marketplace’teki üçüncü taraf satıcılara uygulanan istisnaların rekabet kurallarının ihlalini oluşturup oluşturmadığını kontrol etmek için marka üreticileri ile arasındaki anlaşmaları incelemek. Bu soruşturmalar devam ediyor.

Bölgedeki son zamanlardaki bir başka gelişmede, Amazon’a karşı bu ay koordineli bir tüketici koruma müdahalesi, karanlık kalıplarıyla ilgili şikayetlerin ardından bölgedeki Prime için iptal sürecini basitleştirmeyi kabul etmesine yol açtı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/amazon-eu-antitrust-commitments/

Yorum yapın